Pogoda w końcu da nam trochę odpocząć. Ale burze i upały wrócą do Polski bardzo szybko

Pogoda w niedzielę da nam wszystkim nieco odetchnąć. W najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać ani męczących upałów, ani gwałtownych burz. Ale te wrócą do nas już niedługo.

Pogoda w ostatnich dniach pokazała swoją niszczycielską siłę. Tylko w nocy z piątku na sobotę nawałnice spowodowały w Polsce śmierć pięciu osób i doprowadziły do wielu zniszczeń. W kolejnych dniach czeka nas już nieco spokojniejsza aura.

Dziś temperatura maksymalna wyniesie 23 stopni Celsjusza. Na Wybrzeżu będzie nieco chłodniej - około 19 stopni. W całym kraju możemy spodziewać się także przelotnych opadów deszczu, a burze mogą wystąpić tylko na obszarze Karpat. Nie będą im jednak towarzyszyć groźne zjawiska atmosferyczne.

Gwałtowne burze mogą się pojawić nad Polską w połowie tygodnia - najpierw na zachodzie kraju, później w centrum. Spodziewany jest też powrót upałów. Meteorolodzy zapowiadają, że temperatura maksymalna w środę i czwartek wyniesie 30 stopni Celsjusza, po czym znów przyjdzie ochłodzenie.

Radar burz - sprawdź, gdzie jest burza

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie, gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Radar burz - zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Pogoda na dziś - jak należy się zachowywać w upalne dni?

W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.

Pogoda na dziś - jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: