Duda: To absurd, że prezydent jest nazywany zwierzchnikiem armii

Absurdem jest, że prezydent jest nazywany najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w okresie pokoju całe swoje zwierzchnictwo wykonuje za pośrednictwem ministra obrony, czyli nie ma w zasadzie żadnej samodzielne kompetencji - mówi Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu".

Rozmowa z prezydentem poświęcona jest przede wszystkim planom przyszłorocznego referendum w sprawie urzędu prezydenta. Andrzej Duda zdradza w niej, że w referendum pojawi się kilkanaście pytań. Precyzuje też, o co chce zapytać Polaków. Jednym z pytań będzie kwestia modelu prezydentury.

"Polacy określą czy chcą wybierać prezydenta w wyborach powszechnych, tak jak jest teraz, czy przez Zgromadzenie Narodowe jak jest w innych krajach" - tłumaczy Andrzej Duda.

Jasno miałyby też zostać określone kompetencje głowy państwa m.in. w kwestii zwierzchnictwa nad armią. "Absurdem jest, że prezydent jest nazywany najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w okresie pokoju całe swoje zwierzchnictwo wykonuje za pośrednictwem ministra obrony, czyli nie ma w zasadzie żadnej samodzielne kompetencji" - stwierdził Duda i dodał:

Uważam, że pozycja prezydenta powinna być silniejsza, bo albo to jest zwierzchnictwo, albo nie

Potwierdził także, że obok referendum, w którym Polacy mieliby opowiedzieć się za konkretnym modelem prezydentury, planuje zorganizowanie jeszcze jednego, dotyczącego kwestii przyjmowania uchodźców. "W 2019 roku mamy nowe wybory parlamentarne, nie wiemy, kogo wybiorą Polacy, nie wiemy, jaki będzie nowy rząd, dlatego chce, żeby przy tych wyborach Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy zgadają się na przymusową relokację czy nie" - powiedział Duda.  

Więcej o:
Komentarze (385)
Duda: To absurd, że prezydent jest nazywany zwierzchnikiem armii
Zaloguj się
 • coztego123

  Oceniono 7 razy -1

  A jak tam nowy sprzęt do nurkowania? A może jakieś inne jeszcze zabaweczki niezbędne w Kancelarii PrezydĘta RP...?

 • woj281

  Oceniono 8 razy 0

  Nie dorósła miernota do rego stanowiska, jednym słowem typowy kato głupek

 • zyks

  Oceniono 9 razy -3

  Plecie bzdury, rżnie wioskowego głupa. Ale jeśli myśli, że mu to wszystko odpuścimy ("bo to tylko taki głupol") i ułaskawimy, to obudzi się z ręką w nocniku. Lepiej w porę spieprzać do San Escobar.

 • zyks

  Oceniono 8 razy -2

  "Prezydent RP jest odpowiedzialny przed Bogiem i historią". Przed sądem - nie. To zapis z tzw konstytucji marcowej, przed wojną. Cały bełkot Dudusia o zmianie konstytucji, te referenda i pier...ły, to przykrywka, pic na wodę. Jemu śni się co noc, że stoi przed TS, budzi się z krzykiem i spocony. No i wymyslił sobie: a nuż się uda takie jedno małe zdanko wmontować....:))

 • zyks

  Oceniono 6 razy 0

  Ten pajac doprowadzi do tego, że zdenerwowany suweren zlikwiduje urząd prezydenta. I bardzo dobrze. Nie jest potrzebny, a koszty wysokie i bałaganu dużo. Ale najpierw Adrianka rozliczyć: TS, a jak się prawnicy przyłożą, to może i taki normalny sąd, jak dla nas wszystkich.

 • loneman

  Oceniono 11 razy -1

  Co on tam sobie jazgocze??
  Tak to absurd, ze oni rzadza jako "rzad" i absurd by nazywal siebie "prezydentem" (teraz juz przyznal - nie wszystkich Polakow - jak obiecywal w kampanii ten klamca) czy wybrancem suwerena skoro mala czesc narodu tak zdecydowala bo inne glosy sie podzielily miedzy PO i polityczne plotki.

 • janoosz-ab

  Oceniono 5 razy 1

  "To absurd, że prezydent jest nazywany zwierzchnikiem armii "
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Wyjątkowo zgadzam się z panem,panie Duda - szczególnie obecny prezydent.

 • Adam Samozlo

  Oceniono 10 razy 0

  Pewnie że absurdem jest nazywanie Dudy prezydentem...

 • Janusz Podkamienny

  Oceniono 15 razy 1

  "Duda: To absurd, że prezydent jest nazywany zwierzchnikiem armii", absurdem okazało się nazywanie Go Strażnikiem Konstytucji, absurdem ogłosił bycie prezydentem wszystkich Polaków, to czy nie jest absurdem, że nazywany jest prezydentem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX