Nawet dożywocie za gwałt. Ziobro zapowiada wysokie kary za najcięższe przestępstwa

Za gwałt połączony z zabójstwem będzie grozić dożywocie. Za gwałt na dziecku do 25 lat więzienia. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje zmiany w kodeksie karnym ogłosił Zbigniew Ziobro.

Jak stwierdził minister sprawiedliwości "polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekanie kar za niezwykle okrutne przestępstwa, jakimi są gwałty". - Nie można się z tym zgodzić, to gwałci poczucie sprawiedliwości - mówił Ziobro na konferencji poświęconej zaostrzeniu kar za przestępstwa.
Projekt jest w fazie konsultacji, a później zostanie jak zapewnił Ziobro "możliwie szybko" przyjęty przez rząd. 

Jaki zmiany mają się znaleźć w nowym prawie? Za gwałt, którego skutkiem jest śmierć, będzie grozić nawet dożywocie. Za gwałt na dziecku od 5 do 25 lat więzienia. Za gwałt z użyciem broni palnej, noża lub środka obezwładniającego będzie grozić od 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd będzie musiał wydać zakaz zbliżania się i kontaktowania, jeśli poprosi o to ofiara.

Ziobro dodał, że zaostrzenie kar za gwałty to dopiero początek zmian w kodeksie karnym. W najbliższym czasie mają także zostać zaostrzone kary za inne ciężkie przestępstwa.  Będziemy chcieli dokonać zmiany długości kary punktowej pozbawienia wolności, w taki sposób, by ta kara była mierzona od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności - powiedział Ziobro.

Największe zaskoczenie od czasu odpadnięcia Gulczasa z "Big Brothera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: