PiS jeszcze mocniejszy, Platforma znowu sporo traci. Są nowe sondaże

Gdyby teraz obywały się wybory na PIS zagłosowałoby 39 proc. pytanych - wynika z sondażu IPSOS przeprowadzonego na zlecenie TVP. Jeszcze lepiej partia Jarosława Kaczyńskiego wypada w badaniu CBOS. Tam cieszy się poparciem 44 procent.

Według najnowszego badania CBOS na PiS chce głosować 44 procent potencjalnych uczestników wyborów, o 2 punkty procentowe więcej niż w sierpniu. To najlepsze notowania partii Jarosława Kaczyńskiego od czasu wyborów w 2015 roku. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, popierana przez 19 procent zdeklarowanych wyborców. W porównaniu z ubiegłym miesiącem liczba zwolenników PO spadła o jeden punkt procentowy.

Na kolejnych miejscach znalazły się ruch Kukiz’15, mający wśród zdeklarowanych uczestników głosowania 8 procent zwolenników, oraz Nowoczesna, na którą chciałoby oddać swój głos 6 procent potencjalnych wyborców. W porównaniu z sierpniem notowania obu partii nie zmieniły się.
Na granicy wyborczego progu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, popierane przez 5 procent głosujących (wzrost o jeden punkt procentowy). Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, w dniach 7-14 września, na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W badaniu IPSOS poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wynosi 39 procent i wzrosło o jeden punkt procentowy. Druga jest Platforma z 20 procentowym poparciem - to spadek o 4 punkty procentowe. Z sondażu dla TVP wynika, że w Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie. Nowoczesna uzyskała w badaniu 11 procentowe poparcie, a Kukiz’15 mógłby liczyć na 9 proc. - spadek o dwa punkty procentowe.

Poza Sejmem PSL (4 proc.), SLD (3 proc.) Wolność (3 proc.) oraz partia Razem (2 proc.). 

Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1006 dorosłych Polaków w dniach 12-14 września 2017 roku.

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]