W Drawsku bitwa o czołgi. IPN walczy z "reliktami komunizmu". Natrafił na opór mieszkańców

Dwa czołgi T-34 od lat są symbolem Drawska Pomorskiego. Teraz jednak mają zniknąć, bo Instytut Pamięci Narodowej uznał, że propagują komunizm. Mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić.

Od 70 lat w Drawsku Pomorskim przy ul. Obrońców Westerplatte znajdują się dwa czołgi. To pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o ziemię drawską. Teraz najprawdopodobniej zniknie. Ma to związek z nową ustawą, która wejdzie w życie 22 października 2017 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

"Symbol miasta" 

Zgodnie z przepisami właściciel nieruchomości - w tym przypadku gmina Drawsko Pomorskie - powinna usunąć czołgi w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Nie chcą się jednak na to zgodzić władze miasta. - Te czołgi to symbol miasta. Ludzie są do nich przywiązani, to miejsce spotkań - mówi w rozmowie ze szczecińską  "Gazetą Wyborczą" Marek Tobiszewski, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego.

Stąd decyzja rady miasta, która podjęła stanowisko, by napis na pomniku przemianować na "Żołnierzom polskim walczącym o wolną Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej". Nie zgadza się jednak na to IPN. 

Instytucja poinformowała władze miasta, że znowelizowana ustawa nie mówi o przerabianiu, usuwaniu elementów czy zmianie symboliki pomników, tylko o ich usunięciu z przestrzeni publicznej. Jednocześnie zaproponował, by pomnik został zlikwidowany, a czołgi zostały przekazane do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu lub jego filii Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

"Wyburzyłbym też zamki krzyżackie" 

 "Wywoływanie sztucznie nienawiści", "Dobrze, że czterech pancernych nie propaguje komunizmu. Zakłamańce", "Jakaś kpina (niszczyć symbol miasta), z Drawska nie jestem, ale to miasto głównie kojarzy mi się właśnie z tymi czołgami" - to tylko niektóre komentarze internautów, które można przeczytać na portalach historycznych. 

 

Na stronie internetowej miejscowości pojawiła się specjalna ankieta, w której można wyrazić swoją opinię w sprawie drawskich czołgów

Drawsko Pomorskie znajduje się w północno-zachodniej Polsce, zostało wyzwolone 4 marca 1945 r. przez 4 dywizję piechoty im. Jana Kilińskiego we współdziałaniu z radziecką 364 dywizją piechoty 3 armii uderzeniowej. Od roku 1946 na południe od miasta znajduje się Poligon Drawski, jeden z największych poligonów w Polsce i Europie.

Więcej o: