Ten klip może przemówić do kierowców. "27 września zostanę kaleką, mama umrze na jezdni"

Najwięcej wypadków drogowych powodują młodzi kierowcy. Właśnie do nich jest skierowana poruszająca kampania "Kierujesz życiem".

Kampania ma zwracać uwagę na dostosowanie prędkości do warunków ruchu. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma nadzieję, że zachęci odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu. Szczególnie ważne jest dotarcie do grupy wiekowej 18-24 lat.

 

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków na polskich drogach z udziałem kierujących.

Grupa tzw. "młodych kierowców", w wieku 18-24 lata, charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków. W 2016 r. byli oni sprawcami 20 proc. wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

Zepchnął motocyklistę z drogi, skazali go na 15 lat za usiłowanie zabójstwa

Więcej o:
Komentarze (53)
Ten klip może przemówić do kierowców. "27 września zostanę kaleką, mama umrze na jezdni"
Zaloguj się
 • maxstirner

  Oceniono 3 razy -1

  Mam prawo zginąć. To moja śmierć. G wam do tego

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy rzadko bywa przyczyną wypadków, raczej niedostosowanie umiejętności do prędkości bywa tego przyczyną a już na pewno gwałtowne wytracenie prędkości wskutek braku znajomości przepisów przez innych kierujących.
  Codziennie widzę kierujących z prędkością zawierającą się w granicach 90-140 i nic się nie dzieje, wszyscy jada płynnie za wyjątkiem momentów gdy jadący 100 prawym pasem kilometr przed soba zobaczy ciężarówkę, wtedy kierunkowskaz z równoległym manewrem zmiany pasaa bez upewnienia się czy powinien to zrobić, kiedyś pojechałem za takim dowcipniesiem a on mi wytłumaczył, że jadąc z prędkością dopuszczalną wykonał manewr prawidłowy a ja jechałem za szybko, ciekawa wykładnia, bo to on akurat nie dostosował prędkości do warunków jazdy, nie miał warunków do zmiany pasa a ja za przekroczenie pracuję na swój mandat, on za utrudnianie jazdy też, bo według przepisów w Polsce jeździ się jak najbliżej prawej krawędzi pasa a przy wyprzedzaniu należy się upewnić czy taki manewr jest wykonalny, mieć mózg to jedno ale używanie go to drugie.

 • wwojtek9

  Oceniono 2 razy 0

  Jak długo jeszcze będziecie w bezkrytycznie powielać bzdury, o prędkości jako głównej przyczynie wypadków? Czy naprawdę tak trudno przeczytać raport NIK o drogach? Czy fakt, iż wieloletnie "akcje", "apele" "zaostrzanie kar" i Bóg wie co jeszcze pod tytułem "kierowco zwolnij" były całkowicie nieskuteczne, a wybudowanie autostrad i ekspresówek (gdzie jeździ się dużo szybciej) spowodowało natychmiastowy spadek ilości wypadków do Was nie dociera?

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 3 razy 1

  Znalazłem ciekawy portal, który nie potrafi sobie poradzić z gościem, który kupił rzekomo lapka za 1 zł.

 • kinlej

  Oceniono 5 razy 1

  Bachor "grający" smutek wygląda jak bachor któremu nie smakuje brokuł na obiad.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy -2

  A założymy się?

 • uthark

  Oceniono 6 razy 2

  Nie przemówi. Do kierowców może przemówić tylko nieuchronność surowej kary. Ponieważ policji na drogach brak, więc wszystko pozostanie po staremu czyli 70-80km/h jako standardowa prędkość w mieście.

 • zerozer52

  Oceniono 4 razy 2

  Maciar to wymyślił?

 • dupajasi0

  Oceniono 7 razy -3

  Najbardziej mnie bawi konieczność dostosowania prędkości do ograniczenia w terenie zabudowanym czyli do 50. Głównie we wsiach, których pełno przy drogach, w których przez cały dzień można nie spotkać ani jednego pieszego a co najwyżej trochę ludzików na rowerkach. bo to już nie te czasy, że ludzie na wsi byli kompletnie bez kasy i łazili wszędzie na nóżkach. Ale ograniczenia i tak wszędzie wiszą dzięki czemu psy mają pełno miejsca do polowań na kierowców co nie chcą się bujać z prędkością 50 na godzinę przez wsie wyglądające na kompletnie wymarłe. ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX