"Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę"? Poseł PiS: Zgadzam się, piękne hasło

Poseł Dominik Tarczyński nie pierwszy raz zadziwia. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zadeklarował, że "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" to "piękne hasło".

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego cała Polska oddała hołd walczącym i ofiarom. W godzinę "W" zawyły syreny, a tłumy ludzi, nie tylko w Warszawie zatrzymywały się na minutę ciszy. Wśród wydarzeń towarzyszących był też marsz ONR. Podczas demonstracji - rzekomo na cześć Powstańców - wykrzykiwano m.in. "śmierć wrogom ojczyzny", "znajdzie się kij na lewacki ryj" i "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

O ostatnim z haseł mówił poseł PiS Dominik Tarczyński na antenie Polsat News. - Zgadzam się, piękne hasło, panowie, czołem wielkiej Polsce, pozdrawiam. I naprawdę życzę sił - mówił, patrząc prosto w kamerę.

"Lewactwo", "czerwone świnie"

- Jest to hasło, które zostało zapisane w historii Polski. Nie przez ONR, ale przez organizacje, które walczyły z sowiecką zarazą. Proszę pamiętać, że dzisiaj [1 sierpnia - red.] mamy bardzo wyjątkową datę, która przypomina o tym, że Powstanie Warszawskie było powstaniem militarnym przeciwko Niemcom, ale politycznym przeciwko sowietyzacji Warszawy - perorował poseł, który dawniej zajmował się m.in. organizacją pielgrzymek.

Po 1945 roku "lewactwo", "czerwone świnie" - i tak o tym trzeba mówić, bo tak jest zapisane w podręcznikach Narodowych Sił Zbrojnych oraz Powstańców - objęły władze służąc Sowietom. Byli to Polacy, którzy przyjęli nowego okupanta i wtedy powstało to hasło. Jest to pewien symbol niezgody na to, aby Polska była podwładna

- mówił wyraźnie wzburzony Tarczyński. Gdy towarzyszący mu w studio poseł Marek Sowa mówił o zawłaszczaniu obchodów przez organizację, "co do której są wątpliwości i być może sąd w pewnym momencie będzie musiał rozpatrywać, czy jest legalna czy nie", Tarczyński kpił: - Może wygram w totolotka kiedyś, może pan wygra w totolotka, może jutro będzie zima w Polsce.

Kim jest poseł Tarczyński?

Dominik Tarczyński w 2015 roku pierwszy raz został wybrany do Sejmu. Zasłynął swoją wypowiedzią skierowaną do Lecha Wałęsy. "Bolek mówi przez media do posła na sejm RP, że ‘wyrwie mnie z korzeniami’. Zapraszam cię na solo, bydlaku” - pisał Tarczyński na Twitterze. Po fali krytyki i takich reakcjach jak spotkanie z trzema rosłymi mężczyznami w galerii handlowej w Kielcach, Tarczyński za swój wpis przeprosił. 

Poseł pokazał się też jako zaprzeczenie sloganu "partia bliska ludziom", na którym lansowała się jego partia. W sieci zamieszczał swoje zdjęcia z egzotycznych podróży, luksusowego basenu czy ubrany w warte kilka tysięcy złotych futro z jenota

Jeszcze zanim został posłem, było o nim głośno, gdy pilnował namiotu "Solidarnych 2010" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie jednocześnie będąc na zwolnieniu lekarskim w TVP

"Żegnam was. To moje ostatnie spotkanie z wami." Wzruszajace przemówienie Gen. Ścibora-Rylskiego

Więcej o: