Tusk wezwany do prokuratury na 3 sierpnia. Giertych potwierdza. Chodzi o Smoleńsk

Donald Tusk został wezwany na przesłuchanie przez prokuraturę - podaje TVN 24. Informację potwierdził pełnomocnik szefa Rady Europejskiej Roman Giertych.

Giertych powiedział w rozmowie z TVN24, że "sprawa dotyczy Smoleńska". Zapowiedział, że szef Rady Europejskiej najprawdopodobniej stawi się w Prokuraturze Krajowej 3 sierpnia.

- Pan przewodniczący stawi się w przyszłym tygodniu, jeżeli nie pojawią się jakieś inne nieprzewidziane okoliczności. Mam nadzieję, że to przesłuchanie przebiegnie w dobrej atmosferze w tym znaczeniu, że będzie szybsze niż poprzednie - powiedział Giertych.

Pytany, w związku z jaką sprawą Tusk został wezwany do prokuratury, Giertych powiedział: - Nie wiemy, o co będzie pytał pan prokurator, ale wiemy z innych informacji, że sprawa dotyczy Smoleńska. - Sądzę, że ten termin i poprzedni był skorelowany z planami obozu rządzącego dotyczącymi zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości - dodał pełnomocnik Tuska.

W kwietniu Donald Tusk zeznawał w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Już wtedy śledczy z pionu wojskowego zapewnili, że nie ma potrzeby wzywania go na kolejne przesłuchanie w tej sprawie. 

Już w lipcu prokuratura postanowiła wezwać Tuska w związku ze śledztwem smoleńskim. Jak wyjaśniała w rozmowie z TVN24 rzeczniczka Prokuratury Krajowej, chodziło o wątek "w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych m.in. poprzez niewnioskowanie i nieuczestniczenie w wykonywanych w Rosji sekcji zwłok ofiar katastrofy oraz poprzez nienakazanie powtórnego przeprowadzenia tych czynności w Polsce".

Przesłuchanie miało się odbyć 5 lipca, ale szef Rady Europejskiej oświadczył, że nie stawi się ze względu na swoje obowiązki. W późniejszym czasie miał zostać ustalony inny termin.  

Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Więcej o:
Komentarze (282)
Tusk wezwany do prokuratury na 3 sierpnia. Giertych potwierdza. Chodzi o Smoleńsk
Zaloguj się
 • prinx

  Oceniono 4 razy 2

  A mnie tam dobrze bylo za PRLu...rodzice mieli prace, ja mialem wigry3, 2 kanały w TV na rosyjskim rubinie wystarczały (czterej pancerni i pies cywil), z polityki nic nie rozumiałem, jak wyjechały czołgi na jezdnie to była frajda i nie trza było iść do szkoły, w kościele rozdawali ser i kurczaki z darów..Do lekarzy nie było kolejek...Lepiej było. Jak się robiło co należało to się spokojnie żyło.

 • az555

  Oceniono 4 razy 4

  wina Tuska.Mógł zamknąć wariatów w psychiatryku.Teraz by sobie latali samolocikami z parówek i lądowali na brzozach,na tujach,...no i co tam w Tworkach rośnie.
  Przy złej pogodzie - ,,ściganie KGB " na oddziale.

 • swieta-panienka

  Oceniono 2 razy 2

  Nie piszą w jakiej sprawie, bo chcą postawić taki zarzut który usprawiedliwia zatrzymanie.

 • londonerr

  Oceniono 5 razy 3

  Pisowskie bęcwały są na Tuska za krótkie i nic tego nie zmieni.

 • acototak

  Oceniono 9 razy 3

  ""Warszawa 5 marca 2010 r.
  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP
  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy." - Jarosław Kaczyński

  "Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku , Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać " - Marzec 2010 r., Lech Kaczyński przed wizytą w Smoleńsku (do sprawdzenia w archiwach TVP)."

 • jotes55

  Oceniono 8 razy 2

  Moim zdaniem ta cala szopka z zmianami w sadach miala na celu usuniecie Donalda Tuska.

 • poszukiwany

  Oceniono 11 razy 3

  Donek, wracaj na białym koniu, ratuj kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX