Sypie się podkomisja smoleńska. Liczba się zgadza, ale nazwiska już nie

Podkomisja smoleńska się kruszy. Jedni eksperci odchodzą od Antoniego Macierewicza, a minister zapełnia luki po nich nowymi. Liczba członków formalnie jest dziś więc taka sama jak na starcie, ale nazwiska już różne.

Podkomisja smoleńska działa już dłużej niż komisja Millera, a ma - jak mówił szef MON - jeszcze "przynajmniej rok" pracy przed sobą. Traci za to członków - do tej pory odeszły cztery osoby. Podkomisję trzyma teraz w garści dr Kazimierz Nowaczyk - prywatnie od lat przyjaciel ministra.

Do tej pory w czteroosobowym prezydium podkomisji (jej władzach) były już trzy dymisje. Ostała się w nim już tylko jedna osoba z pierwotnego składu - właśnie Nowaczyk, który wobec Macierewicza jest bezwzględnie lojalny, a poza podkomisją zarabia doradzając spółkom podległym MON-owi.

Wiceszef odchodzi

Kto odszedł z Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 r.? To cztery osoby.

Pierwszym sekretarzem podkomisji i jej wiceszefem był dr inż. Bogdan Gajewski. Ale już nie jest. Ledwo po powołaniu go do podkomisji mówił, że "od dawna zgłaszał swoją gotowość do pracy w takiej komisji". A do tego gremium trafił za pośrednictwem Nowaczyka, który "potraktował to [jego deklarację - red.] bardzo poważnie i w odpowiednim czasie przedstawił jego kandydaturę do zatwierdzenia".

Macierewicz ją zatwierdził i Grajewski zasiadł w podkomisji i to w fotelu wiceprzewodniczącego. Ten polonijny naukowiec na stałe mieszka w Ottawie (Kanada). W swoich prezentacjach zestawiał katastrofę smoleńską z zestrzeleniem samolotu MH-17 nad wschodnią Ukrainą.

- Wszystko trzeba zacząć od początku i wygląda na to, że mamy dużo do zrobienia - mówił na starcie. Gajewski szybko jednak zrezygnował z uczestnictwa w podkomisji. Macierewicz wcześniej miał do niego spore zaufanie, bo chciał, aby to w jego obecności - jako biegłego - prokuratura przesłuchiwała dr. Macieja Laska. Macierewicz miał z Gajewskim o tyle kłopot, że badania podkomisji zmierzają ku tezie o wybuchu bomby na pokładzie, a Gajewski mówił, że "10 kwietnia 2010 r. polski samolot został zestrzelony nad Smoleńskiem". Tych dwóch teorii nie sposób pogodzić.

Sekretarz odchodzi

W początkach podkomisji w fotelu sekretarza i członka prezydium podkomisji zasiadał też prof. Jan Obrębski - emerytowany naukowiec z Politechniki Warszawskiej.

- Mówię twardo: wybuch. Inaczej nie da rady tego wytłumaczyć - stwierdzał Obrębski otwierając swój wykład opisujący zniszczenie fragmentu wraku tupolewa, który trafił w jego ręce. Rektor PW prof. Jan Szmidt odcinał się od Obrębskiego i jego pracy dla Macierewicza - wskazywał tu, że nie jest on specjalistą od badania katastrof lotniczych.

Obrębski też jest już jedynie byłym członkiem podkomisji. Gazeta.pl pytała go, czy wciąż jest członkiem podkomisji powołanej przez Macierewicza. - Nie. Nie jestem. Pół roku temu się wycofałem - odpowiadał. Dlaczego? - Zostawmy tę sprawę. Swoje 18 lat już skończyłem i po prostu taki jestem - dodawał.

Ziółkowski odchodzi

Z podkomisji odszedł też prof. Andrzej Ziółkowski - pracownik Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli chodzi o moje zaangażowanie w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej w ramach podkomisji powołanej w lutym 2016 r. przez ministra Antoniego Macierewicza, to z dniem 30 września 2016 r. ustąpiłem z uczestnictwa w jej pracach. Ponieważ nie uczestniczę w pracach podkomisji od dziewięciu miesięcy, więc nie mogę wypowiadać się merytorycznie na temat jej bieżących ustaleń, ocen i planów - informuje w e-mailu do Gazety.pl.

Prof. Ziółkowski podtrzymuje to, co pisał o katastrofie we wrześniu 2016 r. Swoje twierdzenia wyłożył na 30 stronach i przekazał pracę do publikacji w "International Journal of Forensic Engineering" i zostawił sprawę za sobą.

Chemik odchodzi na początku

Na tym nie koniec pożegnań z podkomisją. Zaraz po powołaniu tego ciała, z pracy w nim zrezygnował chemik - prof. Piotr Stepnowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego ojciec był kandydatem PiS - bez powodzenia - do Senatu.

Przewodniczący wyjeżdża

Najgłośniejsza była jednak dymisja dr. Wacława Berczyńskiego. Polonijny naukowiec i emeryt z USA był przewodniczącym podkomisji, ale w kwietniu tego roku przesłał Antoniemu Macierewiczowi swoją rezygnację z funkcji szefa podkomisji.

Formalnie pozostaje on członkiem podkomisji, ale de facto nie uczestniczy w jej pracach. Przebywa w swoim ulubionym domu w Springfield koło Filadelfii (USA). Pracując w podkomisji regularnie latał między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Obecnie w MON nikt publicznie nie chce mówić o tym, czy w ogóle albo jaki kontakt ma z nim ministerstwo. Sam Macierewicz dziękował - jak pisał - "Wackowi" za zaangażowanie.

MON woli milczeć

MON przez 10 dni nie odpowiedziało na pytania dot. składu podkomisji smoleńskiej i prof. Jana Obrębskiego.

Na przestrzeni 16 miesięcy istnienia podkomisji Macierewicz dokooptował do niej nowych ekspertów w miejsce tych, co rezygnowali. Ci nowi to: Glenn Jorgensen (Duńczyk, który w lipcu 2016 r. odebrał polskie obywatelstwo, prywatnie mąż szefowej "Solidarnych 2010" Ewy Stankiewicz) i prof. Piotr Witakowski (emerytowany naukowiec z AGH), dr Wojciech Fabianowski (chemik z Politechniki Warszawskiej) oraz szerzej nieznany Tomasz Ziemski.

Liczba się zgadza

Gdy Macierewicz powoływał podkomisję było w niej 21 osób. Potem - na to wskazuje decyzja ministra z sierpnia 2016 r. - rozrosłą się do 23, by dziś formalnie ostać się na 21 (de facto 20, bo z pozostającym na liście płac Berczyńskim MON nie ma kontaktu), ale cztery nazwiska są już w niej inne.

Zobacz także. Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o: