Co po protestach? Kilka postulatów do wszystkich, którzy stanęli w obronie sądów

- Entuzjazm powoli gaśnie, tłum się rozchodzi. Nie należy nad tym ubolewać. To naturalne po każdej bitwie, zwłaszcza wygranej. Dlatego trzeba już teraz zapowiedzieć, że wszyscy tu powrócimy. Ruch obywatelski będzie czuwać. Owszem, nasze chorągwie są na moment zwinięte, ale kto raz poczuł niespotykaną lekkość wolności, ten pod Sejm i pod Pałac wróci - pisze dla Gazeta.pl bloger Galopujący Major.

Przez moment działo się tak wiele, że można odnieść wrażenie, że dziś żyjemy już w nieco innym kraju. Kraju, w którym po raz pierwszy od wielu, wielu lat mamy nie tylko społeczeństwo rozsadzające monolit władzy, ale społeczeństwo będące samo w sobie politycznym podmiotem. Społeczeństwo dyskutujące, społeczeństwo wysłuchujące, społeczeństwo postulujące. Oto kilka postulatów jednego z jego przedstawicieli.

Po pierwsze, podziękować i dać nadzieję 

Wszyscy to teraz widzimy: entuzjazm powoli gaśnie, tłum się rozchodzi. Nie należy temu przeciwdziałać, nie należy nad tym ubolewać. To naturalne po każdej bitwie, zwłaszcza wygranej. Nawet najlepsze wojska czasami muszą być zluzowane. Trzeba ludziom dać się wyciszyć. Ale trzeba im też dać nadzieję. Bo inaczej wyciszenie zmieni się w trwały bezruch. Dlatego trzeba teraz, tak, już teraz, zapowiedzieć, że wszyscy tu powrócimy. Że rodzący się ruch obywatelski wróci i będzie czuwać. Czuwać przy procedowaniu ustaw sądowych decyzjach o ich wolności. Czuwać przy procedowaniu ustaw o mediach, czuwać przy procesowaniu ustaw o ordynacji wyborczej. Owszem, nasze chorągwie na moment zwinięte, ale kto raz poczuł niespotykaną lekkość wolności, ten pod Sejm i pod Pałac wróci. I przyciągnie przyjaciół.

Po drugie, grać na rozłam PIS

To już się dzieję, na razie wypuszczani są harcownicy, ale kula śniegowa się toczy. Dowództwo PiS może zaciskać zęby, dyscyplinować szeregowych członków partii, ale ci też grają o własną przyszłość w kolejnych wyborach. I dla nich nie interes Dudy, a interes i poglądy żelaznego elektoratu są decydujące, bo to ten elektorat ich wybiera i zapewnia pensję. A rozżalenie na prawicy po decyzji o wetach jest przeogromne. I na tym rozżaleniu do wyborów dojechać chce każdy jeden Patryk Jaki i Marek Suski. Dlatego trzeba tylko (dyskretnie) dorzucać chrustu do tego ogniska. Szerować, cytować, szerować kolejne obelgi. I być kulturalnym dla prezydenta. Nie czapkującym, ale kulturalnym.

Po trzecie, doprowadzić do organizacji okrągłego stołu. 

Pomysł zgłoszony przez Naczelną Radę Adwokacką pozwala spełnić główny postulat prezydenckiej reformy. Należy go podchwycić i zwrócić się, najlepiej za pośrednictwem Kościoła, pani Romaszewskiej, albo innych środowisk, które ceni sobie prezydent, o pokojowe wyjście z impasu. Uczestnikiem Okrągłego Stołu był przecież także Lech Kaczyński, to również i jego dziedzictwo. Okrągły stół i przewodniczący mu Andrzej Duda jako zbawca narodu – czy jest jakiś polityk, który by się temu potrafił oprzeć? Zwłaszcza polityk bez zaplecza politycznego? No właśnie.

Po czwarte, więcej i więcej transparentności

Ujawniać i ujawniać proces legislacyjny. Najlepiej wrzucić do sieci ustalenia z większości spotkań i konsultacji. A jeśli uda się zorganizować okrągły stół, to transmitować jego obrady na żywo. To korzystne i dla prezydenta ukazującego się w roli przywódcy, i dla prawników pokazujących swój profesjonalizm, i dla opozycji dowodzącej swej dobrej woli. Tylko dla PiSu to niekorzystne, bo dla PIS najkorzystniej jest pisać ustawy na szybko, bez konsultacji, a potem w trzy noce dopychać je w parlamencie kolanami.

Po piąte, przejść z trybu opozycji totalnej na opozycję merytoryczną

To właśnie stara się robić Kukiz, i to pozwala mu nie zatonąć na wydawałoby się dwubiegunowej wojnie PIS vs reszta świata. Można nad poziomem merytorycznym Kukiza biadolić, ale ważne jest przedstawianie własnych propozycji. Konkretnych, prostych, może nawet ciut populistycznych, ale własnych. Opozycja, nawet jeśli to ma, to wciąż nie potrafi przebić się z tym do opinii publicznej. Teraz ma szansę, bo teraz wzrosło do niej zaufanie. Teraz ma szansę wyjść poza prosty przekaz KODu, kwitowany wzruszeniem ramion.

Po szóste, pochwalić 500+ dla emerytów

Jarosław Kaczyński zapowiedział trzy ustawy, które spodobają się ludziom. I zapewniam Was, one naprawdę się spodobają. Manewr jest prosty, by nie rzec prostacki. PiS ma wspomóc najuboższych, a syta opozycja parlamentarna ma krzyczeć o sprzedajnych emerytach, co to się rozbijają po aptekach. Przerabialiśmy to przy 500+ na dzieci i co? I każda partia musiała się z krytyki 500+ wycofać. Dlatego teraz trzeba zajść PiS od lewej strony. Skoro Polska jest taka bogata, skoro jest taka nadwyżka, to czemu, ach czemu, 500+ ma być tylko dla wybranych emerytów? Czemu nie dla wszystkich? Czemu nie dla samotnych matek z dziećmi? Tylko tak można uciec spod gilotyny bycia posądzonym o postawę „elitarnej partii dla elitarnych elit”. 

Po siódme, przygotować się na nagonkę

Reżimowe media otrzymały cios prosto w szczękę i póki co kołyszą się w amoku. Stąd astroturfing czy straszenie chorobami uchodźców utrzymane w stylistyce plakatów III Rzeszy. Ale to zaraz minie, zaraz zacznie się polowanie. Każdy pamięta kazus Kijowskiego, każdy pamięta jak ten niemal jednoosobowo zabił społeczeństwo obywatelskie. Reakcja tłumu, gdy ten pojawił się na ostatnich protestach mówi sama za siebie. Dlatego trzeba się przygotować, dlatego trzeba pilnować faktur, wprowadzać wewnętrzne kontrole, dlatego trzeba dawać do mediów tych, którzy potrafią ciekawie opowiadać tych pięknych czasach. Dlatego Akcja Demokracja i Obywatele IV RP muszą o siebie zadbać. Jeśli organizacje protestu drugi raz zawiodą, społeczeństwu po prostu pęknie serce. 

Po ósme, dajcie Państwo już sobie spokój

Dajcie sobie spokój z lepiejami, obraźliwymi memami, wierszykami i obelgami. Owszem, to doskonale obsługuje emocje twardego antypisowskiego elektoratu. Ale nie ten elektorat Wam wygrał (po części) wolne sądy. Wygrał Wam ten elektorat, który przyszedł tam dla szlachetnych idei dobra i piękna. Pamiętajcie o tym, zawsze pamiętajcie.

*Galopujący Major. Bloger polityczny. Socjaldemokrata (galopujacymajor.wordpress.com)

Więcej o:
Komentarze (167)
Co po protestach? Kilka postulatów do wszystkich, którzy stanęli w obronie sądów
Zaloguj się
 • zunia10

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo idealistyczne, czyż nie widzieliśmy wszyscy, jak zachowuje się pisowska dzicz parlamentarna - bez krzty szacunku i zrozumienia, butnie i arogancko, brutalnie i wulgarnie, wrogo, przypominam, że kompromis mogą osiągnąć wyłącznie strony, które szanują się wzajemnie, które CHCĄ ten kompromis osiągnąć, które są gotowe coś poświecić, aby coś osiągnąć, jeśli autor tych zaleceń tak właśnie postrzega PIS, to chyba żyjemy w innych rzeczywistościach

 • auruss

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli ktoś, strojący się w piórka obrońcy demokracji powołuje się na Kukiza, wąchacza kleju /wieści o alkoholizmie to tylko przykrywka/ i pacynki Kaczyńskiego, bardzo sprytnie używanej to najwyraźniej jest PiS-dzielską, ładnie przystrojoną marionetką. Szkoda oczu na ten tekst.

 • Fajfus Fujara

  Oceniono 2 razy -2

  GWniana już podzieliła Polaków, teraz marzy jej się podzielenie i skłócenie PRAWICY, Towarzysze LEWACY - niedoczekanie wasze. Złodzieje będą siedzieć i nawet "sąd ostateczny Rulewskiego" ich nie uniewinni

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 • joko52

  Oceniono 2 razy 0

  Co tu bronić,może takich jak Tuleja,który przysądził kilkuset tysięczne odszkodowanie mordercy,za zapalanie światła w nocy.Ciekawe jak klawisze mieli sprawdzić ,czy on się nie powiesił. Ciekawi mnie też,jakie odszkodowania dostali Ci z Radomia i nie tylko z Radomia.Zapewne kilku milionowe.

 • apollo1966

  Oceniono 7 razy 1

  "Przejść z trybu opozycji totalnej na opozycję merytoryczną" - pisze Autor i używa sloganu, który wymyśliła władza. To władza dąży do totalności, już bardziej do niej pasuje określenie władza totalna (na razie w procesie stawania się taką). Bardzo wątpliwe, by ta władza zgodziła się na okrągły stół, na pewno nie Kaczyński. Już dawno temu opisywano, że jest on zafascynowany Carla Schmitta teorią polityki rozumianej jako wywoływanie konfliktów. I taką z coraz większym powodzeniem uprawia, bo nastroje w społeczeństwie są konfliktowe, to podatny grunt pod działania Kaczyńskiego. A prezydent szybko się opamięta, wróci pod skrzydła prezesa. Optymizm, jaki obudziły demonstracje, jest wielką siłą, ale wciąż przegrywa z brutalnością władzy. Co było przyczyną, że ludzie tak masowo wyszli na ulice? Myślę, że wybuch Kaczyńskiego w sejmie. Dał się sprowokować Budce. Myślę, że atakowanie - inteligentne i bez obelg - władzy, i personalnie, ale w zakresie jego działań publicznych, nie spraw osobistych, Kaczyńskiego jest skuteczne i nie powinniśmy się z niego wycofywać. Chociaż ludzie tęsknią za normalnością, za okrągłym stołem, zgodą, mają dość i totalnej władzy, i "totalnej", ale bezradnej opozycji. Mają dość nieustannej walki w Polsce. Ale władza PiS ani myśli z walki rezygnować, bo jej chodzi o tę walkę, o permanentną wojnę w Polsce, to ich cel, a nie środek. do celu. A sondaże dla PiS-u zwyżkują. To znaczy, że wciąż większości wyborców taka polityka się podoba. Niestety.

 • aja_88

  Oceniono 5 razy 3

  dobry tekst wreszcie ktoś dostrzegł że pogardą(dla biednych,wielodzietnych itd) się ludzi nie przekona

 • hunter1111

  Oceniono 4 razy 0

  sady w rosji nieu sa tak upolitycznione jak propozycja pis, zerknijecie w google

 • nopetopis

  Oceniono 10 razy 2

  Oto propozycja 11-punktowego Katechizmu Cywilnego obywatela "drugiego sortu", składającego się z Klauzul Sumienia - do stosowania przez NORMALNYCH obywateli. Niektóre klauzule są uzupełnione o pomocne interpretacje, komentarze lub wskazówki.

  KLAUZULA SUMIENIA #1. Nie obsługuję rozpoznawalnych osób tzw. "pierwszego sortu", w szczególności posłów i senatorów. [Jeżeli prowadzisz własny biznes, to taki napis nie jest obraźliwy i ma odpowiednią wymowę. Twoja decyzja jest autonomiczna i niezaskarżalna - sam decydujesz, kogo faktycznie nie obsłużysz.]

  KLAUZULA SUMIENIA #2. Nie oglądam "Wiadomości" oraz programów i wywiadów politycznych "narodowej" TVP. Przysłaniam ręką pole widzenia ekranu odbiornika TV, gdy w jakiejś audycji dowolnej stacji pokazywane są osoby tzw. "pierwszego sortu". [Jest to szczególnie zasadne, gdy pokazywana twarz jest wyjątkowo odrażająca lub wulgarna, albo maluje się na niej buta, pogarda, arogancja, zaczepność, lub nonszalancja.]

  KLAUZULA SUMIENIA #3. Nie oglądam programów TV "Trwam" i nie słucham audycji Radia Maryja.

  KLAUZULA SUMIENIA #4. Nie odwiedzam następujących pro-rządowych portali internetowych: "Niezależna.pl" (internetowy klon "Gazety Polskiej"), "Fronda.pl", "wPolityce.pl". [Wizytowanie tych portali wiązałoby się z zapoznawaniem się z postami/wpisami i trudną do pokonania chęcią reagowania na nie. Niech ich autorzy dyskutują we własnym gronie, jeżeli to ich zadowala. Prędzej się "wypalą".]

  KLAUZULA SUMIENIA #5. Nie kupuję/nie czytam następujących czasopism pro-rządowych: "Do Rzeczy", "wSieci", "Wprost", "Gazeta Polska", "Nasz Dziennik".

  KLAUZULA SUMIENIA #6. Nie chodzę do kościołów, w których zdarzają się wystąpienia księży o wątkach politycznych, rasistowskich, ksenofobicznych lub dyskryminacyjnych.

  KLAUZULA SUMIENIA #7. Opuszczam (może być: demonstracyjnie) wszelkie pokazy, występy, zawody, obchody, uroczystości itp., jeżeli w ich trakcie pojawią się wątki polityczne - sprzyjające/popierające obecny rząd i/lub wypowiedzi dyskredytujące uznane autorytety historyczne i moralne.

  KLAUZULA SUMIENIA #8. Nie podaję ręki osobie, która jednoznacznie i demonstracyjnie deklaruje w mojej obecności, że jest zwolennikiem obecnego rządu. [Można taką osobę poinformować w sposób kulturalny o przyczynie swojego postępowania. Z reguły traci ona wtedy pewność siebie. Jeżeli reaguje wybuchowo i napastliwie, należy się oddalić, nie odpowiadając na ewentualne zaczepki.]

  KLAUZULA SUMIENIA #9. Pod żadnym pozorem nie odpowiadam na słowne zaczepki lub obelgi pod moim adresem, gdy ich autor zarzuca mi niesprzyjanie obecnemu rządowi. [Taka atakująca osoba, ignorowana przez nas, "wygasza się" samoistnie i jej "bojowość" zanika. Można co najwyżej dodać, "Swoimi epitetami wyeliminował się Pan, jako partner do rozmowy ze mną. Moja godność nie pozwala mi na jej kontynuowanie."]

  KLAUZULA SUMIENIA #10. Nie uczestniczę w żadnej części comiesięcznego spektaklu, urządzanego przez PiS każdego 10. dnia miesiąca na Krakowskim Przedmieściu i nie obdarzam go jakąkolwiek uwagą. [Bez przeciwników tego spektaklu, znajdujących się w zasięgu wzroku/słuchu jego uczestników, prędzej wygaśnie on samoistnie.]

  KLAUZULA SUMIENIA #11. Będę dbać o to, aby moje dziecko/wnuk pobierające naukę w szkole było przeze mnie dodatkowo informowane o istotnych faktach pomijanych lub przeinaczanych w programach historii, czy nauki o społeczeństwie. W szczególności zadbam o to, aby uczeń poznał uznane autorytety moralne, pisarzy, noblistów i inne osoby zasłużone dla Polski, o których szkoła mu nie powie.

 • nmarci44

  Oceniono 7 razy 1

  Jedźcie sobie teraz na woodstock i do błota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX