Nie będzie lustracji Przyłębskiego. Zdecydował o tym prokurator, udziałowiec TV Republika

Ambasador Andrzej Przyłębski nie zostanie zlustrowany przez IPN - taką decyzję podjęli śledczy Instytutu. Komentatorzy dotarli do oświadczenia majątkowego jednego z nich i znaleźli tam dane rzucające nowe światło na sprawę TW "Wolfganga".

IPN nie skieruje do sądu sprawy oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech i męża prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Prowadzący sprawę prokurator Piotr Stawowy uznał, że w sprawie TW "Wolfganga" doszło do podpisania zobowiązania do współpracy z SB i przyjęcia przez lustrowanego pseudonimu, jednak „nie występują łącznie wskazane powyżej przesłanki przesądzające o współpracy”.

Dobry Przyłębski, zły Wałęsa

Jak zauważa w "Polityce" Krzysztof Burnetko, jest to stanowisko przełomowe dla IPN. Prokurator stwierdził bowiem, że formalnie pozyskano Przyłębskiego do współpracy, ale że nie dostarczał Służbie Bezpieczeństwa informacji, to nie ma powodów, by uznać go za agenta. Jednocześnie - zauważa dziennikarz - ten sam IPN oskarża o współpracę Lecha Wałęsę, który przyjął zobowiązanie o współpracy, ale sama SB przyznała, że rozmowy z nim niewiele wniosły. 

Lech Wałęsa zaprzecza, że współpracował z SB. Andrzej Przyłębski, nie przymierzając, też. Bezpieka obu z nich uznała za nierokujących – tyle że Wałęsa stał się akurat czołowym wrogiem PRL, a Przyłębski… niekoniecznie

- pisze Burnetko i dodaje, że Przyłębski, jako mąż "zreformowanego" przez PiS Trybunału i ambasador z nadania partii, jest tym dobrym, a Wałęsa - złym. 

Udziały w Telewizji Republika

Tymczasem na jednym z profili na Twitterze pojawiła się informacja na temat prokuratora, który prowadził sprawę Przyłębskiego. Chodzi o oświadczenie majątkowe Stawowego, które można znaleźć na stronie Prokuratury Generalnej.  

Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Krakowie jest współwłaścicielem ponad stumetrowego domu, 57-metrowego mieszkania i sporej działki. Zadeklarował też posiadanie ok. 640 tys. zł oszczędności i samochodu Mitsubishi Lancer. Jednak uwagę zwracają posiadane akcje - jest to 217 akcji zwykłych na okaziciela Telewizji Republika, stacji ideologicznie związanej z PiS i która była "kuźnią talentów" wielu dzisiejszych gwiazd TVP pod wodzą Jacka Kurskiego.

Zobacz całe oświadczenie prokuratora Piotra Stawowego >>>

Oświadczenie majątkowe Piotra StawowegoOświadczenie majątkowe Piotra Stawowego pk.gov.pl

Andrzej Przyłębski publicznie zadeklarował, że "nie wyklucza", że w 1979 roku podpisał lojalkę. Ambasador zasłaniał się "niepełną pamięcią". - Czuję ulgę, że mój mąż nie będzie musiał się tłumaczyć z rzeczy, których nie zrobił. Mój mąż to naprawdę porządny uczciwy człowiek - skomentowała w rozmowie z wp.pl żona ambasadora, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. 

"Trzeba było aż małżeństwa Przyłębskich...". Czy to ostateczny koniec lustracji w Polsce? >>>

Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Więcej o:
Komentarze (147)
Nie będzie lustracji Przyłębskiego. Zdecydował o tym prokurator, udziałowiec TV Republika
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  0

  Po raz trzeci gazetowa cenzura usunęła mój "niewinny" komentarz (włącznie z polemiką).

  Traktuje to jest wyraz szczególnego uznania :) i niewynikającego z tego, wsrod gazetowej gawiedzi poczucia zagrożenia dla tej, od samego zarania forsowanej na lamach GW dziejowej fałszywej "patriotycznej" narracji .

 • jkal

  Oceniono 3 razy 3

  a TW Oscar?

 • stachud

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczor jako najsłynniejsze resrotowe dziecko ma słabość do UBeków.

 • dyskootantka

  Oceniono 4 razy 4

  K..a k...wie łba nie urwie, to wszystko, co można na ten temat powiedzieć. Ja już dawno osiągnęłam stan, w którym bandy kaczora nawet nie chce mi się komentować. Niech tak dalej robią, to Kaczyńskiego spotka los Causescu - Polacy tak ulegli jak Węgrzy nigdy nie byli i nie będą.

 • cambrone

  Oceniono 5 razy 5

  Ośmiorniczki to ch.......uj

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Szantaz polityczny Kaczynskiego wobec J.Przylebskiej wg zasady: "sprobuj podskoczyc w TK a pojdziesz z Wolfgangiem na dno". On musi miec najwazniejszych w kaczej lapie, na wszystkich kwity jak w PRLu, Moczar.

 • n29a

  Oceniono 4 razy 4

  A co tu komentować? Swój człowiek, więc nie do ruszenia. Ew. jeśli oficer, to jasne, że może legalnie składać fałszywe oświadczenia - może przed tym chcą go kumple uchronić, ale jeśli pospolity kapuś - choćby i potencjalny - to w przypadku wrogów "prawicy" żaden problem takich storpedować kwitem... Więc należałoby móc oczekiwać swego rodzaju symetrii. Ale od czasu Olszewików wiadomo, że nie ma szans. Klapki na oczach.

  PS
  Może oficer P. Wroński coś dopowie, ale nie pamiętam, czy w Republice się produkuje; jeśli tak, będzie miał delikatny problem, czy wypada zabrać głos.

 • zd46

  Oceniono 8 razy 8

  Bez honoru i godnosci,Wolfgang Przylebski "nie materializowal sie, on sie brzydzil gotowka, pieniadze mu smierdzialy" on bral w naturze. Dzieki temu mogl bez przeszkod wyjezdzac poza granice Polski. Po powrocie skladal slowne raporty TW a potem........jako zaplate mial nastepny wyjazd, bez przeszkod. Wymiana prawie "barterowa" czyli "cos za cos, honor za paszport", tylko "sprzedawczyk" dalej pozostaje sprzedawczykiem i to jeszcze ambasadorem chyba tylko z nadania "SB". Wolfgang miał „kennnnnkarte nietykalnosci” od SB, tak jak kiedys TW Balbina Jaroslaw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX