Ludzie Zalewskiej przygotowali program dla szkół. Czego uczeń dowie się o seksie?

Szkoła ma wzmacniać proces identyfikacji uczniów z własną płcią. Dzieci powinny uczyć się o naturalnym planowaniu rodziny oraz naprotechnologii - tak wygląda nowa podstawa programowa Wychowania do życia w rodzinie przygotowana przez MEN. Specjaliści nie kryją oburzenia.

W związku z PiS-owską reformą edukacji, zakładającą m.in. likwidację gimnazjów, powstała nowa podstawa programowa, tj. wykaz zagadnień, o których będą uczyć się dzieci. Gotowe są już wytyczne dla szkoły podstawowej. 

"Katolicki ogląd sprawy"

Co według ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej uczeń powinien wiedzieć? W opisie wychowania do życia w rodzinie czytamy, że do zadań szkoły należy m.in. wzmacnianie procesu identyfikacji z własną płcią. Poprosiliśmy o opinie ekspertów na temat zadań postawionych przed nauczycielami przedmiotu. 

Identyfikacja płciowa jest sprawą wewnętrzną człowieka, a nie społeczną. Uważam, że do zadań szkoły nie należy jej ocenianie, ani próby wpływu na jej kierunek

- ocenia ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Podstawa programowa zwraca się też uwagę na prawo do życia, jak określono - od poczęcia do naturalnej śmierci.

Uważam, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest bardziej etycznym hasłem niż pojęciem biologicznym. Fałszywe identyfikowanie zapłodnienia z ludzką egzystencją stoi w sprzeczności z zjawiskami biologicznymi, gdyż na tym etapie wiele zarodków jest naturalnie eliminowanych, a medycyna od zawsze walczy z naturalną śmiercią i na tym polega jej sens - wyjaśnia specjalista. Uważa, że nie powinien się tym zajmować program szkolny. Mówi wprost:

Jest to po prostu wciskanie katolickiego oglądu na życie.

"Wciskanie kitu"

Według autorów podstawy programowej uczeń powinien znać też różnice między antykoncepcją, naturalnym planowaniem rodziny, zapłodnieniem in vitro i naprotechnologią.

- Takie podejście do płodności jest niedorzeczne. Nie na tym polega sztuka, żeby narzucać konfrontację pomiędzy medycyną a wymyśloną naprotechnologią, a żeby przedstawić biologiczne i medyczne aspekty płodności. Przedstawić, jak bezpiecznie można korzystać z antykoncepcji i co należy zrobić, jeżeli planujemy dziecko. W jaki sposób zmienia się nasza płodność w ciągu życia i kiedy należy skorzystać z porady lekarza - twierdzi dr Południewski.

Jego zdaniem uczeń powinien wiedzieć, w jaki sposób medycyna jest w stanie pomóc w regulacji płodności, zarówno w zakresie antykoncepcji, jak i leczeniu problemów związanych z płodnością.

- Wprowadzanie do programu takich haseł jak naprotechnologia młodzieżowo mówiąc, jest sprzedawaniem kitu. Nie ma powodu, aby do tak medycznego tematu, jakim jest zdrowie reprodukcyjne wtrącać ideologiczne aspekty. Młodzi ludzie powinni mieć wiedzę, aby na jej podstawie dokonać własnych wyborów - bo to jest ich życie i ich ważkie decyzje. Nie oszukujmy ich w tym względzie, narzucając ideologiczną poprawność, a zapominając o skuteczności - dodaje. 

Przeczytaj także: Tego dzieci nie nauczą się w PiS-owskiej szkole. Cała lista braków, a co na to Zalewska?

 "Jedynie w parach heteroseksualnych"

Ostro wypowiadają się też eksperci zajmujący się edukacją seksualną wśród młodzieży. 

Najwyraźniej nie mają to być zajęcia, które uczą umiejętności dyskusji, kształtowania własnego światopoglądu, tylko lekcje, które z góry narzucają ideologiczny przekaz

- mówi nam Aleksandra Józefowska, koordynatorka Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton. 

W ten sposób komentuje punkt dotyczący tego, że uczeń powinien znać "argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za inicjacją seksualną w małżeństwie".

Oznacza to, że seks nie jest sam w sobie niczym wartościowym, ma służyć jedynie prokreacji,a w związku z tym powinien odbywać się jedynie w parach heteroseksualnych, w związkach małżeńskich sakramentalnych.

- komentuje edukatorka seksualna, od 16 lat pracująca z młodzieżą w całej Polsce. I podkreśla, że nie rozumie, dlaczego antykoncepcja miałaby być oceniania pod kątem medycznym - przez nauczycieli, a nie wykwalifikowane osoby.

Wykluczenie gender

Podkreśla też, że wskazywanie na to, że życie zaczyna się od momentu poczęcia, jest przedstawianiem konkretnej propozycji światopoglądowej zamiast faktów naukowych.

 Wzmocnienie procesu identyfikacji z własną płcią” to wzmacnianie polaryzacji płci i nie uwzględnianie perspektywy gender, czyli inaczej mówiąc, wzmacnianie stereotypów na temat męskości i kobiecości. Myślę, że bardzo wiele młodych osób zupełnie się w tym nie odnajdzie

- zaznacza. 

Co jeszcze znajduje się w podstawie programowej MEN dotyczącej wychowania w rodzinie? Przeczytasz tu

W Sejmie debata o "Świeckiej szkole". Nagle poseł PiS: "Swąd Szatana roznosi się po tej izbie"

Więcej o: