"Duda niespodziewanym obrońcą polskiej demokracji". Zagraniczne media o zaskakujących wetach

Światowe media z zainteresowaniem śledzą wydarzenia związane z reformą sądownictwa w Polsce. "Stało się coś niewiarygodnego" - podkreślają.

Media na całym świecie szczegółowo informują o ostatnich wydarzeniach w naszym kraju. Co dokładnie piszą? 

Rosja: Sprzeciwił się rządowi

- Prezydent Polski sprzeciwił się rządowi - napisała „Rossijskaja Gazieta”. W ocenie gazety stało się coś niewiarygodnego:

Układany według myśli Prawa i Sprawiedliwości mechanizm rekonstrukcji Polski odmówił posłuszeństwa

- pisze autor artykułu.

W podobnym tonie komentuje „Kommiersant”. Dziennik zauważa, że do tej pory nie było sytuacji, aby Andrzej Duda występował przeciwko swojemu ugrupowaniu.

Belgia: Uratował polską demokrację

Andrzej Duda niespodziewanym obrońcą polskiej demokracji

- to z kolei tytuł komentarza redakcyjnego w "Le Soir", największym francuskojęzycznym dzienniku w Belgii. 

Autor dodał, że otwarte pozostaje pytanie, jakie będą propozycje reform polskiego prezydenta, ale na razie "Andrzej Duda uratował polską demokrację".

28 lat temu Polska była pierwszym krajem, który wyzwolił się spod komunistycznego reżimu. Teraz Andrzej Duda jest tym, który zapobiegł odejściu Polski od demokracji

- czytamy w "Le Soir".

Jednocześnie w tekście zauważono, że Komisja Europejska ma zastrzeżenia do ustawy o sądach powszechnych, której nie zawetował prezydent.

Śmiałe uderzenie prezydenta Polski

- to z kolei tytuł w dzienniku "La Libre Belgique". 

Autor artykułu pisze o KE, niewzruszonej wetem prezydenta, która zapewne jutro wyśle kolejne rekomendacje do Polski i może podtrzymać groźbę uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap, czyli wniosek do krajów członkowskich o stwierdzenie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce.

USA: Porażka partii rządzącej

Media za oceanem również odnotowały weto prezydenta Andrzeja Dudy. Amerykańscy dziennikarze piszą o zaskakującej decyzji, która - ich zdaniem - podtrzymuje niezależność władzy sądowniczej w Polsce.

Polski prezydent nieoczekiwanie interweniuje w obronie niezależności sądów

- to tytuł artykułu w dzienniku "Washington Post". Decyzję Andrzeja Dudy waszyngtoński dziennik nazywa porażką partii rządzącej.

Natomiast według dziennika "Wall Street Journal", wetując ustawy ograniczające niezależność sądów, polski prezydent przekazał zwycięstwo "prodemokratycznym protestującym". 

Dziennik "New York Times" ocenia, że Andrzej Duda przez 20 miesięcy był orędownikiem inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości, w tym przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym.

Jednak ostatnie posunięcia w sprawie sadów najwyraźniej uznał za zbyt daleko idące

- pisze nowojorski dziennik, podkreślając, że wetując ustawy polski prezydent sprzeciwił się Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Sprawdź też książkę: "Rok dobrej zmiany" - diagnozy na temat układu sił i dynamiki konfliktu społecznego w Polsce >>

Więcej o: