Kościół zacznie wreszcie walczyć z pedofilią? Znamy wytyczne episkopatu

Na rozpoczętym w Zakopanem zebraniu plenarnym episkopatu biskupi przyjmą zmiany w wytycznych, dotyczących postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

- Każdy fakt będzie zgłaszany organom ścigania - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

W ten sposób Kościół katolicki dostosowuje swoje prawo do aktualnie obowiązującego prawa państwowego. Od 13 lipca wchodzi w życie nowelizacja prawa karnego, zaostrzająca kary za ciężkie przestępstwa przeciwko dzieciom. Osobie, która będzie wiedział o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, będą grozić 3 lata pozbawienia wolności.

Abp Hoser o problemie pedofilii w kościele. "Jesteśmy w takiej fazie rozerotyzowania społeczeństwa..." >>>

Małżeństwo nie tak, jak w Las Vegas

Biskupi rozmawiają także o wydłużeniu okresu przygotowania do małżeństwa. Na forum Episkopatu padają propozycje, aby trwało ono od 6 do 12 miesięcy - dodaje arcybiskup Stanisław Gądecki. Duchowni są zaniepokojeni tym, że wielu młodych ludzi przyjeżdża z zagranicy i w ciągu kilku dni chce zawrzeć sakrament małżeństwa. Nie jest to poparte żadnym przygotowaniem.

- Małżeństwo to sakrament, zobowiązanie wobec Boga i nie można do tego podchodzić tak, jak w Las Vegas - podkreśla arcybiskup Gądecki.

Prezydent i premier na poświęceniu kościoła Sercu Maryi

Wieczorem w zakopiańskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach biskupi polscy odnowią Akt Poświęcenia Kościoła katolickiego Niepokalanemu Sercu Maryi. To najważniejsza część ogólnopolskich obchodów setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. W tym wydarzeniu będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Beata Szydło.

Abp Hoser o problemie pedofilii w kościele. "Jesteśmy w takiej fazie rozerotyzowania społeczeństwa..."

Więcej o: