ONZ przykręca śrubę Kimowi. Ale nie tak mocno jak chciały tego Stany Zjednoczone

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu . To odpowiedź na niedawny test koreańskiej bomby wodorowej. Nowe sankcje są znacznie łagodniejsze od tych, jakie jeszcze niedawno proponowały Stany Zjednoczone.

Nowe sankcje wobec Korei Północnej poparło 15 krajów czyli wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa.
Ceną za jedność było jednak ich znaczne złagodzenie, co postulowały Chiny oraz Rosja. Zamiast proponowanego przez Waszyngton całkowitego zakazu eksportu paliwa do Korei Północnej, Rada wprowadziła limit dostaw tego surowca do 2 milionów baryłek dziennie.
Całkowitemu zakazowi sprzeciwiali się nawet Brytyjczycy argumentując, że może on spowodować klęską humanitarną, szczególnie podczas zimy.
Rezolucja zobowiązuje wszystkie kraje do inspekcji statków wypływających i wpływających do koreańskich portów. Nie upoważnia jednak do użycia siły gdy koreański statek nie zechce się podporządkować. W rezolucji nie ma też zapisów o zamrożeniu kont i zakazie podróży członków władz w Pjongjangu . Udało się jednak utrzymać proponowany przez Amerykanów zakaz importu w Korei Północnej wyrobów tekstylnych.
Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oświadczyła po głosowaniu, że świat pokazał jedność wobec reżimu w Pjongjangu .

Więcej o: