Wyciekła lista tajnych baz wojskowych USA w Syrii. Pentagon: Mamy problem

Informacje na temat amerykańskich wojsk walczących w Syrii, które ujawniły tureckie media, narażają życie naszych żołnierzy i mogą zakłócić przebieg operacji przeciwko ISIS - twierdzi Pentagon.

We wtorek turecka agencja Anadolu opublikowała mapę przedstawiającą 10 amerykańskich baz rozlokowanych w północnej Syrii głównie na terenach kontrolowanych przez siły kurdyjskie. Ujawniono szczegółowe informacje na temat każdej bazy - w tym numery oddziałów i miejsca, gdzie mogą stacjonować wspierający koalicję żołnierze z francuskich oddziałów specjalnych. 

Pentagon przyznaje, że sprawa jest poważna. - Ujawnienie wrażliwych informacji wojskowych naraża siły koalicyjne na niepotrzebne ryzyko i może zakłócić przebieg operacji przeciwko ISIS - podkreślił rzecznik wojskowy Josh Jacques, cytowany przez Washington Post.

O wyciek informacji podejrzewany jest turecki rząd. Amerykanie wspierają kurdyjskie YPG (Powszechne Jednostki Ochrony), które jako część Syryjskich Sił Demokratycznych, walczą przeciwko ISIS. Dla Turków YPG to część Partii Pracujących Kurdystanu, organizacji uznawanej za terrorystyczną.

Autorzy tekstu opublikowanego przez agencję Anadolu utrzymują, że ujawnione informacje to wynik dziennikarskiego śledztwa i analizy danych krążących w różnych serwisach społecznościowych. Levent Tok, jeden ze współautorów tekstu, podkreśla, że większość informacji pochodzi z publicznie dostępnych zdjęć satelitarnych i filmów umieszczanych przez bojowników w internecie.

Nie wiadomo, ilu żołnierzy USA walczy w Syrii. Oficjalne dane Pentagonu mówią o 500, ale według innych źródeł może być trzy razy więcej. Amerykanie wspierają syryjskich bojowników w walce z ISIS.

Rozpoczął się szturm na Ar-Rakkę, stolicę tzw. Państwa Islamskiego

Więcej o:
Komentarze (67)
Wyciekła lista tajnych baz wojskowych USA w Syrii. Pentagon: Mamy problem
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  W swej historii USA miały wiele problemów natury wojskowej:
  - W 1812 flota brytyjska wpłynęła i zaatakowała Washington. Podpalono nawet prezydencką siedzibę, którą potem pospiesznie przemalowano na biało (stąd nazwa). W efekcie USA wyrzuciły z zachodniej półkuli wszystkie europejskie siły zbrojne, hiszpańskie w 1898, brytyjskie w 1940.
  - Potem Meksyk stworzył zagrożenie dla superważnego portu w Nowym Orleanie. Z tego portu eksportowano zboże do Europy, dzięki czemu w XIX wieku ludność Europy ogromnie się zwiększyła. Terytorium Meksyku zostało odpowiednio zredukowane.
  - Potem Niemcy chciały rządzić się na Atlantyku. Zarówno kajzerstwo jak i hitlerowska rzesza wylądowały w kiblu.
  - Japońska flota, mająca więcej lotniskowców od amerykańskiej, chciała się rządzić na Pacyfiku. Szybko uspokojono.
  - Potem sojuz rządził kawałem Europy. Zaduszono ale jeszcze nie dobito.
  - Potem muzułmanie chcieli "rzucić wyzwanie" Ameryce. Zajęto ich wojnami domowymi.

  USA miewają problemy ale umieją sobie z nimi radzić.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Zachciało się sojuszy z kozojebami. Nie widzę różnicy między Cepem Estrogenem i ISIS...

 • superkoment

  Oceniono 3 razy -1

  Jego eminencja prezydent USA Donald Trump właśnie rozkazał zablokowanie programu bandytów z CIA, którzy szkolili barbarzyńskich terrorystów wchodzących potem w skład AlKaidy (Nusra), Daesz (stworzone głównie przez gen. Petraeusa), i podobnych band etykietowanych jako "umiarkowani zweryfikowani rebelianci".

  www.rt.com/news/396872-trump-cia-arming-syria/

  Sprzeciwiali się temu biorący w tym udział m.in. specjalsi z Zielonych Beretów i podobnych formacji wojskowych, sabotując te szkolenia i otwarcie je krytykując, za co zostali ukarani zamordowaniem 3 swoich kolegów z bazie w Jordani rękami zwolennika Daesz, szczegóły poniżej:

  /www.blacklistednews.com/Murder_Of_Green_Berets_In_Jordan_Exposed_Secretive_CIA_Syria_Program_Details/59816/0/38/38/Y/M.html

  Chiny i Rosja rozpoczynają wspólne manewry na Bałtyku...

 • mamlas_p

  Oceniono 1 raz -1

  Dzięki Turcy!

 • elegancja_francja

  Oceniono 3 razy -1

  Na szczescie nie powinno nas to NIC obchodzic. Trzymac sie zdala od burdelu na Bliskim Wschodzie.

 • rabieg

  Oceniono 4 razy 2

  To są naganiacze terrorystów do Europy, Amerykanie, Francuzi, Anglicy. Nie żal mi żadnego agresora.

 • jaceq

  Oceniono 6 razy 4

  Pytanko takie: Czy Pan Asad zaprosił Amerykańców do swojego kraju, czy wspierają oni "umiarkowany terroryzm" - w świetle prawa międzynarodowego - nielegalnie?

 • tumaxer

  Oceniono 13 razy -3

  PiSowskie trole ostro działają. Dostali wytyczne, żeby chwalić Rosję i oczerniać USA pod tym artykułem.

 • tenare

  Oceniono 12 razy 8

  To są nielegalne koczowiska USA w Syrii, utworzone bez zgody legalnych władz syryjskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX