Macierewicz przyznał dodatkowe 20 tys. zł szefowi SKW. To jeden z jego najbardziej zaufanych ludzi

Jacek Gądek
Antoni Macierewicz dał szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotrowi Bączkowi dodatkowe 20 tys. zł na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe. Wcześniej szef MON zwiększył własny limit z 179 tys. zł na "według potrzeb".

Szef SKW Piotr Bączek to jeden z najbardziej zaufanych ludzi Antoniego Macierewicza. Ale nie tylko jemu Macierewicz podniósł w ostatnich miesiącach limity wydatków na cele reprezentacyjne.

Limit dodatkowy do rozdania

Tak zwany dodatkowy limit przeznaczony jest na zwiększenie lub przydzielenie limitu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych dla kierowników podległych komórek i jednostek organizacyjnych. Słowem: szef SKW może rozdysponować te pieniądze na swoich bliskich współpracowników.

Służby wojskowe - Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego - podlegają ministrowi obrony. Zwłaszcza SKW to oczko w głowie szefa MON Antoniego Macierewicza - był on twórcą tej służby i jej pierwszym szefem w poprzednich rządach Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie na czele SKW stoi wieloletni współpracownik Macierewicza: Piotr Bączek.

Z Macierewiczem od lat

Bączek był w przeszłości autorem m.in. "Gazety Polskiej", związanego z Macierewiczem tygodnika "Głos" i  bliskiego o. Tadeuszowi Rydzykowi "Naszego Dziennika". W poprzednich rządach PiS pracował w Komisji Weryfikacyjnej ds. Wojskowych Służb Informacyjnych. Służbę Kontrwywiadu Wojskowego tworzył z Macierewiczem dekadę temu jako dyrektorem Zarządu Studiów i Analiz.

Po katastrofie smoleńskiej był doradą zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej pod wodzą Macierewicza.

Z 10 tys. na 30 tys. zł

Na mocy opublikowanej przez MON decyzji Macierewicz zwiększył pulę wydatków reprezentacyjnych w SKW w ciągu roku. Wcześniej - jeszcze w minionym roku - szef służby miał do dyspozycji limit 26 tys. zł na własne wydatki reprezentacyjne i 10 tys. dodatkowego limitu na rozdysponowanie wśród szefostwa. Teraz się to zmieniło.

Na mocy decyzji Macierewicza limit dodatkowy wzrósł szefowi SKW trzykrotnie - do 30 tys. zł.

Wydatki szefa MON "według potrzeb"

Limity wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych to istotna rzecz dla MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

On sam zwiększył swój limit - już przed rokiem - z 179 tys. zł na "według potrzeb". Macierewicz przyznał też dyrektorowi Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO limit 3,6 tys. zł. Podobnie było z szefem Narodowego Centrum Kryptologii - były szef MON Tomasz Siemoniak (PO) ustanowił limit 12 tys. zł, a Macierewicz potem podwyższył go do 26 tys. i 10 tys. dodatkowego limitu. Szefem NCK jest dr Tomasz Mikołajewski - również zaufany człowiek Macierewicza.

Zobacz także. "Gazeta do pociągu":

Więcej o: