Nie żyje student zwolniony z więzienia w Korei Północnej. Od powrotu do USA był w śpiączce

Zmarł zwolniony z północnokoreańskiego więzienia amerykański student Otto Warmbier. O jego śmierci poinformowała rodzina. Mężczyzna od powrotu z Korei Północnej był w śpiączce.

We wtorek w ubiegłym tygodniu 22-latek został zabrany z Korei Północnej na pokładzie samolotu transportowego należącego do sił zbrojnych USA. Warmbier, skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży propagandowego plakatu, spędził w Korei Północnej 17 miesięcy.

Niektóre media nie mają wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za śmierć Warmbiera. Nagłówek "New York Post" głosi: "Korea Północna zabiła amerykańskiego studenta". 

Co stało się z Warmbierem?

Warmbier i jego kolega Danny Gratton byli ostatnimi uczestnikami wycieczki, czekającymi na kontrolę na lotnisku. W pewnym momencie dwóch funkcjonariuszy podeszło do studenta i gestem pokazało mu, że ma pójść z nimi. Gratton myślał, że to tylko rutynowa kontrola. Warmbier nie pojawił się już na pokładzie samolotu do Pekinu.

29 lutego student oficjalnie przyznał się na konferencji prasowej do "popełnienia poważnego przestępstwa przeciwko KRLD". Otto powoli i spokojnie odczytywał treść przemówienia. Twierdził, że chciał oddać zerwany plakat matce znajomego, która chciała powiesić go na ścianie kościoła. W zamian za to miał otrzymać 100 tys. dolarów. Jednak zdaniem jego ojca, cała ta historia została wymyślona. Mężczyzna został skazany na 15 lat ciężkich robót fizycznych.

Stan wegetatywny

12 czerwca 2017 roku Sekretarz Stanu Rex Tillerson ogłosił, że w wyniku negocjacji rządów USA i Korei Północnej, Otto Warmbier wróci do domu. Dopiero wtedy wyszło na jaw, że mężczyzna od wielu miesięcy jest w stanie wegetatywnym.

Co się mu stało? Wszyscy zadają sobie to pytanie, ale niezwykle trudno będzie z całą pewnością na nie odpowiedzieć. Z Korei wyszedł komunikat, że niedługo po procesie Otto zatruł się jadem kiełbasianym, a następnie - po przyjęciu tabletki nasennej - zapadł w śpiączkę. Jednak zdaniem ekspertów z Cincinnati nie powinno to doprowadzić do śpiączki.

Mógł być torturowany

Ich zdaniem u Warmbiera doszło do nagłego zatrzymania krążenia, który często jest wywołany przez brak dostępu do powietrza. Stąd pojawiają się spekulacje, że Otto mógł być torturowany.

Jeżeli rzeczywiście tak było, to sprawa Warmbiera byłaby najbardziej rażącym przykładem przemocy Koreańczyków wobec Amerykanów od 20 lat. Większość turystów, którzy w tym okresie byli przetrzymywani na terenie Korei Północnej, doświadczyło różnych form przemocy, ale bardzo rzadko tortur - uważa Sung-Yoon Lee z Uniwersytetu w Tuft, który poświęcił swoją karierę akademicką temu reżimowi.

Dziura, która płonie od 50 lat. Wszystkiemu winni radzieccy naukowcy

Więcej o:
Komentarze (187)
Nie żyje student zwolniony z więzienia w Korei Północnej. Od powrotu do USA był w śpiączce
Zaloguj się
 • occam

  0

  Tak gwoli ścisłości, śpiączka i stan wegetatywny to nie to samo.

 • pamelazrpa

  0

  To jeszcze jedna historia o cierpiacym Zydzie.
  (tu przydalby sie emotikon:vomit vomit)

 • macborys

  Oceniono 2 razy 2

  w Korei żył, w Stanach nie dał rady.
  Gdzie jest lepiej?

 • macborys

  0

  w Korei zyl, w St

 • dar61

  Oceniono 4 razy -2

  Casus belli?

  ***
  Redakcyjnej skazy okaz częsty:
  '...Jednak zdaniem jego ojca, cała ta historia...'
  >>> ojca [BEZ PRZECINKA] cała...

  Gigantosis anglosasis acutus:
  '...Sekretarz Stanu Rex Tillerson...'
  >>> sekretarz stanu Rex...

  Przecinkosis:
  '...w wyniku negocjacji rządów USA i Korei Północnej, Otto Warmbier wróci...'
  >>> Północnej [BEZ PRZECINKA] Otto...

  '...Danny Gratton ...'
  Danny = Danielek?

 • tommy180

  Oceniono 14 razy 2

  idę o zakład, że zabił go wywiad z usa lub izraela, aby było na Koreę. Zwykłą metoda tych bandytów

 • ruch.lewostronny

  Oceniono 6 razy 0

  Naoglądał się "Wywiadu ze słońcem narodu" i zrobił głupstwo. Ale mógł też mieć jakieś skłonności autodestrukcyjne.

 • ziggybum

  Oceniono 16 razy -4

  Przypomnijmy linię partyjną PiS: Dobrze mu tak, trzeba było nie narażać się reżimowi.

 • luksusowy_yacht

  Oceniono 5 razy -5

  No i jaki z tego wniosek? Ano taki, że powinien był być pozostawiony w KRLD i teraz pewnie by żył, bo to bardzo dziwne, że dopiero co wrócił do USA i już to nie ma wśród żywych. Teraz już mamy dowód, gdzie lepiej traktują ludzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX