Macierewicz chce do końca roku odebrać generalskie stopnie Jaruzelskiemu i Kiszczakowi

MON spieszy się z pracami nad ustawą, która pozwoli na odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi. Jak zapowiedział Antoni Macierewicz powinno to nastąpić do końca tego roku.

- Jest niesłychanie istotne przywrócenie armii prawdziwej historii walki o niepodległość, historii Armii Krajowej, historii Żołnierzy Niezłomnych. To linia, która ma kształtować świadomość polskiej armii i polską świadomość narodową, bo ona oddaje dążenie do niepodległości, które tak wspaniale się materializuje, teraz m.in. poprzez wizytę pana prezydenta USA Donalda Trumpa - stwierdził Antoni Macierewicz. Radio RMF FM podaje, że pytany przez PAP, kiedy generałowie utracą stopnie powiedział, że ustawa powinna wejść w życie jeszcze w 2017 roku.

Konkretne zapisy umożliwiające odebranie stopni generalskich są częścią nowelizowanej ustawy nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej. W tej chwili trafiła ona do uzgodnień międzyresortowych. 

- Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo "generał" przy nazwisku pana Jaruzelskiego - zapowiedział w grudniu ubiegłego roku Macierewicz.  - Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - mówił wtedy minister obrony.

Więcej o: