Rachunki jak za podróże na Marsa i astronomiczne pensje. NIK zbadał Polską Agencję Kosmiczną

Bajońskie sumy na pensje, podróże i honoraria dla ekspertów, wydawane bez przetargu i pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych. Raport pokontrolny NIK nie zostawia suchej nitki na kierownictwie Polskiej Agencji Kosmicznej - donosi Radio Zet

Z dokumentu, do którego dotarło Radio ZET, wynika, że zarząd agencji wydał prawie 10 milionów złotych z publicznych pieniędzy, a niewiele zrobił. W dodatku pieniądze wydawano nie przeprowadzając przetargów i konkursów.

Jak podała stacja kontrolerzy ustalili, że połowa budżetu, czyli 5 milionów złotych, została przeznaczona na pensje. Reszta poszła m. in. na najem i dzierżawę pomieszczeń, organizację spotkań informacyjnych dla podmiotów krajowego sektora kosmicznego, a także na podróże. Agencja na bilety lotnicze wydała ponad 200 tysięcy złotych. Zrobiła to wbrew ustawie o zamówieniach publicznych.

Prawie 350 tysięcy złotych pochłonęły także honoraria dla ekspertów za doradztwo. To pieniądze także wydane bez przetargu i konkursu. Eksperci nie wykonali żadnych sprawozdań ze swojej działalności. Brali pieniądze także tylko za gotowość do doradzania. 

"Wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli dotyczyło całego roku 2016, a jego wnioski nie odzwierciedlają obecnej sytuacji w Polskiej Agencji Kosmicznej" - tłumaczy Urszula Szwed - Strych z PAK. Przypomina, że w październiku 2016 r. został odwołany ze stanowiska prezesa PAK profesor Marek Banaszkiewicz, w związku z niezatwierdzeniem przez KPRM sprawozdań z działalności Agencji w roku 2015. Zaznacza też, że NIK pozytywnie, choć z uwagami, zaopiniowała sprawozdanie Agencji z wykonania planu finansowego w IV kwartale 2016 roku.

Polska Agencja Kosmiczna powstała w 2014 roku. Jest członkiem międzynarodowej organizacji krajów europejskich, Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Dzięki niej polskim przedsiębiorstwom ma być łatwiej pozyskiwać środki. Do jej zadań należy także promowanie współpracy nauki z biznesem w branży kosmicznej.

Więcej o:
Komentarze (110)
Rachunki jak za podróże na Marsa i astronomiczne pensje. NIK zbadał Polską Agencję Kosmiczną
Zaloguj się
 • czarnajama

  Oceniono 8 razy -2

  Z czego sam widziałem, przetargi są prowadzone w POLSA, ale sformulowanie tych przetargów nie było najlepiej dostosowane do badań naukowych. To jest bardzo nowa agencja, działa ledwie dwa lata, i jakoś dużo ludzi z MON tam się znalazło, sporo żołnierzy. Procedury zamówień wojskowych i resortowych nie bardzo się nadają do rozdawanie grantów naukowych, ale administracje szybko się uczy (np., najtansza oferta jakiegoś studium wcale nie musi być ta do wybrania). Suma 10M zł jest naprawde bardzo mała na agencje kosmiczną dość dużego państwa (np. Kanada wydaje co roku na swoją agencje kosmiczną równowartość około PÓLTORA MILLIARDA złotych). Chciałbym też dodać że LEM i HEWELIUSZ były zbudowane i wystrzelone przed stworzeniem POLSA. Trzeba dać tę agencję troche czasu, bo to jest dla Polski nowe ale bardzo ważne wyzwanie.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 4 razy -2

  Oni są złodziejami, powinni siedzieć w więzieniu.
  czy poniosą choć "odpowiedzialność polityczna"?
  Karykatura państwa pod wodza nieudaczników-polityków.

 • ad2009

  Oceniono 3 razy -1

  O choleras, PiS za poźno sie dowiedzial, ze TAKA KASA przeplywa obok...
  Dopiero NIK musial mu w tym pomoc?
  Ale nic straconego - specjalisći z podkomisji smoleńskiej znajda wkrotce pracę, razem z berczyńskim - bedą przygladac sie Smoleńskowi z kosmosu za dodatkowe pieniadze - sa w koncu specjalistami od lotnictwa (0-100km - umowna granica kosmosu) a teraz rozporzadzeniem Du.y podleca troche wyzej... No i jakie perspektywy - kosmodromy, rakiety , satelity...i to w roznych częściach globu (moze poza Rosja, bo tam ich jednak nie wpuszcza).

 • sirseb

  Oceniono 5 razy -1

  niech sprawdza tez inna polska agencje kosmiczna - kk

 • ron333

  Oceniono 4 razy 0

  Agencja zatrudnia koło 50 osób o ile dobrze pamiętam. 5 mln PLN daje 100 000 PLN na osobę. To oznacza średnio 8300 PLN miesięcznie brutto. Czyli 5000 PLN na rękę. Tyle zarabia osoba zaraz po Politechnice. Taki mamy rynek pracowniczy. Nie wiem jak tam z wykształceniem pracowników PAK, ale jeśli to dobrzy specjaliści od technologii kosmicznych to raczej nie byli przepłacani...

 • Jan Kowalski

  Oceniono 3 razy -1

  A jak inaczej ? Skoro agencja jest kosmiczna to i pieniądze musiały pójść kosmiczne... To normalne, nie szukajcie sensacji na siłę :)

 • smiki48

  Oceniono 7 razy 3

  a kto obecnie pracuje w agencji? Nowi ludzie, czy też z PO?

 • noone13

  Oceniono 13 razy 3

  I znowu wszyscy wiedzieli, że to lipa i że tak będzie, oprócz oczywiście GWnianej i sz.p. czytelników. BRAWO! Więcej ściemy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX