Hitler był lewakiem? "Kilka chybotliwych faktów pod wydumaną tezę", "Zwykły stek bzdur"

Adolf Hitler jako typowy lewak był wegetarianinem i obrońcą praw zwierząt. III Rzesza zaś była typowo lewicowym państwem, które wprowadziło hojne programy socjalne w zamian za głęboką ingerencję w życie obywateli - czytamy w najnowszym "Do Rzeczy".

Najnowsza okładka "Do Rzeczy" nie pierwszy raz wywołała falę komentarzy. Tym razem tygodnik zamieścił portret Adolfa Hitlera w bolszewickiej czapce i tytuł "Hitler był lewakiem".

Czego możemy się dowiedzieć z samego tekstu? "Jeżeli chodzi o gospodarkę to III Rzesza była państwem typowo lewicowym. Hitler zerwał z wolnym rynkiem i zastąpił go interwencjonizmem państwowym. Państwo zaczęło inwestować w gigantyczne przedsięwzięcia przemysłowe (głównie zbrojeniowe), regulować ceny i płace, rozdzielać surowce. Organizować roboty publiczne" - wylicza autor Piotr Zychowicz. 

W czym jeszcze III Rzesza miało przypominać bolszewickie państwo? "Pod kontrolą rządu znalazł się handel zagraniczny, kredyty a nawet wielkie fabryki. Stworzono na wzór sowiecki wielki gospodarczy plan czteroletni" - podkreśla Zychowicz. 

Przekonuje, że Hitlera fascynował ruch bolszewicki, Gestapo było kopią Czeka, a obozy koncentracyjne kopią łagrów, Hitler jak Stalin "lubował się w wielkich defiladach". 

Nawet ubiór Hitlera, prosty mundur bez dystynkcji, był tylko małpowaniem ascetyzmu pierwszych bolszewików" - dowodzi Zychowicz.

Za to Hitler nienawidził wszystkiego, co prawicowe. Czyli katolicyzmu, arystokracji, ziemiaństwa, monarchii. No i chyba najbardziej dobitnym dowodem, który definiuje go jako lewaka, były szczegóły z osobistego życia. Fuhrer był "żyjącym na kocią łapę perwersem", "przez większość czasu pod wpływem narkotyków", do tego "wegetarianinem i obrońcą praw zwierząt" oraz zwolennikiem aborcji i eutanazji. 

- Budowanie jakichś całościowych porównań na postawie drugoplanowych podobieństw, to jakieś nieporozumienie. I oczywiste przekłamywanie rzeczywistości. Oczywiście, że państwa totalitarne łączą pewne podobieństwa, ale ich rodowody są kompletnie różne - mówi prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 

Wskazuje, że Zychowicz chybotliwie dobiera fakty pod wymyśloną tezę, ale zdaje się nie zauważać oczywistości, że obozy koncentracyjne w samym założeniu jednak różniły się od systemu łagrów. A sięganie po argumenty, że był lewakiem, bo miał wilczura i bronił praw zwierząt?

- W państwie Hitlera jego ludzie, np. Goering, polowali na potęgę. W takim sensie o dzisiejszym ministrze ochrony środowiska też można powiedzieć, że jest obrońcą przyrody - stwierdza prof. Żbikowski.

Kilku wybitnych historyków, których poprosiliśmy o opinie na temat tekstu, odmówiło skomentowania pod nazwiskiem zawartych w nim tez.

- To stek bzdur - rzucił jeden z nich. 

- Hitler był narodowym socjalistą i jest to niepodważalna rzecz. Możemy się domyślać, że chcą w ten sposób krytykować lewicę, ale jest to działanie bardzo nieodpowiedzialne. Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy, jak na przykład uczniowie, mogą przyjąć to za prawdę – komentuje cytowany przez press.pl Maciej Myśliwiec, medioznawca z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Więcej o:
Komentarze (483)
Hitler był lewakiem? Historycy o tekście "Do Rzeczy"
Zaloguj się
 • 0bob

  Oceniono 1 raz 1

  "...które wprowadziło hojne programy socjalne w zamian za głęboką ingerencję w życie obywateli - czytamy w najnowszym "Do Rzeczy". " czyżby przygotowywał ktoś u nas grunt pod podobne ustroje ?

 • maaac

  Oceniono 2 razy 0

  Czy Hitler był lewicowcem czy nie był to zależy od przyjętej definicji lewicy, To samo dotyczy pytania czy był prawicowcem - też zależy od definicji prawicy. Niestety nie ma jednej ścisłej.

  Dwie rzeczy dla mnie są pewne:

  1. Część argumentów jest od czapy. Bajania na temat tego co Hitler lubił czy nie lubił mało zgadzają się z realnością - zwłaszcza jak się spojrzy na całą III Rzeszę.

  2. Jaką by nie przyjąć definicję i jak nie nazwać Hitlera i jego państwo to na uszach możecie stanąć a nie zamażecie ilości wspólnych cech i ideologii pomiędzy PiSem i III Rzeszą. I to istotnych a nie kretyńskich typu też nosili spodnie i spali w nocy. I na uszach staniecie a tylu cech ile ma wspólne PiS i III Rzesza nie znajdziecie pomiędzy III Rzeszą a innymi polskimi legalnymi partiami.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 2 razy 2

  Do Rzeszy to świetne czasopismo do rozpałki w wiejskich domostwach.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 8 razy 8

  Idąc tropem myślenia tego kretyna :
  Kaczyński rozbudował programy socjalne na kredyt . Jak Hitler.
  Kaczyński ma ulubione zwierzątko . Jak Hitler .
  Kaczyński jest całkowicie oderwany od rzeczywistości . Jak Hitler.
  Kaczyński skłócił swój kraj z sąsiadami . jak Hitler.
  Kaczyński ma swojego Goebellsa znaczy się koorwskiego. Jak Hitler.
  Kaczyński opanował sądy i zastraszył sędziów. Jak Hitler.
  Kaczyński przejął narzędzia propagandy i sączy ją bez przerwy. Jak Hitler .
  Kaczyński obiecał samochód elektryczny dla każdego + mieszkanie. Prawie jak Hitler .
  Życie Kaczyńskiego toczy się wokół zamachu . Tak jak Hitlera po Wilczym Szańcu .
  Kaczyński określił wroga wewnętrznego . Jak Hitler .
  Wniosek ? Cieszcie się koorwa , że Macierewicz ma mało czołgów , bo już byście na Moskwę/Berlin (niepotrzebne skreślić ) jechali !

 • kabed007

  Oceniono 1 raz 1

  jak tak dalej pójdzie, to katolika ze mnie zrobią

 • opio1

  Oceniono 7 razy -5

  Adolf i UE maja te same priorytety, z tym że UE robi to subtelniej wolniej i pokojowo.

 • mobisek

  Oceniono 2 razy 2

  Kopernik była kobietą!

 • psiorgan

  Oceniono 3 razy 1

  Chodzą słuchy panie zychowicz, że Hitler sypiał z Mołotowem podczas jego wizyty w Berlinie w 1940 roku. Bratali się... jak na lewaków przystało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX