Afera Amber Gold. "Pozdrów panów z ABW". Publikujemy stenogramy z rozmów Marcina P.

Rozmowy z rodziną, współpracownikami i właścicielem tygodnika "Wprost" m.in. o trudnej sytuacji Amber Gold i Michale Tusku. Publikujemy stenogramy z rozmów byłego założyciela AG Marcina P.

W piątek w "Gazecie Wyborczej" ukazał się tekst "Operacja Młody Tusk". Gazeta pierwsza ujawniła stenogramy rozmów między właścicielem tygodnika "Wprost" i szefem Amber Gold. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Według "Gazety Wyborczej" ma z nich wynikać, że latem 2012 roku Michał Lisiecki wspólnie z Marcinem P. przeprowadzali operację uwikłania syna Donalda Tuska w aferę z piramidą finansową. Za pośrednictwem Lisieckiego Marcin P. przekazywał redakcji informacje na temat zatrudnienia młodego Tuska w OLT Express, jego maile i sms-y.

Zobacz stenogramy z rozmów Marcina P.>>>>

Teraz niektóre z tych stenogramów prezentujemy za zgodą "Gazety Finansowej", która na swojej stronie opublikowała dokumenty z ABW.

"U mnie pracuje syn premiera" 

Wśród nagrań jest też rozmowa właściciela Amber Gold z Andrzejem K. szefem parabanku Finroyal, który Marcin P. zamierzał kupić. Pojawia się tam wątek syna premiera Donalda Tuska. 

Jak pan wie, u mnie pracuje syn premiera - pracował w OLT - i dopóki on pracował, to wydaje mi się, że nikt nas nie ruszył. W chwili obecnej może być tak, że ktoś nas ruszy - powiedział mu P.

"Pozdrów panów w ABW"

Z ujawnionych nagrań jasno też wynika, że Marcin P. był zorientowany, że jego telefon jest na podsłuchu i chodzi za nim ABW. W pewnym momencie szef Amber Gold mówi do jednego z członków rady nadzorczej:

Dostałem dziś informacje od naszego kontrahenta, że jutro lub pojutrze będą u nas cisi panowie - mówi P.  

Kiedy stracił grunt pod nogami próbował przepisać majątek i aktami darowizny przekazać część matce i bratu żony. Kontaktował się też z dawnymi wspólnikami. Wśród nich z Iwoną P., która pyta czy ma chwilę na rozmowę. Marcin P. odpowiada: Tak, tylko pozdrów panów z ABW. 

Firma Amber Gold powstała w 2009 roku a w 2012 ogłosiła upadłość. Blisko 19 tysiącom swoich klientów nie wypłaciła pieniędzy ani odsetek od nich. Skusiła ich znacznie wyższym niż w bankach oprocentowaniem lokat. Miała inwestować w złoto i inne kruszce.

Michał Tusk na komisji śledczej: "Obaj z ojcem wiedzieliśmy, że Amber Gold, mówiąc kolokwialnie, to lipa"

Komentarze (54)
Afera Amber Gold. "Pozdrów panów z ABW". Publikujemy stenogramy z rozmów Marcina P.
Zaloguj się
 • arturo.k61

  Oceniono 4 razy -2

  Nie wierzę ,ze w polskich realiach gdzie jest duża kasa? - nie ma układów, polityków, służb.
  Polski biznes to przeplatanka wpływów i interesów konkretnych grup czy osób.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy -6

  Warto też pamiętać, że ci sami dziennikarze Wprost w apogeum rosyjskiej agresji na Ukrainę przy pomocy podsłuchów z Sowy próbowali obalić rząd.

  Na taśmach z Sowy najwięcej zyskał PiS, bo tylko dzięki nim wygrał wybory oraz Putin, bo polityki wschodniej w tym momencie praktycznie nie mamy.

  Zero aktywności polskiej na wschodzie (dzięki PiS) - Putinowi w to graj.

 • gucio1882

  Oceniono 9 razy -5

  Ściągnę na siebie "shit-storm", ale jak dla mnie, to to faktycznie wygląda jakby upadłość AG była wynikiem akcji "zniszczymy typa". W sytuacji, kiedy firma działająca w branży finansowej (pomijając sprawę legalności jej działania) nagle ma zablokowane konta i wielki hejt medialny, to katastrofa zgotowana. Jak już odcieli kasę, to wygodnie mówić, że wszystko to był szwindel, bo "patrzcie tu, nie płacą, są piramidą".
  Co było pierwsze? Kura czy jajko? Niewypłacalność AG czy niewypłacalność AG za sprawą instytucji?

 • fleshless

  Oceniono 14 razy -2

  swoją drogą ta rozmowa z tym "bankowcem" też jest ciekawa
  biznesmeny, qrva ich mać, rodem ze stadionu XX lecia
  kasy nie mają, cały interes polega na tym, że przelewają z pustego w próżne, a potem się dziwią, że tak się nie da w nieskończoność - a na koniec panika!

 • losowynik

  Oceniono 17 razy -1

  Stefański vel Plichta znika w oczach, jak złoto z Amber Gold. Jeszcze trochę i nie będzie kogo sądzić.

 • jkal

  Oceniono 26 razy 4

  no, no, no,Adaś Szechter na własne POtrzeby reaktywował dziennikarstwo śledcze! Ale pytanie, dopiero teraz, a wcześniej z tym nic NIE zrobił?

 • czarek3333

  Oceniono 11 razy -5

  Dajta młodemu ryżemu odszkodowanie za wszelkie pomowienia ,,, a stary ryży niech dostanie order orła białego , że go w ogóle zmajstrował i że są tacy wspaniali

 • xrafael

  Oceniono 12 razy -2

  to byla bomba w powietrzu ?

 • fleshless

  Oceniono 28 razy 0

  no to Pisowcy zdecyjdujcie się?
  dobre było to Amber Gold czy złe?
  No bo Lisicki ewidentnie ich krył

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX