Nie będzie lustracji Przyłębskiego. Zdecydował o tym prokurator, udziałowiec TV Republika

Ambasador Andrzej Przyłębski nie zostanie zlustrowany przez IPN - taką decyzję podjęli śledczy Instytutu. Komentatorzy dotarli do oświadczenia majątkowego jednego z nich i znaleźli tam dane rzucające nowe światło na sprawę TW "Wolfganga".

IPN nie skieruje do sądu sprawy oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech i męża prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Prowadzący sprawę prokurator Piotr Stawowy uznał, że w sprawie TW "Wolfganga" doszło do podpisania zobowiązania do współpracy z SB i przyjęcia przez lustrowanego pseudonimu, jednak „nie występują łącznie wskazane powyżej przesłanki przesądzające o współpracy”.

Dobry Przyłębski, zły Wałęsa

Jak zauważa w "Polityce" Krzysztof Burnetko, jest to stanowisko przełomowe dla IPN. Prokurator stwierdził bowiem, że formalnie pozyskano Przyłębskiego do współpracy, ale że nie dostarczał Służbie Bezpieczeństwa informacji, to nie ma powodów, by uznać go za agenta. Jednocześnie - zauważa dziennikarz - ten sam IPN oskarża o współpracę Lecha Wałęsę, który przyjął zobowiązanie o współpracy, ale sama SB przyznała, że rozmowy z nim niewiele wniosły. 

Lech Wałęsa zaprzecza, że współpracował z SB. Andrzej Przyłębski, nie przymierzając, też. Bezpieka obu z nich uznała za nierokujących – tyle że Wałęsa stał się akurat czołowym wrogiem PRL, a Przyłębski… niekoniecznie

- pisze Burnetko i dodaje, że Przyłębski, jako mąż "zreformowanego" przez PiS Trybunału i ambasador z nadania partii, jest tym dobrym, a Wałęsa - złym. 

Udziały w Telewizji Republika

Tymczasem na jednym z profili na Twitterze pojawiła się informacja na temat prokuratora, który prowadził sprawę Przyłębskiego. Chodzi o oświadczenie majątkowe Stawowego, które można znaleźć na stronie Prokuratury Generalnej.  

Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Krakowie jest współwłaścicielem ponad stumetrowego domu, 57-metrowego mieszkania i sporej działki. Zadeklarował też posiadanie ok. 640 tys. zł oszczędności i samochodu Mitsubishi Lancer. Jednak uwagę zwracają posiadane akcje - jest to 217 akcji zwykłych na okaziciela Telewizji Republika, stacji ideologicznie związanej z PiS i która była "kuźnią talentów" wielu dzisiejszych gwiazd TVP pod wodzą Jacka Kurskiego.

Zobacz całe oświadczenie prokuratora Piotra Stawowego >>>

Oświadczenie majątkowe Piotra StawowegoOświadczenie majątkowe Piotra Stawowego pk.gov.pl

Andrzej Przyłębski publicznie zadeklarował, że "nie wyklucza", że w 1979 roku podpisał lojalkę. Ambasador zasłaniał się "niepełną pamięcią". - Czuję ulgę, że mój mąż nie będzie musiał się tłumaczyć z rzeczy, których nie zrobił. Mój mąż to naprawdę porządny uczciwy człowiek - skomentowała w rozmowie z wp.pl żona ambasadora, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. 

"Trzeba było aż małżeństwa Przyłębskich...". Czy to ostateczny koniec lustracji w Polsce? >>>

Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Więcej o: