Będzie referendum w sprawie reformy sądów? Platforma Obywatelska składa wniosek

Platforma Obywatelska chce spytać Polaków w referendum o ich zdanie na temat reformy sądów. Wniosek w tej sprawie ma zostać złożony u marszałka Sejmu.

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie niezawisłości i niezależności sądów. Dziś Sejm zajmuje się projektem ustawy grupy posłów PiS, zakładającej daleko idące zmiany w Sądzie Najwyższym. PO chciałaby zadać w referendum następujące pytanie:

Czy jesteś za niezależnością sądów i niezawisłością sędziów oraz za uniemożliwieniem wpływu członków i przedstawicieli Rady Ministrów, będących przedstawicielami władzy wykonawczej, jak również Sejmu i Senatu na sędziów i prezesów sądów, a tym samym czy jesteś za ścisłym przestrzeganiem zasady podziału władz?

PiS odpowiada: Referendum już było

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział, że PiS też jest za niezależnym sądownictwem ale nie takim, które pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Jego zdaniem Platforma stosuje wybieg po to by "po raz kolejny podzielić Polaków a nie zastanawia się jak merytorycznie debatować i nie ma żadnej alternatywnej, merytorycznej propozycji".

Według Bartosza Kownackiego referendum odbyło się dwa lata temu kiedy PiS szedł do wyborów między innymi z hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości. - To referendum wygraliśmy, chcemy po prostu zrealizować to, co obiecaliśmy wyborcom - powiedział wiceminister obrony.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt zakłada m.in. wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego z wyjątkiem tych, którzy zostaną wskazani przez Krajową Radę Sądownictwa.

Wprowadza też instytucję Izby Dyscyplinarnej, która ma zajmować się sprawami dyscyplinarnymi środowiska prawniczego, w tym sędziów i prokuratorów.

Czytaj więcej w naszej relacji NA ŻYWO >>>

Czy może dojść do referendum?

Zgodnie z konstytucją, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Ma prawo je zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Więcej o: