Spotkanie z Dudą, przemówienie na Placu Krasińskich. Znamy plan wizyty Donalda Trumpa

Przyleci do Polski dziś późnym wieczorem, a już jutro opuści Polskę już o godz. 14. Mimo, że wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa potrwa kilkanaście godzin, będzie jednym z najważniejszych politycznych wydarzeń tego roku.

Spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w cztery oczy, rozmowy delegacji, udział w rozpoczęciu Szczytu Trójmorza i przemówienie na Placu Krasińskich - to główne punkty wizyty Donalda Trumpa w Warszawie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci do Warszawy 5 lipca ok. godz. 22. Tego dnia nie ma zaplanowanych żadnych spotkań.

Plan co do minuty

Następnego dnia, w czwartek 6 lipca o godz. 9.25, dojdzie do powitania, a następnie spotkania "w cztery oczy" prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa na Zamku Królewskim. Później, na godzinę 9.55 zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Prezydentowi Stanów Zjednoczonych będą towarzyszyć sekretarz stanu, sekretarz skarbu i szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Do Polski przyleci także Pierwsza Dama Melania Trump, która ma odwiedzić m.in. jeden ze szpitali i Centrum Nauki Kopernik. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

O godzinie 10.30 Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się z mediami na dziedzińcu Zamku Królewskiego. 

W programie pobytu prezydenta USA w Polsce jest także godzinny udział w spotkaniu plenarnym podczas Szczytu Trójmorza o godz. 11.10. Kilka minut wcześniej nastąpi oficjalne powitanie prezydenta USA przez prezydentów Polski i Chorwacji. O godzinie 12.15 Trump spotka się z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

Przemówienie Trumpa

Później Donald Trump uda się na Plac Krasińskich, gdzie ok. godz. 13 wygłosi przemówienie. Potrwa ono około 20-30 minut i będzie poświęcone kwestiom międzynarodowym.

Decyzję o wyborze Placu Krasińskich na miejsce, w którym Donald Trump wygłosi przemówienie podjęli Amerykanie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stronie amerykańskiej zależało na tym, by było to miejsce, w którym nie przemawiał dotąd żaden z prezydentów USA.

Prezydent USA odleci z Polski do Niemiec około 14.00

Zakłócenia w łączności telefonii komórkowej

Podczas wizyty Trumpa w Warszawie możemy mieć problem z zasięgiem telefonicznym i dostępem do internetu. Prof. Włodzimierz Batóg z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wyjaśniał w RDC, że łączność będzie celowo zakłócana w obrębie przejazdu kawalkady. To jedno z wielu zabezpieczeń, które mają zapewnić, że wizyta prezydenta USA w Warszawie przebiegnie bez nieprzyjemnych incydentów.

Utrudnienia w Warszawie

Prezydent Trump spędzi w Warszawie zaledwie 18 godzin. Dla miasta oznacza to jednak aż trzy doby utrudnień i bycia w pełnej gotowości. - Mówimy o tysiącach policjantów na ulicach Warszawy, którzy będą zabezpieczać przejazdy prezydenta, wystąpienia, wizyty w poszczególnych miejscach - informuje Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Zobacz, jak zmienia się miasto >>>

Stolica jak twierdza - zamknięte ulice, zakazy parkowania [LISTA] >>>

Rozmowy o kwestiach energetycznych

Głównymi tematami rozmów będzie bezpieczeństwo, relacje dwustronne i współpraca gospodarcza, w tym przede wszystkim energetyczna. Jak można usłyszeć ze źródeł dyplomatycznych, Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem w tej dziedzinie, z uwagi na fakt, że są dużym producentem gazu skroplonego.

W trakcie wizyty zostaną prawdopodobnie przyjęte polsko-amerykańskie deklaracje dotyczące między innymi kwestii energetycznych, bezpieczeństwa, relacji dwustronnych i wymiany młodzieży. Prace nad dokumentami trwają.

Trump roztacza wizję podboju kosmosu. Spójrzcie tylko na minę tego astronauty

Więcej o: