Poseł PiS broni podwyżki paliwa: "Kto korzysta, ten płaci". I bierze 36 tys. zł "kilometrówki"

- Sam przemierzam rocznie 40-50 tys. kilometrów - mówi poseł Zbigniew Dolata (PiS), pomysłodawca nowej opłaty paliwowej. W ubiegłym roku z Kancelarii Sejmu z tytułu "kilometrówki" wypłacił ponad 36 tys. zł.

Nowa opłata paliwowa zapisana została w projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz ten ma dofinansować budowę i przebudowę dróg powiatowych i gminnych oraz mostów w ciągu dróg wojewódzkich. Posłowie PiS chcą, aby fundusz był zasilany właśnie z paliwa.

"Pewna dolegliwość"

W związku z tym ceny na stacjach benzynowych mają pójść w górę o 25 gr na litrze. Natomiast opłata gazu wzrośnie o 37 groszy za 1 kilogram. Co na to pomysłodawca projektu?

Mamy świadomość, że to pewna dolegliwość, ale obciążenia podatkowe i koszty paliwa w Polsce są znacznie niższe, niż ceny w Niemczech, Francji, czy Wielkiej Brytanii.

- mówi w rozmowie z wPolityce.pl Zbigniew Dolata, poseł PiS, wnioskodawca projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych. 

Natomiast na pytanie, dlaczego rząd sięga po pieniądze na fundusz  dróg samorządowych do kieszeni kierowców, odpowiada: "Ten, kto korzysta, ten płaci". I dodaje: "Gdyby to były pieniądze stricte dedykowane z budżetu państwa, to cudzoziemcy, którzy korzystają z gminnych i powiatowych dróg, nie partycypowaliby w ich remontach."

"Kilometrówka" posła Dolaty 

Zdaniem posła nowa opłata - jak mówi - "nie będzie odczuwalnym uszczerbkiem w kieszeniach Polaków".

Sam przemierzam rocznie 40-50 tys. kilometrów i wiem, jak bardzo wzrasta koszt eksploatacji samochodu poruszającego się po polskich drogach. Chciałbym zaapelować do kierowców, by pomyśleli o tym

- podkreśla. 

Przeczytaj także: Poseł Kukiz'15 wydał 35 tys. zł na paliwo, choć nie ma prawa jazdy. Tłumaczy, skąd taki koszt

Jak z kolei dowiedział się Fakt w ubiegłym roku poseł Dolata wypłacił z Kancelarii Sejmu (z tytułu tzw. kilometrówki) 36 190 zł. Oznacza to, że w ciągu roku na koszt podatnika przejechał 43 tys. kilometrów.  

Więcej o: