Tymi słowami ściągnęła na siebie burzę. Prezes Gersdorf przeprasza za "10 tysięcy"

Nie wykazałam właściwej wrażliwości, mówiąc o 10 tysiącach, za co wszystkich serdecznie przepraszam - powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

To były słowa, które na prof. Gersdorf ściągnęły burzę. Nie było krytycznej wypowiedzi pod jej adresem, czy też uzasadniającej konieczność zmian w Sadzie Najwyższym, żeby przez polityków PiS nie zostały one przypomniane. 

W lutym, w rozmowie z Onetem, Pierwsza Prezes SN pytana o zarobki sędziów stwierdziła: "Przeciętny radca prawny zarabia więcej, niż sędzia sądu rejonowego. 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji. A co jest na samym szczycie? Dobry adwokat ma się lepiej, niż sędzia Sądu Najwyższego."

Dziś dziękując wszystkim, którzy od wielu dni demonstrują w obronie sądów, odniosła się do tych słów i przeprosiła za nie: 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze, nie wszyscy sędziowie spełniają oczekiwania obywateli. Sędziowie są tylko ludźmi. Starają się, ale pewne niedomagania istnieją. Ja sama nie wykazałam właściwej wrażliwości, mówiąc o 10 tysięcy, za co wszystkich serdecznie przepraszam

Andrzej Duda zawetuje ustawy o KRS i SN

Więcej o:
Komentarze (174)
Tymi słowami ściągnęła na siebie burzę. Prezes Gersdorf przeprasza za "10 tysięcy"
Zaloguj się
 • uo.rety

  Oceniono 1 raz 1

  Sędzia sądu okręgowego zarabia 10tys. zł i PRAWICA oburza się jak robotnicy za czasów komuny?
  afera taśmowa wywołała powszechne oburzenie, bo politycy w prywatnej rozmowie używali słów powszechnie uważanych za wulgarne, jak nie przymierzając jakiś, curva, pasażer tramwaju?
  Ten kraj jest chory!

 • scypio72

  Oceniono 1 raz 1

  Sedzia powinien zarabiac duzo ale powinien tez szanować innych ludzi. Twierdzenie ze sie nie da sie wyżyć za 10.000 jest obrzydliwe.

 • Konrad Pirek

  Oceniono 1 raz 1

  No to jeszcze proszę wywalić z zawodu pijaków morderców i może coś Pani słowa będą znaczyły....

 • puella31

  Oceniono 1 raz 1

  Za co przeprasza?. Zajmuje ważne i odpowiedzialne stanowisko. Jest osobą dobrze wykształconą, zawsze świetnie przygotowaną i mądrą, a żeby do tego dojść potrzebne były lata wytężonej pracy. Te pieniądze należą jej się jak przysłowiowemu psu buda.

 • rattus-rattus

  Oceniono 1 raz -1

  Obrzydliwy babsztyl.
  Całe życie żerowała na budżecie (na tzw. wolnym rynku jest wartość jak pracownika jest znikoma, pomijając oczywiście znajomości polityczne), a teraz obraża wszystkich tych, którzy ze swoich podatków na nią łożyli. W cywilizowanym kraju po takiej wypowiedzi została by zwolniona w trybie natychmiastowym.

 • fleshless

  Oceniono 1 raz 1

  ale przynajmniej umie przeprosić, a nie to co
  Jarosław Oszczerca o zgniłym sercu i brzydkiej duszy

 • baj62

  Oceniono 1 raz -1

  Arogancja elity jest niebywała, brak wrażliwości na położenie obywateli. To powinbno być uregulowane ustawą, bo niestety "niewidzialna ręka rytnku" robi spustoszenie. Jak to możliwe ze w biednym kraju jakim jest Polska jedni zarabiają krocie a inni nawet nie maja nici do związania końca z końcem.

 • Wojciech Szajek

  Oceniono 4 razy 0

  wydaje sie, ze apologisci wypowiedzi prezes nie rozumieja sedna sprawy. Nie chodzi o to, ze zarabia az 10 tys. chodzi o to, ze pogardza takimi zarobkami, a niestety wiekszosc spoleczenstwa zarabia 5krotnie mniej co pokazuje totalne oderwanie od rzeczywistosci swojej 'kasty'.

 • my_kroolik

  Oceniono 3 razy 1

  10 tys. zł zarabia kierownik działu w niezbyt dużej firmie w mieście >500 tys mieszkańców. W Warszawie zwykle więcej. Dyrektor 2x tyle. Jak czytam te oburzone komentatarze, to mam wrażenie, że cofnąłem się o 15 lat w czasie. Dzisiaj kasjerka w Biedrze, która jedyne co musi umieć, to czytać, zarabia 3-3,5 tys i mają 30% nieobsadzonych etatów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX