TK zrywa porozumienie z Trybunałem w Strasburgu. Bodnar: Specjalnie mnie to nie zaskoczyło

Trybunał Konstytucyjny wypowiada porozumienie z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Decyzję podjęła wybrana przez PiS prezes TK Julia Przyłębska, a następnie poinformowała o niej szefa MSZ.

Julia Przyłębska w imieniu Trybunału Konstytucyjnego podjęła decyzję o wycofaniu się z porozumienia o upowszechnianiu w Polsce orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - informuje "Gazeta Wyborcza".

Prezes TK przesłała w tej sprawie pismo do ministra spraw zagranicnych Witolda Waszczykowskiego. "Szanowny Panie Ministrze, uprzejmie informuję, że Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o zakończeniu realizacji postanowień Porozumienia w sprawie tłumaczenia i udostępniania orzeczeń ETPC" - napisała. Notatka została przesłana już w maju, ale dotychczas nie była upubliczniana.

Porozumienie z ETPC zostało podpisane w 2014 roku. TK zobowiązał się do przetłumaczenia zaledwie dziesięciu wyrok rocznie - takich, które mogą mieć znaczenia dla prawa lub praktyki jego stosowania w Polsce. 

"Nie wiem, jak miałbym przekonać Przyłębską..."

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, skuteczność wyroków zależy m.in. od ich tłumaczenia. "Dzięki temu sędzia, adwokat, radca prawny, skarżący mogą dowiedzieć się jak interpretować poszczególne prawa człowieka, w jaki sposób były stosowane w konkretnych sytuacjach, oraz jak do niektórych stanów faktycznych odnosił się Trybunał w Strasburgu" - tłumaczy. I dodaje, że nie jest zdziwiony decyzją Przyłębskiej: 

Wypowiedzenie porozumienia przez sędzię Julię Przyłębską specjalnie mnie nie zaskoczyło. Jest w tej decyzji niestety pewna logika, wynikająca z wcześniejszych działań zarządczych podejmowanych w ramach biura TK. Oczywiście nie zgadzam się z takim działaniem, ale nie wiem jak miałbym przekonać sędzię Przyłębską, że nie jest to krok w dobrym kierunku.

Bodnar proponuje, by promowanie orzecznictwa ETPC wzięło na siebie społeczeństwo. "Wierzę, że przy dobrej koordynacji, weryfikacji jakości tłumaczeń, dbałości o rozpowszechnianie, efekty mogą być naprawdę przyzwoite" - twierdzi RPO. 

Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Więcej o:
Komentarze (294)
TK zrywa porozumienie z Trybunałem w Strasburgu. Bodnar: Specjalnie mnie to nie zaskoczyło
Zaloguj się
 • 2senex2

  Oceniono 2 razy 2

  ****
  ****
  Panie Prezydencie Putin,TW "Wolfgang" melduje:funkcjonuję nadal.

 • aietes

  Oceniono 2 razy 2

  wszystkie zwierzęta są równe, ale pisowskie świnie są równiejsze.

 • pachikun

  Oceniono 2 razy 2

  o coz mozna pytac niby prezes niby trybunalu, to taka zabawa dla dzieci(pisich dzieci)

 • Wojtek Wołoszyk

  Oceniono 2 razy -2

  Wycofanie się z porozumienia też oceniam negatywnie, ale zamieszczona informacja jest po prostu nieprawdziwa. Szkoda, że w ten sposób wprowadzają tylko Państwo zamieszanie.
  To nie jest porozumienie z Trybunałem w Strasburgu (ETPC), tylko nasze wewnętrzne porozumienie krajowe pomiędzy MSZ, MS, TK i NSA o podziale obowiązków w zakresie tłumaczenia i upowszechniania orzecznictwa ETPC. Porozumienie to dostępne jest w internecie:
  Artykuł przekazuje fałszywą informację, jakoby TK wycofało Polskę z jakiegoś porozumienia międzynarodowego.

 • aaggnniikk

  Oceniono 3 razy 3

  Ta pani mówi i zachowuje sie jak przekupa z bazaru różyckiego. kto te indywiduumm postawił w tej roli

 • elenem

  Oceniono 5 razy 5

  Debilka do N potęgi ! Ona nie moze jednoosobowo podejmować takich decyzji w imieniu Polaków. To niedopuszczalne. Gdzie jest Duda?!

 • lica79

  Oceniono 5 razy 5

  Te ograniczone intelektualnie babsko nie nadawało się do orzekania w podrzędnych sądach w niezbyt trudniej materii oczywiście w pislamie byle miernota zrobi karierę o ile wystarczająco gorliwie wyznaje wiarę w Jarosława. POLACY OBUDŹCIE SIĘ ile jeszcze ta banda musi zniszczyć żeby "ciemny lud który wszystko kupi" zaczął używać rozumu ?

 • alfalfa

  Oceniono 8 razy -8

  "Porozumienie z ETPC zostało podpisane w 2014 roku."

  Rozumiem z tego jazgotu na forum, że niewielu umie czytać ze zrozumieniem, to raz. Dwa - wcześniej był faszyzm. Przez 7 lat rządów PO-PSL.
  A.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX