Ostrzeżenia dla prawie całego kraju - intensywne opady i burze z gradem [GDZIE JEST BURZA?]

Dla 11 województw obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami i burzami z gradem. W kilku województwach prognozowany jest też znaczny wzrost poziomu wód.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. Ostrzeżenia dotyczą województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz zachodnich części województw warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

Na terenie tych województw IMiGW prognozuje intensywne opady deszczu do 45 milimetrów. Dla województwa dolnośląskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu, których wysokość może sięgnąć 70 milimetrów. W związku z opadami poziom wód może wzrosnąć do 80 centymetrów i mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze wód.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano na terenie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego prognozowany jest wzrost poziomu wody w rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego. Stany ostrzegawcze mogą też zostać przekroczone w zbiornikach w województwie dolnośląskim.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Więcej o: