Kate i William w Polsce. Przyjęcie na cześć królowej, pierogi, goldwasser i spotkanie z Wałęsą

Książę William i księżna Kate odwiedzą kilka symbolicznych dla Polski miejsc i wezmą udział w wystawnym bankiecie w Łazienkach. Odpoczną w Belwederze. Zobaczcie, gdzie w Warszawie i Gdańsku będzie można spotkać parę książęcą.

Książę i księżna Cambridge, z dwójką swoich dzieci przylecą do Warszawy w poniedziałek ok. godziny 14. Dla dwuletniej Charlotty i czteroletniego Georga będzie to pierwsza podróż do kraju spoza Wspólnoty Brytyjskiej.

Hołd powstańcom i start-upy

Prosto z lotniska William i Kate pojadą do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą. Jak zapowiada szef gabinetu po spotkaniu w Pałacu warszawiacy będą mieli jedyną okazję, by na żywo zobaczyć Kate i Williama. - Po wymianie upominków obie pary wyjdą przed Pałac Prezydencki, a później, około 15.15, para książęca odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu, tak, żeby można było mieć bezpośredni kontakt. To będzie spacer od Pałacu Prezydenckiego do pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu - powiedział Szczerski.

Po południu William i Kate wspólnie z parą prezydencką odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami i oddadzą hołd bohaterom powstania z 1944 roku. Stamtąd pojadą do wieżowca Warsaw Spire. W inkubatorze przedsiębiorczości Heart usłyszą o polskich start-upach. Jak podają organizatorzy podczas spotkania "zostanie również przedstawiony nowy projekt współpracy technologicznej pomiędzy Warszawą a Londynem, który ma pomóc firmom w korzystaniu z potencjału brytyjskiej stolicy w procesie międzynarodowego rozwoju". 

Wieczorem para książęca weźmie udział w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II, które były obchodzone oficjalnie w połowie czerwca. W trakcie wieczoru głos zabiorą gospodarz wydarzenia ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz książę William. 

Plan wizyty pary książęcej w WarszawiePlan wizyty pary książęcej w Warszawie gazeta.pl

Belweder przygotowany

Pierwszą i drugą noc podczas pobytu w Polsce para książęca spędzi w miejscu godnym rodziny królewskiej. długo było to utrzymywane w tajemnicy. W piątek wszystko było jasne. - Polskie władze chcą, by brytyjska para książęca czuła się w Warszawie jak w domu, dlatego zamieszka w Belwederze, a dzieci będą mogły się bawić nawet w jego ogrodach - przekazał informację dziennikarzom Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta. Cały budynek będzie do ich dyspozycji. - Mogę zdradzić, że Belweder przeszedł mały lifting i jest przygotowany na obecność dzieci pary książęcej - zapewnił Szczerski.

Gdański specjał w poczęstunku 

Dzień później książę i księżna spędzą cały dzień na Wybrzeżu. William i Kate odwiedzą Gdańsk. Program jest bardzo napięty. Zaczną od wizyty w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Stutthof. Potem odwiedzą Dwór Artusa. Tam będzie krótkie spotkanie z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i władzami miasta.   

Po wyjściu z Dworu Artusa para książęca zatrzyma się na chwilę przy fontannie Neptuna i kramem z bursztynami. Książę i księżna zobaczą jak go się obrabia. W tym miejscu będzie na nich czekać także kulinarna niespodzianka. - Zostaną poczęstowani pierogami. Od gdańszczan także będzie specjalny poczęstunek. Będą mogli spróbować goldwasser, gdańskiej wódki z płatkami złota - zdradza Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.

Dla mieszkańców będzie to też jedyna okazja, żeby spotkać się z parą książęcą. Nie wykluczone, że niektórzy szczęśliwcy będą mieli okazję się przywitać i zamienić kilka słów.

Plan wizyty pary książęcej w GdańskuPlan wizyty pary książęcej w Gdańsku gazeta.pl

Spotkanie z Wałęsą

Kolejnym punktem wizyty jest Teatr Szekspirowski. Tutaj goście obejrzą krótkie przedstawienie i spotkają się z artystami.   

Z teatru William i Kate pojadą do Europejskiego Centrum Solidarności. Jest już potwierdzona informacje, że spotkają się tam m.in. z Lechem Wałęsą. Rozmowa z pierwszym przewodniczącym "Solidarności" to specjalne życzenie księcia. Wspólnie z byłym prezydentem gości złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. 

Wieczorem para książęca wróci do Warszawy, a rano odleci do Niemiec. Kolejnym celem podróży będzie Berlin. Tam swoją wizytę zaczną od spotkania z kanclerz Angelą Merkel. 

Egzamin językowy dla polskich polityków. Czy zdadzą go podczas wizyty Williama i Kate?

Więcej o: