Watykan mówi "nie" bezglutenowym hostiom. "Są materią eucharystyczną nieważną"

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z polecenia Franciszka uporządkowała "temat chleba i wina do sprawowania Eucharystii". Jest sprzeciw wobec hostii całkowicie bezglutenowej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tradycyjny komunikant [mała hostia, która staje się Komunią świętą - red.] może być niebezpieczny dla osób nietolerujących glutenu.

- Jeżeli chory spożywa taką hostię raz w tygodniu, to stanowi to ogromny problem, ponieważ doprowadza do stanu zapalnego w jelicie - mówi cytowana przez serwis Deon.pl Małgorzata Źródłak, prezes Stowarzyszenia Osób z Celiakią. Dlatego też pojawiła się możliwość przyjmowania komunii w “wersji bezglutenowej”.

Watykan zwraca jednak uwagę, że o ile “jeszcze do niedawna wytwarzaniem chleba i wina do Eucharystii zajmowały się na ogół wspólnoty zakonne, dzisiaj chleb ten i wino można także nabyć w sklepach, supermarketach czy za pośrednictwem internetu” i dlatego, w celu uporządkowania tematu, wydano specjalny list.

Obniżony poziom glutenu i GMO - tak

Czytamy w nim m.in., że "Hostie całkowicie pozbawione glutenu są materią eucharystyczną nieważną". Dopuszczone do użytku są jednak...

... hostie częściowo pozbawione glutenu i te, w których jest obecna wystarczająca ilość glutenu do otrzymania wypieku chleba bez dodatku substancji obcych.

Co ciekawe, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stwierdziła też, że "materia eucharystyczna, do produkcji której użyto organizmów genetycznie zmodyfikowanych, może być uznana jako materia ważna".