Autorytet TVP chce oddać Szczecin Niemcom. I to "natychmiast". "To nie jest polskie miasto"

Wiktoria Beczek
Kiedy PiS coraz śmielej wyraża żądania reparacji wojennych od Niemiec, Wojciech Cejrowski zaproponował, by oddać sąsiadom zza Odry Szczecin. I byłyby to tylko rozważania kontrowersyjnego podróżnika, gdyby nie to, że Cejrowski jest stałym komentatorem TVP.

W sieci pojawiło się nagranie rozmowy Wojciecha Cejrowskiego z korespondentem niemieckiej telewizji publicznej Das Erste. Rozmawiali oni o relacjach polsko-niemieckich i bardzo aktualnym ostatnio temacie reparacji. Podróżnik zaczął od zagrabionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki. 

- Zabytki kultury polskiej są w magazynach niemieckich muzeów. Trzeba oddać!
I wtedy możecie mówić, że zamknęliście okres tego bydlaka Hitlera. Dopóki Niemcy czerpią korzyści z tego, co Hitler ukradł, to jest nieuczciwe z gruntu - mówił dziennikarzowi. 

Wojciech Cejrowski: Szczecin nie jest polskim miastem

Cejrowski przekonywał, że Niemcy są z Polską w konflikcie o terytoria od tysiąca lat. 

Ja na przykład, proszę pana, wbrew temu, co pan sobie pewnie teraz myśli, natychmiast oddałbym Szczecin Niemcom. Bo Szczecin nie jest polskim miastem. Jak się pan przespaceruje po cmentarzu w Szczecinie - tam są same niemieckie groby, milion niemieckich grobów. Szczecin trzeba oddać z powrotem Niemcom. Ale wy zapłaćcie kontrybucje za II wojnę światową do Polski

- wypalił niespodziewanie. - To nie jest pretensja do pana, tylko do polskiego rządu, bo to on mnie reprezentuje. Pan reprezentuje wroga, czyli Niemcy - dodał podróżnik, który od lat jedynie pomieszkuje w Polsce i zapowiadał zrzeczenie się polskiego obywatelstwa, bo nie chce być obywatelem Unii Europejskiej.

 

Gdy dziennikarz się roześmiał, Cejrowski złożył ze swoich rąk swastykę. - Pierwsze skojarzenie - Auschwitz i Birkenau! Pojedzie pan na dowolne miejsce na kuli ziemskiej, pierwsze skojarzenie z Niemcami - Auschwitz i Birkenau - przekonywał, kolejny raz pokazując swastykę.

"Bełta się w głowie od nadmiaru Yerba Mate"

Wypowiedź Cejrowskiego jest szeroko komentowana. Krytykuje ją również prawica, która jeszcze do niedawna hołubiła pisarza i chętnie eksponowała jego obraźliwe opinie na temat. "Tego typu wypowiedzi będą przypisywane PiS. Z ludźmi nielojalnymi wobec Polski nie warto czegokolwiek budować" - napisał Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci".

"Gruby skandal. Gwiazdor TVP Cejrowski obwieścił niemieckiej TV, że należy oddać Szczecin Niemcom. Bo to niepolskie miasto #patriotyzmprawicy" - skomentował Adrian Zandberg z partii Razem. Zapytał również, czy Michał Rachoń, który zaprasza do swojego programu Cejrowskiego, też chętnie oddałby Niemcom Szczecin. 

Rachoń nie odniósł się jeszcze do słów o Szczecinie, ale głos zabrał szef portalu TVP.info Samuel Pereira. "Między jednym a drugim autografem Cejrowski oddał Niemcom Szczecin. Mało to poważne, delikatnie rzecz ujmując" - napisał oszczędnie.

"W POLSKIM Szczecinie oglądam w koncert z POLSKIEGO Opola, ale niestety są w Polsce ludzie którym bełta się w głowie od nadmiaru Yerba Mate" - to z kolei opinia Joachima Brudzińskiego, posła PiS. 

Stały komentator TVP Info

Od kilku miesięcy Cejrowski, znany ze swoich homofobicznych wypowiedzi, uwielbiania dla Trumpa i tropienia lewackich spisków, jest stałym gościem Michała Rachonia w czwartkowym wydaniu programu Minęła 20.

W jednym z nich najpierw powitał się znakiem krzyża i słowami "Szczęść Boże", a potem podzielił się teoriami powstałymi ze zmanipulowanego nagrania na temat działalności organizacji Planned Parenthood, zajmującej się m.in. planowaniem rodziny i edukacją seksualną.

Planned Parenthood została przyłapana na handlowaniu szczątkami ludzkimi poaborcyjnymi. Bo do kremów na twarz tam jakieś komórki dobrze się nadają. W związku z tym Hillary Clinton, żeby miała ładny nosek do wyborów, to rozpuszczone w kremie rączki i nóżki dziecka sobie smarowała na nosek - stwierdził Cejrowski 

Od lipca Wojciech Cejrowski prowadzi też własną audycję w Trójce.

"Timmers-sramers niech nas proszę pana wywali z Unii". Wojciech Cejrowski daje popis w TVP

Więcej o: