Najpierw Litwa, teraz Ukraina. Kolejny sąsiad protestuje przeciwko nowym polskim paszportom

Gest nieprzyjaźni - tak Kijów komentuje projekt nowych polskich paszportów. Ma się w nich znaleźć m.in. wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich. To właśnie wywołało sprzeciw ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości Polski MSWiA zdecydowało o odświeżeniu szaty graficznej paszportów. Część grafik, które znajdą się na stronach dokumentu mają wybrać internauci za pomocą głosowania. Wśród propozycji jest Ostra Brama, symbol Wilna. Na stronach wizowych na pewno znajdą się też projekty już zatwierdzone przez resort, w tym Cmentarz Orląt Lwowskich. 

Ukraina wyraża "zdecydowany protest"

Ukraiński resort dyplomacji wręczył ambasadorowi Rzeczpospolitej na Ukrainie Janowi Piekło notę protestacyjną. Jak poinformowała rzecznik ukraińskiego MSZ Mariana Beca, Ukraina wyraża zdecydowany protest przeciwko zamiarowi umieszczenia na nowych paszportach rysunku kaplicy z terytorium polskiego cmentarza wojskowego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Podkreśliła, że Kijów uznaje takie kroki za nieprzyjazne i takie, które będą miały bardzo negatywne skutki dla naszych dwustronnych stosunków. 

Polski paszport czeka lifting. W środku znajdziemy Mogiłę Mogił. I nie tylko >>>

Beca zaznaczyła, że Polska jest przyjacielem i partnerem Ukrainy. Jak dodała, ukraińskie stanowisko jest niezmienne - Ukraina uważa, że ocena wydarzeń historycznych to sprawa historyków, a nie polityków. Rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji powiedziała też, że jej kraj występuje przeciwko polityzacji pewnych historycznych faktów, co może doprowadzić do pogorszenia strategicznego partnerstwa miedzy Polską i Ukrainą.

Litwa: Projekt nie do przyjęcia

W ubiegłym tygodniu na wieść o zagranicznym elemencie w polskim paszporcie zareagowało MSZ Litwy. Resort wezwał do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień. Przekazano, że "taki projekt jest nie do przyjęcia przez stronę litewską". - Ostra Brama wraz z obrazem Najświętszej Maryi Panny, znajdują się na terytorium Litwy. Ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa - powiedział wiceminister Neris Germanas.

Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP

Więcej o: