Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla wielu województw [GDZIE JEST BURZA?]

Gwałtowne burze z gradem i temperatura nawet do 32 st. C - taka pogoda czeka nas w tym tygodniu. IMGW wydał ostrzeżenia burzowe dla większej części kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które mogą dziś wystąpić prawie w całej Polsce. Ostrzeżenia drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) wydano dla ośmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Tam może spaść lokalnie nawet do 50 mm deszczu, a porywy wiatru zwłaszcza na Dolnym Śląsku mogą osiągnąć do 110 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Mniejsze opady w 6 województwach

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na tym obszarze prognozowane są opady do 30-40 mm, a porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia obowiązują do godzin nocnych lub porannych zależnie od regionu.

Jutro nadal będzie burzowo, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie kraju, głównie w województwach lubelskim i podkarpackim, ale także mazowieckim, podlaskim i małopolskim. Tam w dalszym ciągu prognozowane są burze i opady deszczu do 40 mm z porywami wiatru do 80-90 kilometrów na godzinę.

Najpierw upał, a później chłodniej

W kolejnych dniach również przewidywane są lokalne opady i burze, ale zdecydowanie mniej intensywne.

Dziś i jutro w całym kraju bardzo ciepło, a w centrum i na południu gorąco: dziś od 21-23 stopni na północy do nawet 32 stopni na Podkarpaciu. Z każdym dniem nieznacznie będzie się ochładzać. IMGW podkreśla, że w ciągu najbliższych siedmiu dni nie widać stabilizacji pogody z upalnym latem. Napływają do nas wilgotne masy powietrza z zachodu.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: