Bundestag zagłosował "za". Niemcy będą kolejnym krajem z małżeństwami dla wszystkich

Bundestag w imiennym głosowaniu zadecydował "za" w sprawie tzw. "małżeństw dla wszystkich" - czyli zrównania przywilejów prawnych związków jednopłciowych z małżeństwami różnopłciowymi. Kanclerz Merkel zagłosowała "przeciwko".

Na początku tygodnia kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że nie będzie się sprzeciwiała zrównaniu praw związków jednopłciowych z małżeństwami między kobietami a mężczyznami. Za ustawą zagłosowało 393 deputowanych z różnych frakcji, przeciwko było 226, czterech wstrzymało się od głosu. 

Za "małżeństwami dla wszystkich" głosowali inicjatorzy projektu, czyli wszyscy deputowani lewicy, SPD i partii Zielonych. Otrzymali wsparcie od 73 parlamentarzystów z CDU.

Angela Merkel była przeciwko

Zaraz po głosowaniu Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że głosowała przeciwko ustawie, ponieważ podziela pogląd, że w niemieckiej konstytucji małżeństwo jest interpretowane jako związek kobiety i mężczyzny. Jednocześnie kanclerz poinformowała, że opowiada się za umożliwieniem parom homoseksualnym pełnych praw do adopcji dzieci.

Lewica, SPD i Zieloni mówią o historycznym dniu niemieckiej demokracji. Natomiast przeciwnicy "małżeństw dla wszystkich" powtarzają, że przegłosowane zmiany są sprzeczne z obowiązującą konstytucją. Jeszcze przed głosowaniem część polityków CDU i CSU zapowiadała, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawa osób LGBT w Niemczech

Od 2001 roku, osoby tej samej płci mogły zawierać w Niemczech tzw. związki rejestrowane, bez prawa do adopcji dzieci. Decyzja Bundestagu oznacza zrównanie ich praw z małżeństwami heteroseksualnymi, co automatycznie oznacza uzyskanie prawa do pełnej adopcji.

Na świecie, według danych z kwietnia tego roku, 25 krajów traktuje małżeństwa osób tej samej płci, na równi z małżeństwami osób płci różnej. Parlament Europejski w rezolucji z marca 2015 roku zachęca instytucje UE i państwa członkowskie, aby "przyczyniały się do podejmowania refleksji na temat uznawania małżeństw lub związków cywilnych osób tej samej płci za kwestię praw politycznych, społecznych i ludzkich oraz obywatelskich". 

PiS przeciwko środowiskom LGBT: Konkluzje Rady UE są szkodliwe i niekonstytucyjne

Więcej o: