"Musicie wytłumaczyć, dlaczego jest w śpiączce". ONZ żąda wyjaśnień na temat więzionego studenta

ONZ domaga się od Korei Północnej pełnej informacji na temat przebiegu 17-miesięcznego uwięzienia amerykańskiego studenta Otto Warmbiera.

Otto Warmbier, student z USA został zwolniony z więzienia, ale do kraju wrócił w śpiączce. Lekarze walczą o jego zdrowie, ale mężczyzna ma "poważne urazy neurologiczne". Teraz wyjaśnień na temat okoliczności jego uwięzienia domaga się ONZ. - Chociaż z zadowoleniem przyjmuję wiadomość o zwolnieniu pana Warmbiera, jestem bardzo zaniepokojony jego stanem - oświadczył Tomas Ojea Quintana, specjalny sprawozdawca ONZ do spraw praw człowieka w Korei Północnej. Dodał, że "władze muszą wyjaśnić, co sprawiło, że znalazł się on w śpiączce"


We wtorek 22-latek został zabrany z komunistycznej Korei na pokładzie samolotu transportowego amerykańskich sił zbrojnych. Półtora roku temu został skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży propagandowego plakatu. Według północnokoreańskich władz tuż po procesie zapadł w śpiączkę bo zatruł się lekiem nasennym i jadem kiełbasianym  

Student z USA został skazany na 15 lat łagru w Korei Płn. Za zdarcie plakatu

Więcej o: