Meller tłumaczy, co mówi Gruzinom o Polsce. "Coście sku***syny uczynili z tą krainą?"

Marcin Meller w krótkich słowach opisał różnice w tym, jak kiedyś, a jak dziś opowiada w Gruzji o Polsce. Dziennikarz we wpisie na Facebooku zacytował niecenzuralny fragment piosenki Kazika Staszewskiego.

"Przez lata przyjeżdżając do Gruzji pęczniałem z dumy jak Polska się rozwija. Teraz próbuję tłumaczyć gruzińskim znajomym, że jeszcze nie jesteśmy Białorusią. Coście sku***syny uczynili z tą krainą?" - napisał Marcin Meller na Facebooku. Dziennikarz jest wielbicielem Gruzji, od lat podróżuje w te strony, a wraz z żoną napisał książkę o kulturze gruzińskiej.   

Cytat kończący wpis Mellera to fragment piosenki "Jeszcze Polska ...", pochodzącej z wydanej w 1991 roku solowej płyty Kazika "Spalam się". Artysta kilkakrotnie powtarza ten wers:

Coście sku***syny uczynili z ta krainą? Pomieszanie katolika z manią postkomunistyczną Ci modlący się co rano i chodzący do kościoła Chętnie by zabili ciebie tylko za kształt twego nosa
Coście sku***syny uczynili z tą krainą? Czas idzie, od wieków płynie i nie zatrzymasz go siłą Głupia duma narodowa i kompleksy od stuleci Brudne twarze z wąsikami, ci agresywni frustraci

Piosenka wywołała niemały skandal. Senator ZChN Jan Szafraniec złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z występowaniem w piosence słów wulgarnych. Szafraniec oburzał się, że jest ona puszczana w stacjach radiowych i właśnie do nadawcy miał pretensje. Prokuratura nie dopatrzyła się złamania prawa, a Kazik domagał się przeprosin od senatora.

Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o: