Donald Tusk komentuje słowa Kaczyńskiego o zamordowaniu brata. "Żal mi go jako człowieka"

- Żal mi Jarosława Kaczyńskiego jako człowieka. Jako polityka uważam go za złego i niekorzystnego dla Polski - mówił Donald Tusk w TVN24. Szef Rady Europejskiej przyznał, że "od wielu lat nie mówiono tak źle o Polsce".

Donald Tusk był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w "Faktach po Faktach". - Nie miałem zbyt wielkich nadziei. Ale trzeba wykorzystać każdą możliwość, aby pomóc Polsce wyjść z tego zakrętu - tak Szef Rady Europejskiej mówił o odrzuconym przez Andrzeja Dudę zaproszeniu do spotkania. - Nie chodzi o to, że ktoś ma ochotę karać tutaj polski rząd. To jest ostatnia rzecz, o jakiej ja bym chciał z kimkolwiek rozmawiać - dodał.
 
 - Na pierwszym miejscu jest to, co dzieje się dzisiaj z reputacją Polski - mówił Tusk. - Od wielu, wielu lat nie mówiono tak źle o Polsce nie tylko w Europie, ale i na całym świecie - przekonywał były premier.

Leczenie grypy cholerą

- Prezydent Rzeczypospolitej powinien się tym wszystkim przejąć - zaapelował Tusk. - Unia Europejska nie jest dla nas światem zewnętrznym i wrogiem, tylko my jesteśmy w jej sercu. My ją stanowimy - podkreślił. - Całość zmian jakie proponuje PiS ma swoją logikę. To jest odejście od modelu wolnościowego, w którym państwo nie wszystko załatwia za obywatela. Odchodzimy od zasady, kiedy władze są podporządkowane obywatelom - mówił były premier.

Tusk dodał, że wśród sędziów "nie ma samych aniołów", ale to nie uzasadnia odebrania im niezawisłości. - Nie wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, ale to, co robi dziś PiS. To nie leczenie dżumy cholerą, to leczenie grypy cholerą - powiedział Tusk.

- Chciałbym dotrzeć z jasnym przekazem do prezydenta i innych polityków obozu władzy: nie róbcie tego Polsce - powiedział.

"Żal mi Kaczyńskiego"

- Znam Kaczyńskiego jak mało kto i mam bardzo złe domysły, po co mu to wszystko - dodaje. Jego zdaniem działania prezesa PiS są irracjonalne i niepragmatyczne. - To jest wszystko konfrontacyjne, siłowe, napotyka opór - ocenił szef Rady Europejskiej.

Tusk nie chciał jednak skomentować słów Jarosława Kaczyńskiego. - Wydaje mi się, że dobrze wiem, dlaczego dla Kaczyńskiego polityczna trauma związana ze Smoleńskiem jest wciąż tak bardzo mocna (...) Żal mi go jako człowieka. Jako polityka uważam go za złego i niekorzystnego dla Polski - stwierdził. 

Manifestacje w całej Polsce. Tłumy żądają weta

Więcej o: