Wiadomo, z kim Donald Trump spotka się w Polsce. Zaskakują nazwiska nieobecne na liście

Jak ustaliło RMF FM, wielu ministrów liczy na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Powstała już wstępna lista nazwisk, niektóre mogą zaskoczyć. Głównie zaskakują jednak nieobecności na liście.

Do rozmów z Trumpem i jego współpracownikami zasiądą szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, wicepremier Mateusz Morawiecki i sekretarz stanu w kancelarii premiera Piotr Naimski. Naimski jest też pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej i to właśnie temat energetyki ma być przez niego poruszony w rozmowach z Amerykanami.

Antoni Macierewicz - według ustaleń RMF FM - ma mówić o współpracy w ramach NATO oraz kwestiach bezpieczeństwa, a Witold Waszczykowski "skupi się na stosunkach dwustronnych i ma zadbać o ciepłe przyjęcie amerykańskiej delegacji przez stronę polską. Obecność Mateusza Morawieckiego zwiastuje z kolei rozmowy na tematy gospodarcze i "promowanie jego planu odpowiedzialnego rozwoju".

W spotkaniu z Trumpem ma też wziąć udział Halina Szymańska, która zastąpiła Małgorzatę Sadurską na stanowisku szefowej kancelarii prezydenta. Sam prezydent, jako gospodarz wizyty, weźmie udział we wszystkich spotkaniach. Rozważane ma być też spotkanie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Co ciekawe, jak dotąd spotkanie prezydenta USA z Beatą Szydło nie jest planowane.

Spotkanie z Kaczyńskim? Fake news

Wiadomo na pewno, że Trump nie spotka się z Jarosławem Kaczyńskim. W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że prezes PiS miałby rozmawiać z prezydentem USA jeszcze przed Andrzejem Dudą. Doniesienia skomentował wicemarszałek Senatu Adam Bielan - nazwał je "fake newsem" i dodał, że Kaczyński nigdy nie starał się o takie spotkanie.

Bielan stwierdził nawet, że "krótkie spotkanie z Trumpem to ostatnia sytuacja jakiej Kaczyński potrzebuje". 

Wizyta Trumpa w Polsce

Donald Trump przyleci do Polski 6 lipca. Już na początku czerwca Biały Dom zapowiedział, że prezydent USA wygłosi ważne przemówienie. Jednak nie wiadomo było, gdzie. Administracja Donalda Trumpa miała do wyboru dwie lokalizacje: plac Piłsudskiego i plac Krasińskich. Amerykanie zdecydowali się na tę drugą lokalizację. 

Nie chcesz poczuć uścisku dłoni prezydenta. Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Więcej o: