Leśnicy mieli pomóc ofiarom burz, a demonstrowali poparcie dla ministra. Hasła rodem z PRL-u

Wiktoria Beczek
Miał być marsz solidarności się z poszkodowanymi w nawałnicach, a wyszedł wiec poparcia dla ministra środowiska. Tak wyglądała pikieta leśników w Białowieży.

Leśnicy na niedzielę zapowiadali ogólnopolski marsz po Puszczy Białowieskiej. Nie chodziło jednak o samą Puszczę, a o solidarność z poszkodowanymi przez nawałnice mieszkańcami Pomorza, Kujaw i Wielkopolski. Podczas marszu miały być zebrane środki na pomoc. Ponadto, jak informował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, marsz to także "solidaryzowanie się leśników z całej Polski z działaniami ochronnymi podejmowanymi przez nadleśnictwa z obszaru Puszczy Białowieskiej".

Już samo łączenie tragedii, która dotknęła tysiące osób z okazywaniem poparcia dla wycinki lasu wydaje się być nieco nieprzyzwoite, ale to, co działo się na miejscu woła o pomstę do nieba.

Na zdjęciach dziennikarza Piotra Witwickiego widać dwa transparenty z hasłami: "Nadzieja w Szyszce dla Puszczy i dla was - społeczny ruch obrony Puszczy Białowieskiej" oraz "Popieramy działania ministra prof. Jana Szyszko - społeczeństwo".

Skojarzenia z propagandą PRL nasuwają się same. "Partia z narodem, naród z partią", "Towarzysz Gierek naszym wzorem", "Partia wśród robotników – robotnicy w partii!" - to tylko kilka PZPR-owskich haseł, które zdaje się były inspiracją dla twórców banerów, z którymi pojawili się w Puszczy leśnicy. 

Leśnicy z ministrem

Leśnicy nie po raz pierwszy demonstrują w obronie ministra Jana Szyszki i jego polityki względem wycinki. Przyjechali do Warszawy w dniu głosowania nad wotum nieufności dla ministra środowiska, wzięli też udział konferencji „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, współorganizowanej przez resort Szyszki.

Lasy Państwowe przekonywały wówczas, że leśnicy nie są zmuszani do wyjazdu na tego rodzaju wydarzenia i nie otrzymują takich poleceń od przełożonych. W maju w rozmowie z nami rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wyjaśniał, że pikietę zainicjował związek zawodowy, uczestnictwo w niej było dobrowolne, a pracodawcy nie mają z tym nic wspólnego.

Unia interweniuje w sprawie Puszczy

Przypomnijmy: W związku ze zwiększoną wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej Komisja Europejska zaskarżyła władze Polski do Trybunału Sprawiedliwościowi Unii Europejskiej. 

KE wnioskowała też do Trybunału, by do czasu zakończenia sprawy nakazał władzom Polski wstrzymać wycinki na terenie Puszczy. Unijni sędziowie przychylili się do wniosku. Polskie władze nie wykonały jednak decyzji o tymczasowym wstrzymaniu wycinki, dlatego Komisja chce, by Trybunał niezwłocznie zajął się sprawą prac prowadzonych w Puszczy. 

Ministerstwo Środowiska przesłało do MSZ odpowiedź dla Trybunału Sprawiedliwości UE ws wycinki w Puszczy Białowieskiej. Resort nie ujawnia jej treści, by "nikt nie mógł wpłynąć na treść postanowienia lub ostatecznej decyzji Trybunału".

Przeczytaj więcej o Puszczy Białowieskiej:

Białowieża: "las" czy "drzewostan"? Wyjaśniamy spór o wycinkę w Puszczy >>>

Tak sprzedają drewno z Puszczy. W tydzień zniknął świerk za 330 tys. zł >>>

Harwestery tną w Puszczy. W białoruskiej części wygląda to zupełnie inaczej >>>

Dziennikarz zapytał ministra Szyszkę, co stanie się z drewnem z Puszczy Białowieskiej. Odpowiedź nas zamurowała

Więcej o:
Komentarze (222)
Leśnicy mieli pomóc ofiarom burz, a demonstrowali poparcie dla ministra. Hasła rodem z PRL-u
Zaloguj się
 • wtyka82

  Oceniono 1 raz 1

  NA TAKĄ ZAGRYWKĘ ŻADNA WŁADZA w PRL - u by się nie odważyła w czasie klęski żywiołowej !

 • sleza666

  Oceniono 3 razy 3

  Lesnicy?!To tak jak by grabarza nazwać lekarzem!

 • jan-ru

  Oceniono 2 razy 2

  Banda nawiedzonych złodziei drewna z lasu,chroniących lasy państwowe przed prywatyzacją wycinając je.

 • klikusy

  Oceniono 1 raz 1

  leśnicy mają tyle wspólnego z ochroną lasu ,co ojciec rydzyk z uczciwością czyli nic. to banda skorumpowanych oszustów których interesuje tylko kasa panie kasa.

 • dar61

  Oceniono 3 razy 1

  Służba w LP jest m_u_n_d_u_r_o_w_a. ZROZUMIANO? W tył zwrot, przebrać się.

  ***
  A propos nieprzyzwoitość ortograficzna:
  '...Już samo łączenie tragedii, która dotknęła tysiące osób z okazywaniem poparcia...' [BRAK DOKOŃCZENIA ZDANIA WTRĄCONEGO]
  >>> osób, [PRZECINEK] z okazywaniem...

  Wołanie na puszczy:
  '...ale to, co działo się na miejscu woła o...' [jw.]
  >>> na miejscu, [PRZECINEK] woła o...

  Brak społecznego poparcia dla:
  '...Popieramy działania ministra prof. Jana Szyszko...'
  >>> SZYSZKI [!!!]

 • c.bolek

  Oceniono 2 razy 2

  Wcześniej zadałem takie pytanie: O co chodzi z tą obroną krzyża w kontekście niszczenia przyrody przez Min. Destrukcji Środowiska imć Jana Szyszko??

  Przemyślałem to (z użyciem moich skromnych zasobów intelektualnych) i mam dwie hipotezy.
  1) Drzewa zasłaniają krzyże, więc trzeba je wyciąć, żeby "obronić krzyż";
  2) Przychodzi Genek do Zenka i mówi: [G]: "Zenobiusz! Jedziemy na wiec poparcia!"; [Z]: "A kogo?..."; [G]: "Ty się chłopie nie pytaj, tylko portki wdziewaj!"; [Z]: "A coś mam zabrać poza wałówką?"; [G]: "Zawiozą nas, jakieś transparenty dostaniemy na miejscu, ale weź co tam masz żebyśmy nie stali z pustymi ręcami zamin dowiozą te transparenty".
  No i Zenek miał pod ręką "brońmy krzyża" - to wziął.

  Przykro mi, ale innych wytłumaczeń nie widzę, ale bardzo proszę któregoś z Wyznawców PiS - może napisze waszą "prawdę alternatywną"?.

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 4

  Jak długo jeszcze ten bezmyślny palant będzie dewastował Polskę.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma co rozdzierać szat bo przecież wszystko dzieje się zgodnie z wytycznymi prezesa PiS więc po co ta dziennikarska awantura.

 • sprawazlewa

  Oceniono 3 razy 3

  ".. marsz solidarności się z poszkodowanymi w nawałnicach" "Leśnicy na niedzielę zapowiadali ogólnopolski marsz po Puszczy Białowieskiej." Mrożek z Bareją by tego nie wymyslili!!!!! "Marsz po Puszczy....."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX