Polski obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO! Niewiele osób wie o jego istnieniu

Obradujący w Krakowie Komitet UNESCO zdecydował o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach.

Za pozytywną dla nas decyzję Komitetowi dziękowała Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Przez tę nominację i wpisaniu na listę płacimy trybut poprzednim pokoleniom. Dzięki ich pracy i mądrości nasze i przyszłe pokolenia mogą żyć i żyć w dostatku - mówiła

Polska zgłosiła kandydaturę dawnych kopalń rud srebra, ołowiu i cynku, ale także systemu odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej. To w sumie 28 obiektów również z sąsiedniego Bytomia i Zbrosławic. Pogórnicze zabytki w Tarnowskich Górach są 15. obiektem z polski na liście dziedzictwa. Polską kandydaturę wyróżniał unikatowy w skali świata system gospodarowania wodami podziemnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową >>>

Jak na razie spośród 1052 obiektów ze 165 państw wpisanych na listę, tylko 14 jest z Polski. Kompleks z Tarnowskich Gór nie tylko powiększy tę skromną liczbę, ale też jest pierwszym zabytkiem z województwa śląskiego, który został uhonorowany tak prestiżowym wyróżnieniem.

Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

Więcej o: