W Drawsku bitwa o czołgi. IPN walczy z "reliktami komunizmu". Natrafił na opór mieszkańców

Dwa czołgi T-34 od lat są symbolem Drawska Pomorskiego. Teraz jednak mają zniknąć, bo Instytut Pamięci Narodowej uznał, że propagują komunizm. Mieszkańcy nie chcą się na to zgodzić.

Od 70 lat w Drawsku Pomorskim przy ul. Obrońców Westerplatte znajdują się dwa czołgi. To pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o ziemię drawską. Teraz najprawdopodobniej zniknie. Ma to związek z nową ustawą, która wejdzie w życie 22 października 2017 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

"Symbol miasta" 

Zgodnie z przepisami właściciel nieruchomości - w tym przypadku gmina Drawsko Pomorskie - powinna usunąć czołgi w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Nie chcą się jednak na to zgodzić władze miasta. - Te czołgi to symbol miasta. Ludzie są do nich przywiązani, to miejsce spotkań - mówi w rozmowie ze szczecińską  "Gazetą Wyborczą" Marek Tobiszewski, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego.

Stąd decyzja rady miasta, która podjęła stanowisko, by napis na pomniku przemianować na "Żołnierzom polskim walczącym o wolną Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej". Nie zgadza się jednak na to IPN. 

Instytucja poinformowała władze miasta, że znowelizowana ustawa nie mówi o przerabianiu, usuwaniu elementów czy zmianie symboliki pomników, tylko o ich usunięciu z przestrzeni publicznej. Jednocześnie zaproponował, by pomnik został zlikwidowany, a czołgi zostały przekazane do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu lub jego filii Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

"Wyburzyłbym też zamki krzyżackie" 

 "Wywoływanie sztucznie nienawiści", "Dobrze, że czterech pancernych nie propaguje komunizmu. Zakłamańce", "Jakaś kpina (niszczyć symbol miasta), z Drawska nie jestem, ale to miasto głównie kojarzy mi się właśnie z tymi czołgami" - to tylko niektóre komentarze internautów, które można przeczytać na portalach historycznych. 

 

Na stronie internetowej miejscowości pojawiła się specjalna ankieta, w której można wyrazić swoją opinię w sprawie drawskich czołgów

Drawsko Pomorskie znajduje się w północno-zachodniej Polsce, zostało wyzwolone 4 marca 1945 r. przez 4 dywizję piechoty im. Jana Kilińskiego we współdziałaniu z radziecką 364 dywizją piechoty 3 armii uderzeniowej. Od roku 1946 na południe od miasta znajduje się Poligon Drawski, jeden z największych poligonów w Polsce i Europie.

Więcej o:
Komentarze (269)
W Drawsku bitwa o czołgi. IPN walczy z "reliktami komunizmu". Natrafił na opór mieszkańców
Zaloguj się
 • red.kris

  0

  Gdyby nie T-34, które we właściwym czasie dotarły ze wschodu prąc na zachód, tego IPNu by nie było :)

 • Romuald Chruściel

  Oceniono 1 raz 1

  IPN się totalnie wynaturzył. Zamiast ścigać autentycznych przestępców komunizmu (bo po to został powołany) woli walczyć z pomnikami HISTORII. Jest to skutek zawyżonych apanaży prokuratorów zatrudnionych w IPN, którzy za wszelką cenę chcą się wykazać ! Jest to działalność bardzo szkodząca obecnemu Rządowi, o czym świadczą liczne i jakże rzeczowe komentarze do tematu "czołgi w Drawsku". Drugą interpretacją takiej działalności prokuratorów IPN jest podejrzenie, że są to wtyczki postkomunistyczne, których zadaniem jest budzenie niechęci Polaków do obecnego Rządu. Wypowiedzi internautów świadczą o ewidentnej skuteczności tego sposobu. Walka z pomnikami historii jest zatem metodą skuteczną i "bezpieczną" - no bo pomnik ani się nie odwoła, ani nie zaskarży do Sądu. Gdyby to ode mnie zależało, to wypie...łbym na zbity pysk kilku takich prokuratorów z IPN-u i sytuacja momentalnie by znormalniała. Panie Ministrze Ziobro, proszę o rozważenie tej możliwości. p.s. Gliwice swój czołg na razie obroniły

 • a.k.traper

  0

  No to juz wiadomo, kto uszkodził Tutkę, prawda?

 • a.k.traper

  0

  Najpierw usunięto różne pojazdy z AON by sztuka wojenna się nie zaraziła "ruskimi" pojazdami, czekam na rozbiórkę PPKiN, Cytadeli i Cerkwi na Pradze oraz sprzedania na złom "niesłusznych" eksponatów z Muzeum Narodowego i Wojska na Sadybie.
  Najciekawsza jest tęsknota zwiazkowców z "S" i sympatyków PiS za zakładami produkującymi na technologiach radzieckich i dla ZSRR by odciążyć tamten przemysł zbrojeniowy.

 • krzywelustro

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrym panom poddaję pod rozwagę pomysł zburzenia i zaorania zamku w Malborku, gdyż propaguje on niemiecką hegemonię nad Polską.

 • zerozer52

  0

  Musi być miejsce na gó... smoleńskie.

 • antypopisowiec

  0

  W Polsce jest dużo ulic im. Roosevelta . Proponuje zmienić te nazwy. Wszak to ówczesny prezydent USA wepchnął nas w objęcia Stalina , którego nazywał pieszczotliwie "wujek Joe". Za to otrzymał obietnice przystąpienia Sowietów do wojny z Japonią.

 • kielce34

  Oceniono 2 razy 2

  Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany na mocy decyzji i przez "komunistów".
  Rozebrać ?

 • antybiurokrata

  0

  A Kaczorek powinien zniknąć bo propagował kradzież Księżyca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX