Z dziecięcych nagrobków ułożono chodnik. Czekały ponad 70 lat, żeby ktoś je zauważył

W Głogowie, na jednej z posesji, odkryto chodnik składający się płyt nagrobnych. Znalezione pomniki pochodzą z okresu wojennego: dzieci umarły w latach 1939-1944.

Jak doszło do niesamowitego odkrycia? Całkiem przypadkowo. Małżeństwo, mieszkające w jednym z domków jednorodzinnych na osiedlu Słoneczne w Głogowie, postanowiło wymienić chodnik w ogrodzie. Kiedy wyjęto jedną z płyt okazało się, że to fragment nagrobka. 

"Nasze słoneczko Ingrid"

O swoim znalezisku poinformowali Dominika Tomasza Jetona, szefa Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie. W sumie w ogrodzie znaleziono 16 nagrobków. Mają wymiary ok. 60 x 40 cm i znajdują się na nich wzruszające napisy, m.in.  

Nasze słoneczko Ingrid Thiem
Tutaj leży nasza ukochana Brigitte Engel
Tu leży nasze serduszko Anita Kohle 

Historyczne płyty trafiły do ruin kościoła św. Mikołaja w Rynku, gdzie zostały oczyszczone. O tym co dalej się z nimi stanie zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków. marło w latach 1939-1944

11 dziewczynek oraz 5 chłopców

Pomniki najprawdopodobniej pochodzą z dawnego Cmentarza Ewangelickiego. I są z okresu wojennego: dzieci (11 dziewczynek oraz 5 chłopców) umarło w latach 1939-1944. Najstarsze miało 4 lata, najmłodsze około roku. Co ciekawe w książce adresowej z 1936 roku -  w ośmiu przypadkach - nie znaleziono żadnego z podanych na nagrobkach nazwisk.

Czyżby rodziny te przybyły do Głogowa, uciekając przed okropnościami wojny, a tu spotkała je tragedia śmierci dziecka?

- wysuwają hipotezę miłośnicy historii z Głogowskiego Forum Historycznego, jednocześnie apelując do osób, które  mogą mieć podobne "znaleziska", by zgłszały je do Głogowskiego Archiwum Historycznego lub Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic. 

Więcej o:
Komentarze (80)
Głogów: z dziecięcych nagrobków ułożono chodnik
Zaloguj się
 • Irek Suchojad

  0

  Wieś Popielòwek dolnośląskie -w lasach niedaleko cmentarza leżą poniemieckie nagrobki. Golejòw -w tych samych latach 90-tych wyczyścili nasi księża cmentarza z nagrobkòw niemieckich- w jakim celu?! Czy tak zdecydowała Legnicka generalicja?

 • Adam Mtb

  0

  W Bolesławcu dom księdza jest zbudowany nie dość że na cmentarzu to do tego z płyt nagrobnych, także cały płot, 100 i więcej letnie nagrobki, zresztą z boku ciągle ktoś otwiera stare nagrobki i nikt z tym nic nie robi

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz 1

  Hej, wy, oburzeni na katolików niszczących groby niemieckie i żydowskie. Sądzę, że bardziej wam po drodze z lewicą, postkomuną, ateistami, antyklerykałami itp. Przypomnijcie więc sobie (lub przyjmijcie do wiadomości), że niemieckie i żydowskie cmentarz były masowo ikwidowane przez komunistyczne władze PRL. Sam widziałem walające się kości i czaszki w miejscu takich cmenatarzy przerabianych w latach 70-tych na parki miejsckie itp.

 • de Mnm

  Oceniono 1 raz -1

  Apropos Króla, Żyda. Jezus przecież był polakiem, Epidiaskop Polski tak ustalił, a rząd i prezydent nadali mu obywstelstwo bezpośrednio przed ukoronowaniem. Przecież nie wybraliby na króla, jakiegoś brudnego zyda, pfu

 • sojer2006

  Oceniono 2 razy 0

  My polscy katolicy krzyczymy tylko kiedy niszczą nasze groby na dawnych ziemiach polskich. Kiedy MY niszczymy groby, pomniki, miejsca pamięci INNYCH to oczywista oczywistość że tak ma być. Co nas , polskich katolików obchodzą INNI i ich groby.

 • derylski

  Oceniono 1 raz 1

  Dziadek mi opowiadał , ze jsk przyjechał na tzwn Ziemie Odzyskane to większość kamieniarzy pozyskiwało materiał z poniemieckich i żydowskich cmentarzy wiec o czym wy piszecie hipokryci , ....a moze nikt oprócz mojego dziadka o tym nie wiedział i nie mówił ?!?!?

 • niebozaoknem

  Oceniono 2 razy 0

  Po żydowskich nagrobkach też od dziesięcioleci chodzą i nikomu to nie przeszkadza, z tymi nie ma specjalnego bólu, bo to niemieckie dzieci, krzyk by był, gdyby coś takiego wypłynęło w Rosji albo w Niemczech z polskimi.

 • marek_prus

  Oceniono 5 razy 5

  Tak jest na Dolnym Śląsku, Pomorzu i dawnych Prusach. Niszczono wszystko co Niemieckie, włącznie z zabytkami kultury. Akcja niszczenia napisów niemieckich odbyła się na polecenie władz w 1948 r. Kolejny okres to lata 1970-1974 z polecenia partyjnych miejskich kacyków. Płyty nagrobne były wykorzystywane przy budowie dróg i klombów.

 • lebonheur

  Oceniono 4 razy 4

  w Gorzowie Wlkp. na Wieprzycach i przy al.Walczaka byly dwa cmentarze niemieckie ; od lat 70-tych jest w tym m-scu skwer a na Walczaka park miejski. W okolicach Miedzychodu widzialam zaniedbany cmentarz zydowski miedzy przepieknymi drzewami porosnietymi bluszczem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX