Czy masowe protesty wpłynęły na Dudę? Wyborcy PiS i PO widzą to inaczej [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]

Większość Polaków pytanych o protesty w obronie sądownictwa, ocenia je pozytywnie. Ale wielu nie przypisuje im wpływu na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o wetach - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Gazeta.pl na panelu Ariadna.

Większość Polaków popiera prezydenckie weta do ustaw o sądach. Co więcej, popierają je również wyborcy PiS. To wynik sondażu dla Gazeta.pl. Zapytaliśmy w nim też, co ludzie sądzą o masowych protestach w obronie sądownictwa, które odbywały się w lipcu.

Tysiące osób w całej Polsce wzięły udział w pikietach, wyzwali prezydenta Dudę do weta trzech pisowskich ustaw. Na demonstracje przychodzili ze świecami, stąd wzięła się nazwa - Łańcuch światła. 

50,6 proc. ankietowanych w sondażu dla Gazeta.pl słyszała o tej inicjatywie. Największą rozpoznawalność miała ona wśród osób wśród osób w wieku od 25 do 54 lat.

SondażSondaż gazeta.pl

Mniejszą popularnością cieszyła się wśród najmłodszych i najstarszych. Nie słyszało o niej prawie 63 proc. młodych (w wieku od 18 do 24 lat) i blisko 57 proc. najstarszych (powyżej 55 lat). 

W największych miastach o łańcuchu słyszało 63 proc. osób, a na wsi 53 proc.

Wśród osób z wyższym wykształceniem wysoki jest odsetek tych, którzy wiedzieli o inicjatywie (prawie 73 proc.), zaś wśród tych z podstawowym wykształceniem jest to jedynie 37 proc.

Wśród wyborców PO i Nowoczesnej ponad 70 proc. akcję znała chociażby ze słyszenia (odpowiednio 76 proc. i 74 proc.). U osób, które deklarują, że głosowałyby na PiS jest to 57 proc. 

SondażSondaż gazeta.pl

Zapytaliśmy też o ocenę Łańcucha światła. Nieco ponad 38 proc. oceniła go pozytywnie, zaś 24 proc. negatywnie. Wiele osób: 37 proc. nie ma zdania na ten temat.

SondażSondaż gazeta.pl

A jak głosy rozkładały się wśród wyborców PiS? Negatywnie ocenia akcję prawie 46 proc., pozytywnie 19 proc., a 35 proc. nie ma na ten temat zdania.

SondażSondaż gazeta.pl

Protesty wpłynęły na decyzję prezydenta?

Na pytanie, czy Łańcuch światła miały wpływ na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw rządu PiS, 39 proc. ankietowanych uważa, że tak, 18 proc. - nie, zaś wg 43 proc. trudno powiedzieć.

Co ciekawe, badanie pokazuje sporą różnicę zdań wśród wyborców różnych partii. Wśród głosujących na PiS wpływ protestów na Dudę widzi 36 proc. To wyraźnie mniej niż wśród osób deklarujących poparcie dla PO (69 proc.) czy Nowoczesnej (59 proc.). U popierających Kukiza najwięcej jest osób nie mających zdania na ten temat: aż 53 proc.

ZOBACZ TEŻ: Bańki mydlane i zabawa pod flagą. Po wecie Dudy protesty wyglądały już inaczej >>>

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzono dla Gazeta.pl na panelu Ariadna w dniach 28-31 lipca 2017 roku. Próba losowo-kwotowa, ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

SPRAWDŹ TEŻ DRUGĄ CZĘŚĆ SONDAŻU: Ten sondaż to ważne ostrzeżenie dla PiS. Ich elektorat nie podziela zdania prezesa >>>

Andrzej Duda zawetuje ustawy o KRS i SN