Jest decyzja Unii. Będzie pozew przeciwko Polsce za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Unijni komisarze złożą pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w związku z Puszczą Białowieską. Domagają się też, by do czasu ogłoszenia wyroku wstrzymano wszystkie prace przy wycince drzew.

Podjęta dziś decyzja zostanie ogłoszona publicznie w czwartek. Jak podaje Polskie Radio do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed Trybunałem Komisja będzie się domagać wstrzymania wszelkich prac przy wycince. Tym samym nie przekonały ich argumenty polskiego rządu, że jest ona konieczna ze względu na inwazję kornika, który zagraża siedliskom zwierząt.


Stanowisko Komisji nie zmieniło się od rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce w połowie ubiegłego roku. Bruksela uznała za niewystarczające wyjaśnienia z Warszawy i podtrzymała zarzuty dotyczące naruszenia niektórych przepisów w dyrektywie siedliskowej i ptasiej. W tej sytuacji to sędziowie Trybunału rozstrzygną kto ma rację w tym sporze.

Jak przypomina IAR zwykle sędziowie rozpatrują takie prośby w trybie natychmiastowym, nawet do miesiąca. Natomiast rozpatrzenie pozwu i cała sprawa przeciwko Polsce może toczyć się przed Trybunałem około półtora roku. Bo zawsze jest organizowane wysłuchanie stron, później jest opinia rzecznika generalnego Trybunału i następnie zapada orzeczenie. W sprawach środowiskowych kary, które nakładają sędziowie, są bardzo wysokie.

Tydzień temu obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polski rząd do natychmiastowego wstrzymania wycinki w najstarszych częściach lasu. Zadecydowano także, że do Białowieży zostanie raz jeszcze wysłana misja ekspertów, która oceni czy Puszczę Białowieską należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.  

Więcej o:
Komentarze (88)
Jest decyzja Unii. Będzie pozew przeciwko Polsce za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
Zaloguj się
 • henrykxx56

  0

  Jan Szyszko szkodzi Puszczy Białowieskiej? Chce wyciąć aż milion trzysta tysięcy drzew w Puszczy nikt ani PIS idioty starego zatrzymać nie chce. Brak w budżecie państwa to wykombinowali, że wytną lasy a puszcza jest tak stara, że sama potrafi się bronić nie potrzeba wycinki. Puszcza była i istniała setki lat i krzywdy sobie nie zrobiła, co taki idiota Szyszko robi sprzedali w 97% Polskę nie udało się Komorowskiemu ani Tuskowi sprzedać Polskie lasy to wpadli na pomysł zrobić wycinkę Puszczy Białowieskiej i jeszcze, jakie lasy będą chcieli w Polsce jeszcze wyciąć podpierając się kornikami i kombinują skąd tu wziąć pieniądze, Kredytów niema i pomocy z Unii też nie będzie i siedzą w sejmie i kombinują jak tu zdobyć pieniądze. I jeszcze, jakie patenty wymyślą w tym sejmie żeby zniszczyć kraj lub naród. Niech Polacy się nie łudzą nadzieja jak miał zamiar PIS razem z Kaczyńskim podrożeć paliwo to tylko kwestia czasu i tak wykombinują razem z Krzysztof Czabańskim z następnym staruchem z PIS-u. Żeby ci wszyscy mieli wysokie pensje, bo Kurskiemu pensji 52 tysiące to jest mało i tym w sejmie, bo są w Unii i powinni zarabiać tak jak w Unii. A że Polacy mają pensje i emerytury komunistyczne to dla PIS-u to bydło i barachło jednym słowem to patologia. Kraj jest niszczony przez idiotów i nic nie robią, aby było lepiej tylko ciągną ku upadkowi ten kraj. Poustawiali sobie ochronę i komandosów, bo wiedzą, że źle robią i o siebie się boją, że naród jest oszukiwany i okradany a kto za to płaci naród, bo jest to z naszych podatków. A jestem w takim wieku, że nie będę ani chemikiem ani fizykiem i bym nie potrafi zrobić tego, co mam na myśli a tanio można w sklepach kupić drony elektryczne zasięg mają 3500 metrów a wystarczy a są ciche nie usłyszysz jak nadleci a latają wysoko to nawet pięćdziesięciu komandosów cię nie ochroni a wylądują wszędzie gdzie będziesz chciał a taniej będzie nas kosztowało to niech Polacy się zastanowią, bo dalej i tak nic dobrego nie czeka nas w tym naszym kraju ze strony rządu i partii, które rządzą. Żegnam.

 • feston

  0

  Ekolodzy uważają, że plaga kornika jest zjawiskiem naturalnym i natura sama sobie z nim poradzi. Niech się kornik rozprzestrzenia na kolejne świerki, żeby martwe drzewa same się przewracały, a las odnawiał naturalnie. Problem w tym, że takiej gradacji kornika jak obecna, od bardzo dawna w puszczy nie było. Owad doprowadzi do śmierci całe połacie lasu. Za kilka lat wejście na taki obszar będzie bardzo ryzykowne ze względu na przewracające się martwe drzewa. Kiedy drzewa już się przewrócą, na ich miejscu pojawią się dużo bardziej ekspansywne trawy (np. trzcinnik), co przyznają sami ekolodzy. Trawy te tworzą grubą i zwartą warstwę korzeni, przez które nie przebija delikatne siewki drzew. W ten sposób przez dziesiątki lat, zanim drzewa ostatecznie zwyciężą z trawami, duże fragmenty puszczy będą przypominały step, a nie lasy, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.
  Zdaniem leśników, ekolodzy proponują przeprowadzenie w Puszczy Białowieskiej ryzykownego eksperymentu. Podobne doświadczenia prowadzą Czesi we fragmencie zniszczonego przez korniki lasu w Parku Narodowym Szumawa czy Niemcy w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego. Tymczasem polscy ekolodzy chcą dokonać eksperymentu na całym obszarze Puszczy Białowieskiej - najcenniejszego lasu w Europie. Kto poniesie odpowiedzialność, jeśli ten postulowany eksperyment zakończy się źle? Leśnicy i to z mocy prawa. Przy podobnych klęskach jak obecna, człowiek zawsze pomagał przyrodzie, aby nieodwracalnie nie utracić cennych siedlisk zwierząt i roślin.
  Sprawa większej wycinki nie dotyczy obszaru Białowieskiego Parku Narodowego – trzeba to jasno podkreślić. Dotyczy niewielkiej części lasów gospodarczych stanowiących fragment Puszczy Białowieskiej. W sumie zajmuje ona 150 tys. ha, z czego po polskiej stronie - 65 tys. ha. Lasy Państwowe gospodarują na nieco ponad 50 tys. ha puszczy, z czego drzewostany Nadleśnictwa Białowieża, które stara się o zgodę na wycinkę zaatakowanych drzew, liczą 12,5 tys. ha. Jednak dużą część tych terenów zajmują rezerwaty (34,5 proc. powierzchni), a także wyłączone z użytkowania siedliska bagienne i wilgotne oraz strefy ochronne. Dlatego martwe świerki miałyby być wycinane tylko na pozostałych terenach – w sumie na nieco ponad 5 tys. ha, które stanowią około 3 proc. powierzchni całej Puszczy Białowieskiej.
  ..

 • kornik2017

  0

  Szanowni Państwo, zdaje się, że wiele osób zapomina o jednym: Puszcza Białowieska to nie jest las gospodarczy (przynajmniej tak było do tej pory), z którego my jako ludzie mamy korzystać, wycinając drzewa do własnych potrzeb. Jeśli byłby to las zasadzony dla celów komercyjnych czy naturalny las do nich wykorzystywany, to wtedy jak najbardziej należy chronić go przed kornikiem drukarzem. Puszcza Białowieska ma znaczenie przyrodnicze i my naprawdę nie jesteśmy jej potrzebni. Jedyne, co możemy zrobić swoją ingerencją, to jej zaszkodzić. Śmieszne są argumenty mówiące o tym, że chore drzewa mogą zagrozić turystom. To co w końcu chcemy mieć - ładny park na spacery czy puszczę z matecznikiem? Może jeszcze plac zabaw wybudujemy i postawimy ławki? To jakiś absurd i dowód na to, że wciąż wiele osób cechuje się myśleniem antropocentrycznym. Przyroda nas nie potrzebuje, reguluje się sama, nie zginie bez nas, naprawdę. Za to my możemy zginąć bez niej uduszeni smogiem.

 • 1pirat2

  Oceniono 9 razy -3

  To znaczy, że kornik zyskał nowych obrońców.

 • gnago

  Oceniono 10 razy 4

  A jaka to podstawa prawna, i kto osądza sitwa wybierana przez inną sitwę i to ma być demokracja raczej prezydium partii rewolucyjnej

 • siekier35

  Oceniono 15 razy -1

  "na inwazję kornika, który zagraża siedliskom zwierząt."
  co wy ku... wypisujecie
  inwazja rydzyków czy innych żoliborskich pedryli to jest prawdziwe zagrożenie!
  a szyszkę po prostu zasadzić
  w ziemię

 • tomasz.rze

  Oceniono 17 razy -1

  Wszystko przez to, że Prezes nie chodzi do lasu... Boi się zajęcy.

 • akst3

  Oceniono 10 razy -8

  Polska zajmuje tylko 312 tys. km kwadratowych, z czego prawie aż 1 tysiąc to Puszcza Białowieska zjadana przez kornika drukarza. Organizacje międzynarodowe każą się temu spokojnie przyglądać, każą się przyglądać temu, co wyprawia ten szkodnik polskich lasów kornik drukarz, i siedzieć cicho, bo nas ukarzą. Co za bezduszne biurokraty. W ogóle im nie żal polskich drzew, stają po stronie kornika drukarza, łachudry. Zapominają, że jesteśmy gospodarzami w swoim własnym domu. A jeżeli karaluch włazi mi do zupy, to biorę laczek i go najzwyczajniej w świecie ubijam i żadnym organizacjom międzynarodowym nic do tego.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy -5

  Jest decyzja PiS. Polska wychodzi z UE. Tak zadecydowali pod dyktando Putina agenci GRU we wladzach PiS.

  I to nie są żarty. PiS złożył ustawę o Sądzie Najwyzszym. Wymienią wszystkich sędziów SN. To już jest "ruski" kraj. Satelita ZSRR.

  Najwyższa pora stąd wiać. Kto zostanie w Polsce ten frajer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX