Platforma uderza w TVP spotem z Goebbelsem. I wzywa, żeby nie płacić abonamentu

Zanik kultury, matactwa i mowa nienawiści to część zarzutów, jakie Platforma Obywatelska ma do zarządzanej przez PiS telewizji publicznej.

Grzegorz Schetyna zapowiedział na konwencji PO, że partia wezwie do obywatelskiego nieposłuszeństwa w sprawie abonamentu. I zapewnił, że po wyborach wszyscy ukarani za niepłacenie go będą mogli liczyć na rekompensatę. Schetyna dodał, że telewizja publiczna stosuje propagandę w stylu goebbelsowskim. TVP to hańba - mówił. - Odpowiecie za to wszystko, co dzisiaj robicie! - zapewnił.

W parze z tym przekazem idzie krótki spot, który przygotowała Platforma. Wśród wad telewizji publicznej wymieniono: 

  • Zupełny zanik kultury i przyzwoitości - jako przykład wskazano Wojciecha Cejrowskiego, który na antenie TVP Info mówił, że "Donald Tusk kocha Polskę od tyłu".
  • Drwiny z ludzkiej tragedii - przykładem jest fragment nieistniejącgo już programu Studio Yayo, w którym żartowano z uchodźców
  • Matactwo na wizji - wskazano, że w Telewizji Polskiej skłamano w rekonstrukcji wypadku premier Beaty Szydło w Oświęcimiu
  • Rzeczywistość a obraz w TVP - przykładem jest sposób przedstawienia Marszu Wolności
  • Wymazywanie niechcianych symboli - pokazano, jak w TVP wymazano serduszko WOŚP z kurtki posła Arkadiusza Myrchy
  • Szykany dla artystów, niszczenie tradycji - tu za przykład dano Opole i wypowiedzi Jacka Kurskiego na temat festiwalu
  • Mowę nienawiści - w tym punkcie przytoczono fragment fraszki wygłoszonej przez dyrektora TVP2 podczas imienin Jana Pietrzaka

Ostatnim elementem jest fragment przemówienia Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera i hasło: "Stop propagandzie Goebbelsa!". Na koniec pojawia się plansza "Nie płacę na TVPiS"

Płaci jedynie garstka  

Opłacanie abonamentu RTV to obowiązek ustawowy. Powinien go płacić każdy, kto ma radio lub telewizor. Z obowiązku nie zwalnia opłacanie rachunków za telewizję kablową. Ściągalność nie jest jednak duża. Z danych KRRiT wynika, że zarejestrowane odbiorniki ma 6,7 miliona gospodarstw. Terminowo płaci niewiele ponad milion z nich, a ponad połowa jest zwolniona z opłaty. Miesięczna opłata za posiadanie radia to 7 złotych. Za korzystanie z telewizora trzeba zapłacić już blisko 23 złote. 

Więcej o: