Wniosek w sprawie referendum edukacyjnego odesłany do komisji. "Utknie tam na wiele miesięcy"

Referendum w sprawie reformy edukacji oddala się w czasie. Sejm zdecydował, że projekt jego przeprowadzenia trafi teraz do komisji ustawodawczej. Autorom obywatelskiego projektu jednak zależało, żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

W głosowaniu wzięło udział 443 posłów - za zagłosowało 441, od głosu wstrzymały się dwie osoby. Odesłania wniosku chciało PiS. Jeszcze przed głosowaniem Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że są dwie możliwości: albo odrzucenie wniosku, albo skierowanie go do komisji.

"Znaleźliście wytrych"

Tuż po głosowaniu na mównicę weszła poseł PO Krystyna Szumilas. 

Znaleźliście wytrych do przekazania tego do komisji ustawodawczej. Chodzi o to, aby przesunąć referendum w czasie

- powiedziała zdenerwowana Krystyna Szumilas.   

Wniosek w sprawie referendum edukacyjnego - wynik głosowaniaWniosek w sprawie referendum edukacyjnego - wynik głosowania źródło: Sejm

Szumilas zaapelowała także do marszałka Sejmu o natychmiastowe zwołanie komisji ustawodawczej. 

Jeszcze dzisiaj komisja może przygotować uchwałę, a my możemy przygotować referendum

- dodała. 

Marszałek Sejmu oddalił ten wniosek. 

Reforma edukacji ma wejść w życie w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Nocna debata

Pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji podpisało się ponad 910 tys. Wczoraj odbyła się w nocy debata. Zakończyła się po 1 w nocy. Niekorzystne dla zwolenników referendum było także poinformowanie o planach debaty na 10 godzin przed startem. Oznaczało to, że obywatele przeciwni reformie mieli za mało czasu, by przyjechać do Warszawy i zabrać głos. Zwykle przy planowaniu debat nad obywatelskimi projektami, inicjatorzy dostają kilka dni, czasem nawet kilka tygodni na przygotowanie.

Podczas sejmowej debaty wszystkie kluby opozycyjne opowiedziały się za przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji – PO, Nowoczesna, PSL, a także Kukiz 15'. Za skierowaniem wniosku do komisji opowiedział się PiS.