W Zakopanem grasuje szajka oszustów. Policja ostrzega przed grą w trzy kubki

Gra w trzy kubki jest znana od setek lat, a mimo to wciąż wiele osób daje się oszukać. Od początku wakacji niemal codziennie do zakopiańskiej policji zgłaszają się osoby, które przegrały pieniądze - podaje RMF FM.

To kolejna próba walki z oszustami w Zakopanem. Były już puszczane z megafonów komunikaty ostrzegające przed grą i ulotki w formie zdrapek. Policja jednak nadal musi apelować do turystów, by nie dali się wciągnąć w grę.

Od początku wakacji do funkcjonariuszy niemal codziennie zgłaszają się osoby, które straciły swoje pieniądze skuszone łatwym zarobkiem - podaje radio RMF FM. Zakopiańscy funkcjonariusze mówią o "szajce" i dodają, że turyści oprócz pieniędzy nierzadko tracą też biżuterię i inne cenne przedmioty. 

W trzy kubki nie wygrasz

Policja podkreśla, że w grze nie ma szans na wygraną, ponieważ urządzające ją osoby w celu wzbogacenia się podstępnie obchodzą reguły gry używając oszukańczych zabiegów. - Wygrana jest tylko i wyłącznie uzależniona od sprytu prowadzącego grę , który zręcznie manipuluje kartami, w taki sposób, by grający był przekonany, że karta znajduje się w miejscu zasugerowanym przez prowadzącego grę lub jego pomocnika - informują funkcjonariusze.

Przedstawiono też mechanizm działania oszustów:

  1. Podstawione osoby wygrywają i głośno afiszują się ze swoją wygraną w celu zwrócenia uwagi przechodniów.
  2. Osoby które okazały zainteresowanie grą są nachalnie nakłaniane do wzięcia
    w niej udziału.
  3. Gracze początkowo wygrywają małe sumy dla zachęcenia ich do postawienia coraz większych kwot.
  4. Kiedy gracz postawi znaczną ilość pieniędzy jego uwaga podczas przesuwania kubków jest rozpraszana przez np. szturchnięcie. Następuje przegrana.
  5. W celu odegrania się gracz musi udowodnić,  że ma pieniądze, którymi mógłby zagrać, wtedy często dochodzi do wyrwania pieniędzy, a próba ich odzyskania może skończyć się poturbowaniem przez ,,ochronę” urządzających grę.
  6. Po przegraniu wszystkich pieniędzy organizatorzy często namawiają do spieniężenia posiadanych rzeczy wartościowych lub pobrania pieniędzy z bankomatu obiecując możliwość odegrania się.
  7. Szajki oszustów są doskonale zorganizowane , w ich skład wchodzą tzw. czujki czyli osoby ostrzegające przed zbliżającym się patrolem policji i straży miejskiej. Po ostrzeżeniu cała grupa oszustów rozprasza się w tłumie, na miejscu zostają tylko oszukane, zdezorientowane osoby.

Koniec z policyjną przemocą. Polscy funkcjonariusze będą nosić kamery na mundurach

Więcej o: