Co dzieje się za kulisami "Wiadomości" TVP1? "Czuje się tu niepokój", a szefową wysłano na urlop

Jacek Gądek
W "Wiadomościach" TVP1 wyczekiwanie i niepokój, bo ważą się losy szefowej - Marzeny Paczuskiej, aktualnie na wymuszonym urlopie. - Te ostatnie zmiany są wielką zagadką. Po co i dlaczego akurat ci ludzie? - dziwi się osoba z Placu Powstańców, gdzie powstaje program.

"Wiadomości" TVP1 są oczkiem w głowie prezesa Telewizji Publicznej Jacka Kurskiego. Przez pryzmat tego - najważniejszego - programu oceniana jest cała polityka informacyjna TVP. Szefową redakcji od początku 2016 r. jest Marzena Paczuska. "Wiadomości" podlegają Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, którą kieruje Klaudiusz Pobudzin, a jego zastępcą jest Grzegorz Pawelczyk.

Akurat wynikami tego flagowca szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej się nie chwali na Twitterze. Słupkami TVP Info, programów "Nie da się ukryć" Ewy Bugały i "Minęła 20" - owszem, ale "Wiadomości" już nie. Powody są dwa. Pierwszy: ostry spór między Paczuską a szefostwem TAI. Drugi: może nie załamanie, ale topnienie słupków oglądalności o godzinie 19:30.

Stąd w redakcji "Wiadomości" TVP1 panuje duża niepewność, co dalej.

Los "Paczki"

Los Paczuskiej wyjaśniać się będzie najpewniej po powrocie prezesa TVP Jacka Kurskiego z planowanego urlopu, na którym teraz jest. Biuro prasowe nie potwierdza nawet, że prezes jest na urlopie, ale wiemy, że tak.

Z kolei na urlop przymusowy - jak podawały Wirtualne Media - udała się Paczuska, która nie brała wolnego od momentu zatrudnienia w programie. Ten ma potrwać jeszcze prawie dwa tygodnie.

Rozmówca z Placu Powstańców: - Oficjalnie "Paczka" jest na urlopie, na którym nie była od półtora roku. A co będzie dalej? Może być różnie. Te ostatnie zmiany są wielką zagadką.

Inny rozmówca: - Chore jest to, że szefowa "Wiadomości" idzie na dwa tygodnie urlopu, to jest rwetes, czy wszystko jest w porządku. Zasłużyła na odpoczynek.

Konflikty w "Wiadomościach"

Tajemnicą nie jest trudny charakter Marzeny Paczuskiej. Jednymi z byłych współpracowników są Pobudzin i Pawelczyk. Obu ściągnęła ona do "Wiadomości" zaraz po tym, gdy przejęła stery programu. Pawelczyk został jej podwładnym i głównym wydawcą flagowego programu informacyjnego TVP1. Z kolei Pobudzina ściągnęła z Telewizji Trwam, by tworzył główne materiały polityczne.

Drogi "Paczki" z Pobudzinem i Pawelczykiem się rozeszły i obaj opuścili "Wiadomości". Dziś są jako dyrektorzy TAI... szefami Paczuskiej. - I biorą się za łby. To osobiste urazy i rywalizacja. Jeszcze w redakcji "Wiadomości" nie bardzo mogli sobie z nią ułożyć relacji. Zwłaszcza, że jest tak charakterna - słyszymy.

Osoba z Placu Powstańców o pogłoskach, że "Paczka" ma odejść, a w czasie urlopu zastępuje ją Pawelczyk: - Po co i dlaczego akurat ci ludzie? Sam czekam z niepokojem na decyzje.

Szefowa wyjeżdża, Bugała wraca

Z oddelegowaniem "Paczki" na urlop zbiegł się powrót do "Wiadomości" materiałów Ewy Bugały, która dziś jest szefową własnego programu w TVP Info: "Nie da się ukryć". Nadzór nad "Wiadomościami" objął wiceszef TAI - Grzegorz Pawelczyk.

Nasz rozmówca zapewnia, że bez Paczuskiej redakcja pracuje tak jak przed urlopem "Paczki". - Formalny nadzór od lat miał szef TAI, więc to nic szczególnego - słyszymy. Inna osoba: - Jest konflikt między Pobudzinem a szefową "Wiadomości". Ona ma bardzo mocny charakter, więc mnie to nie dziwi. Osobiście nie chcę, żeby Paczuska odchodziła, ale te pogłoski nie robią dobrego wrażenia.

Chcieliby się jej pozbyć

Szefostwo TAI zasadza się na stanowisko Paczuskiej. Decyzja o jej losie musiałaby zapaść na najwyższym szczeblu TVP - bez akceptacji Jacka Kurskiego o jej odwołaniu nie może być mowy. Sama "Paczka" ma z Kurskim chłodne relacje.

Klaudiusz Pobudzin napisał na Twitterze jedynie: "Kochani! Redaktor Marzena Paczuska jest na urlopie wypoczynkowym. 'Wiadomości' pracują pełną parą. Zapraszam do oglądania. Codziennie o 19.30". Szef TAI nie napisał więc, że Paczuska może na urlopie spać spokojnie, bo była, jest i będzie szefową, co ucięłoby pogłoski o jej ewentualnej dymisji. Komunikat Pobudzina to: dajemy sobie radę bez niej. Miarą tego dawania sobie rady będą wyniki oglądalności, gdy Paczuska nie nadzoruje programu.

Słupki topnieją

Oglądalność "Wiadomości" TVP1 to osobna historia. Jacek Kurski tłumaczy w ostatnim piśmie do Ministerstwa Kultury, że wyniki podawane przez firmę Nielsen nie są wiarygodne, a skala spadków i tak nie jest duża.

Wedle ostatnich danych Nielsena liderem wśród programów informacyjnych są "Fakty" TVN (średnio 2,26 mln widzów na dzień) przed "Wiadomościami" TVP1 - 1,82 mln widzów. O ile program prywatnej stacji stracił w tym panelu ok. 5 proc., to telewizji publicznej ubyło ich aż 17 proc., a taki spadek jest już znaczący. TVP nie uznaje danych Nielsena za wiarygodne.

"Wiemy, czego chcą widzowie"

Sama Paczuska w wywiadzie dla "wSieci" z minionego roku mówiła o wadze oglądalności: - Tę przewagę nad konkurencją i tę siłę programu czuliśmy dużo wcześniej, niż zaczęły to pokazywać badania Nielsena. Odzew w Internecie, siła i szerokość reakcji społecznej, także pewna moc polityczna rozumiana jako liczenie się z nami polityków, od początku jest tak wyraźna, że nie miałam wątpliwości, iż idziemy dobrą drogą, że wiemy, czego chcą widzowie. Ale oczywiście cieszę się, że i badania oglądalności wreszcie to wykazały.

Mówiła to w październiku 2016 r. Wówczas wyniki oglądalności - wrześniowe - "Wiadomości" wskazywały na jej program jako lidera ze średnią widownią 2,88 mln osób (przed "Faktami" TVN - 2,79 mln).

Mówi osoba broniąca "Paczki": - "Wiadomości" cały czas balansują na podobnym poziomie. Radykalnej zmiany nie ma.

Front obrony Marzeny

Zamieszanie wokół fotela Paczuskiej sprawiło, że w jej obronie stanęli dziennikarze "Sieci Prawdy" (wcześniej "wSieci") braci Michała i Jacka Karnowskich. W mediach społecznościowych zaistniały ponadto tagi #MuremZaPaczuską i #WaraOdPaczuskiej. Tygodnik prezentuje jastrzębią linię i nie tylko piórem Karnowskiego broni szefowej "Wiadomości".

Michał Karnowski napisał: "Dorobek dziennikarski @MarzenaPaczuska w @WiadomosciTVP zasługuje na uznanie. Tak (odwoływać ją - red) naprawdę nie wolno robić". A Marcin Wikło: "Odwołanie Marzeny Paczuskiej byłoby grubym błędem. Nie idźcie tą drogą!".

Marzena Paczuska była lata temu (2009-10) zastępczynią Jacka Karnowskiego, który był wówczas szefem redakcji. Krótko "Paczka" pełniła też obowiązki szefowej "Wiadomości", a wracając na to stanowisko miała wsparcie środowiska "wSieci".

Rozmówca Gazeta.pl: - Konflikt jest na pewno. Jak się skończy? Nie wiem. Paczuska na nowo stworzyła zespół "Wiadomości". Nie widzę powodów, żeby ją teraz zmieniać.

Rozmówca z Placu Powstańców: - Czuje się niepokój, ale nic nie jest przesądzone.

Zobacz także: Mariusz Błaszczak rośnie w siłę

Więcej o: