Watykan mówi "nie" bezglutenowym hostiom. "Są materią eucharystyczną nieważną"

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z polecenia Franciszka uporządkowała "temat chleba i wina do sprawowania Eucharystii". Jest sprzeciw wobec hostii całkowicie bezglutenowej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tradycyjny komunikant [mała hostia, która staje się Komunią świętą - red.] może być niebezpieczny dla osób nietolerujących glutenu.

- Jeżeli chory spożywa taką hostię raz w tygodniu, to stanowi to ogromny problem, ponieważ doprowadza do stanu zapalnego w jelicie - mówi cytowana przez serwis Deon.pl Małgorzata Źródłak, prezes Stowarzyszenia Osób z Celiakią. Dlatego też pojawiła się możliwość przyjmowania komunii w “wersji bezglutenowej”.

Watykan zwraca jednak uwagę, że o ile “jeszcze do niedawna wytwarzaniem chleba i wina do Eucharystii zajmowały się na ogół wspólnoty zakonne, dzisiaj chleb ten i wino można także nabyć w sklepach, supermarketach czy za pośrednictwem internetu” i dlatego, w celu uporządkowania tematu, wydano specjalny list.

Obniżony poziom glutenu i GMO - tak

Czytamy w nim m.in., że "Hostie całkowicie pozbawione glutenu są materią eucharystyczną nieważną". Dopuszczone do użytku są jednak...

... hostie częściowo pozbawione glutenu i te, w których jest obecna wystarczająca ilość glutenu do otrzymania wypieku chleba bez dodatku substancji obcych.

Co ciekawe, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stwierdziła też, że "materia eucharystyczna, do produkcji której użyto organizmów genetycznie zmodyfikowanych, może być uznana jako materia ważna".

Więcej o:
Komentarze (201)
Watykan mówi "nie" bezglutenowym hostiom. "Są materią eucharystyczną nieważną"
Zaloguj się
 • izabelaklein

  Oceniono 2 razy 0

  a czy jest hostia wegetariańska?

 • Stan Majewski

  Oceniono 4 razy -2

  Należy przeprowadzić analizę chemiczną i fizyczną składu i porównać z szablonem w Sevres pod Paryżem. O zaraz tam tego nie ma. U Muchomorka czy ten polski nawiedzony papież go ma, no jak go tam zwą ?

 • grubymisiek1

  Oceniono 2 razy 0

  A na końcu szpilki !ości się 723 diabły.

 • szats69

  Oceniono 3 razy -1

  Czyli substancją, która robi różnicę w ciele Bożym jest gluten i GMO! Bez tego nie ma Jezusa.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy -2

  Dejcie wafelkowym święty spokój, bo zaraz zaczną swój jad tutaj wylewać, że się wtrącacie i co was to obchodzi. Ale zara potem pojadą swoim nieśmiertelnym, że tylko ich racja najmojsza...

 • klm747

  Oceniono 4 razy 0

  kolejna zasłona dymna, aby odwrócić uwagę od kościelnej pedofilii

 • dr_bloger

  Oceniono 8 razy -2

  Średniowiecze jeszcze się nie skończyło? Dzięki Bogu, od lat jestem ateistą.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 13 razy 3

  co was to obchodzi ? zajmijcie się swoimi sprawami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX