Nowa "czarna lista" przewoźników. Samolotów tych linii lepiej unikać

181 linii lotniczych z 16 krajów znalazło się na "czarnej liście" Komisji Europejskiej. Wskazani przewoźnicy nie będą mogli korzystać z europejskiego nieba. Komisarze zdecydowali o usunięciu z dotychczasowego zestawienia kilku linii. Ich miejsce zajęły nowe, w tym jedna z Ukrainy.

Opublikowana właśnie przez Komisję Europejską aktualizacja "Listy Bezpieczeństwa UE" została jednomyślnie przyjęta podczas spotkania państwa członkowskich europejskiej wspólnoty w dniach 25-27 kwietnia w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Lotniczego UE.

Dokument jest zbudowany w oparciu o międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, wyznaczone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Ponadto swoje uwagi i sugestie do aktu dostarczają także eksperci ds. bezpieczeństwa krajów członkowskich UE, a całość finalnie jest akceptowana przez Komisję Europejską. Podstawowym jego celem jest dbanie o bezpieczeństwo, ale też sugestia dla pasażerów z Europy, których linii lotniczych unikać, szczególnie podczas podróży poza granicami UE.

Na nowej "czarnej liście" znalazło się 181 linii lotniczych z 16 państw. 174 przewoźników jest na niej z powodu braku odpowiedniego krajowego nadzoru lotniczego, a 7 przedsiębiorstw figuruje na liście z powodu własnych zaniedbań.

UE pilnuje europejskiego nieba

Nie zabrakło niespodzianek. Z zestawienia Unii Europejskiej skreślono wszystkie linie lotnicze z Mozambiku i Beninu (państwo w Afryce nad Zatoką Gwinejską). - Cieszę się, że europejskie niebo otworzy się dla tych przewoźników. To dowód na to, że reformy i inwestycje w bezpieczeństwo się opłacają. Wierzę, że to silny sygnał dla 16 krajów, które wciąż pozostają na liście Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, by podnieść normy bezpieczeństwa - powiedziała Violeta Bulc, komisarz ds. transportu KE.

Ale podczas aktualizacji listy zakazanych przewoźników, Komisja Europejska dopisała nowe linie lotnicze. Za poważne odstępstwa od standardów bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Unii Europejskiej, KE postanowiła dopisać na "listę hańby": Med-View Airlines (Nigeria), Mustique Airways (Saint Vincent i Grenadyny), Air Zimbabwe (Zimbabwe) i linię Urga (Ukraina).

Łącznie na liście KE znalazły się linie z 16 państw. Wśród tych krajów, które lekceważą zasady bezpieczeństwa są: Afganistan (5 linii), Angola (13 linii), Kongo (8 linii), Demokratyczna Republika Konga (21 linii), Dżibuti (1 linia), Gwinea Równikowa (4 linie), Erytrea (2 linie), Gabon (6 linii), Indonezja (55 linii), Kirgistan (13), Liberia (państwo nie posiada linii lotniczych), Libia (7 linii), Nepal (18 linii), Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (2 linie), Sierra Leone (7 linii) i Sudan (12 linii).

Opublikowana przez Komisję Europejską lista ma też wyjątki. Linie Afrijet i Nouvelle Air Affaires z Gabonu, Air Koryo z Korei Północnej, Air Service z Komorów, Iran Air i TAAG Angola Airlines znalazły się na tzw. warunkowej liście. Oznacza to, że niektóre samoloty z ich floty spełniają wymogi i pod pewnymi warunkami mogą korzystać z europejskiego nieba.

Każdy samolot, którym latasz jest dziurawy. Dlaczego tak jest?

Więcej o: