"Newsweek" o kulisach spotkania w Belwederze. "Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji"

To było nieprzyjemne i nerwowe spotkanie. W pewnym momencie Andrzej Duda miał usłyszeć ultimatum przekazane przez posłańców prezesa. "Newsweek" opisuje kulisy spotkania prezydenta z premier i marszałkami w Belwederze.

Rano Andrzej Duda ogłosił, że nie podpisze dwóch ustaw zmieniających zasady systemu sądownictwa, a kilka godzin później przyjął delegację emisariuszy od prezesa Kaczyńskiego. Premier Beata Szydło, Marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski wcześniej byli na pilnie zwołanej naradzie w siedzibie partii na Nowogrodzkiej.  

Kulisy spotkania w Belwederze opisuje "Newsweek".  To miało być półtorej godziny rozmowy przeprowadzonej w "nieprzyjemnej i nerwowej atmosferze". Szydło i marszałkowie "mieli żal do prezydenta" i "żądali od niego zmiany decyzji" - opisuje "Newsweek". W pewnym momencie z ust marszałka Kuchcińskiego miało paść zdanie: Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji.

Nie wiadomo, co kryło się za tymi słowami i jakie konsekwencje miałby ponieść Andrzej Duda. Pewne jest, że zdania nie zmienił i przekazał gościom informacje, że ogłoszonej decyzji już nie cofnie. 

Na informacje "Newsweeka" błyskawicznie zareagował marszałek Sejmu. Marek Kuchciński zarzucił autorowi tekstu, Michałowi Krzymowskiemu, kłamstwo. 

Więcej o: