Ministerstwo Błaszczaka straszy fundację. Grozi jej zawieszeniem za blokowanie miesięcznic

Fundacja Wolni Obywatele RP dostała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ultimatum. Jeśli "nie usunie uchybień", zarząd organizacji może zostać zawieszony.

O piśmie, które MSWiA wystosowało do fundacji, poinformowano na stronie internetowej organizacji. Ministerstwo wytyka Wolnym Obywatelom RP blokowanie - jak pisze - "zgromadzenia publicznego odbywającego się w celu oddania hołdu Ofiarom katastrofy smoleńskiej". 

Fundacja wzywa do aktów naruszania prawa, a w swej działalności znieważa legalnie i demokratycznie działające organy władzy publicznej

– napisano w urzędowym piśmie. Podpisał się pod nim Krzysztof Falkowski, dyrektor departamentu zezwoleń i koncesji. Chodzi dokładnie o demonstracje podczas miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Przeczytaj także: Policja śledziła Petru i Obywateli RP. Mamy oświadczenie policji: "chodziło o bezpieczeństwo"

14 dni na poprawę 

Na "usunięcie uchybień" dano członkom fundacji dwa tygodnie. Jeśli ono nie nastąpi, MSWiA zapowiada, że wyznaczy zastępcę przymusowego, a zarząd organizacji zostanie zawieszony. 

W razie dalszego uporczywego działania organ nadzoru, może wystąpić do sądu o zawieszenie Zarządu Fundacji

- czytamy w dokumencie. 

"Nie damy się zastraszyć" 

A co na to sama fundacja? Działania MSWiA nazywa straszeniem.

"Straszenie od razu zawieszeniem zarządu – które jest środkiem nadzorczo-kontrolnym, możliwym do zastosowania w sytuacji absolutnie ostatecznej – uważamy za skandal i kolejne złamanie podstawowych standardów demokratycznego państwa prawa" - komentuje, dodając: 

List traktujemy jako niedopuszczalną próbę zastraszania tworzącej się organizacji, która ma najszczytniejsze cele – obronę Konstytucji, obronę podstaw państwa demokratycznego, aktywizację obywatelską. Nie damy się zastraszyć – mówimy to twardo.

Pełną treść dokumentu można przeczytać tu.

W. Frasyniuk: Gdyby Lech Kaczyński żył, byłby po naszej stronie

Więcej o: